آشنایی با دانش مالی رفتاری

آشنایی با دانش مالی رفتاری

 • موضوع مالی رفتاری (Behavioral Finance) از جمله مباحث جدیدی است که در دو دهه گذشته توسط برخی از اندیشمندان مالی مطرح گردیده و به سرعت مورد توجه اساتید، صاحبنظران و دانشجویان این رشته در سراسر دنیا قرار گرفته است به گونه ای که امروزه این مباحث موجب شکل گیری شاخه مطالعاتی مستقلی در دانش مالی گردیده است.

  مالی رفتاری بر چه اساسی بنا شده است؟

  فرض عقلایی بودن سرمایه گذاران به عنوان مدل ساده ای از رفتار انسان، یکی از پایه های اصلی دانش مالی کلاسیک است و تقریبا تمامی نظریه های مالی کلاسیک مثل نظریه پرتفوی، بازار کارآی سرمایه، مدل قیمت گذاری دارایی های سرمایه ای (CAPM) و تئوری نمایندگی (Agency Theory) و نظریه های فرعی منشعب از آن ها، متاثر از این فرض است. از نظر دانش مالی رفتاری، این فرض به دلیل واقعی نبودن آن قادر به توضیح رفتار سرمایه گذاران نمی باشد.

  ظهور پدیده هایی مثل حباب های قیمتی در بازار سهام، وجود نوسانات بیش از حد در قیمت سهام، واکنش بیشتر (کمتر) از اندازه سرمایه گذاران به اطلاعات جدید، در تقابل با نظریه بازار کارآی سرمایه قرار گرفته است. محققین با آزمون فرضیه های بسیاری، شواهدی را نشان می دهند که اصطلاحا به آن بی قاعدگی های بازار سهام گفته می شود که شامل خلاف قاعده های بنیادی، خلاف قاعده های تکنیکال و خلاف تقویمی است. خلاف قاعده بنیادی، بی نظمی هایی است که با ارزش گذاری ذاتی سهام بر اساس عوامل بنیادی سازگار نیست. تحلیل تکنیکال مدعی است که با مطالعه رفتار قیمت های تاریخی سهام، می توان قیمت های آتی را پیش بینی کرد. خلاف قاعده تقویمی، نشان دهنده اثرات متفاوت در قیمت و بازده سهام است که معروف ترین آن اثر ژانویه است که سابقه ای حدودا 25 ساله دارد.

  نظریه بازار کارآ در دانش مالی رفتاری

  همانگونه که می دانیم تمامی این خلاف قاعده ها با نظریه کارایی بازار ناسازگار است. آن چه دانش مالی رفتاری به عنوان یک شاخه مطالعاتی جدید بدنبال آن است، تلاش برای توضیح پدیده هایی است نظیر آنچه که به آن اشاره شده است. این مطالعات سعی دارد با کمک گرفتن از دانش روانشناسی و وارد کردن عوامل روانشناختی به نظریه ها و مدل های مالی، به تشریح آنچه که در بازارهای سرمایه رخ می دهد بپردازد و توضیحی قابل قبول برای رفتار سرمایه گذاران و رفتارهای بازار ارائه کند. این رشته اکنون مورد توجه دانشگاهها و فعالان بازار سرمایه قرار گرفته است و نظرات بسیاری را به خود جلب نموده است.

  دانش مالی رفتاری به دلیل استفاده از مباحث روانشناسی برای تشریح رفتار سرمایه گذاران و بازارهای سرمایه از اصطلاحات و مفاهیمی استفاده می کند که در نگاه اول ناآشنا و غیر مانوس به نظر می رسد، این مشکل زمانی بیشتر می شود که بخواهیم آنها را به زبانی دیگر (فارسی) ترجمه کنیم. مطالبی که در این سری مقالات برای شما به نگارش در می آوریم، به قلم دکتر احمدبدری ترجمه شده اند و با رویکردی نوشته شده اند که به مشاوران، تحلیل گران، معامله گران، تریدرها و مدیران بازار سرمایه، بسیار توصیه می شود.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *