آشنایی با سوگیری های رفتاری سرمایه گذاران

آشنایی با سوگیری های رفتاری سرمایه گذاران

 • به طور خلاصه سوگیری های رفتاری به عنوان اشتباهات سیستماتیک در قضاوت تعریف شده است. محققین فهرست بلندی از انواع سوگیری های رفتاری را شناسایی و ارائه نموده اند. مطالعات اخیر بیش از پنجاه نوع سوگیری های رفتاری شناخته شده در مورد سرمایه گذاران را معرفی کرده است و این در حالی است که بسیاری از تمایلات رفتاری هنوز به روشنی مورد شناسایی قرار نگرفته است.

  برخی تحقیقات در جستجوی چارچوب معنی داری برای طبقه بندی سوگیری های رفتاری هستند. برخی نویسندگان از تمایلات رفتاری با عنوان “غیرمستدلات” یاد می کنند، در حالیکه گروهی دیگر آن ها را “باورها”، “قضاوت ها” یا “ترجیحات” می نامند. برخی دانش پژوهان این سوگیری ها را در دو دسته شناختی و احساسی طبقه بندی می کنند، این طبقه بندی مفید به نظر می رسد. تاکنون تئوری منسجمی در مورد چرایی سوگیری های رفتاری، ارائه نشده است اما به جای یک تئوری جهان شمول، تحقیقات مالی رفتاری به مجموعه وسیعی از شواهد تکیه می کند که بر بهینه نبودن تصمیمات افراد در شرایط مختلف تصمیم گیری های اقتصادی، صحه می گذارد.

  اگر چه طبقه بندی سوگیری های رفتاری مفید است، اما به اندازه کاربردهای عملی رفتار سوگیرانه در موقعیت های واقعی سرمایه گذار، اهمیت ندارد. بنابراین در این کتاب تاکیدی بر تفکیک و طبقه بندی انواع تمایلات رفتاری نخواهد شد. اما دو طبقه اصلی سوگیری های شناختی و احساسی در جایی که نیاز باشد مورد توجه قرار خواهد گرفت. زیرا همانگونه که در فصل 3 بیان شد، تمایز بین سوگیری های شناختی و رفتاری در مطالعات موردی سرمایه گذاران به منظور انجام تعدیل در تخصیص دارایی، کاربرد خواهد داشت.

  تمرکز اصلی ما بر تخمین وجود یا عدم وجود -نه میزان- سوگیری های رفتاری مورد بررسی خواهد بود. به عنوان مثال به این موضوع که فرد تا چه اندازه اعتماد بیش از حد به خود دارد، نمی پردازیم، صرفا می خواهیم بدانیم که آیا فرد بیش از حد به خود مطمئن است یا خیر. افزون بر آن به احتمال ارتباط یک سوگیری رفتاری معین به سایر سوگیری های رفتاری نخواهیم پرداخت، مگر در جایی که یک کاربرد عملی از آن مد نظر باشد. در پایان توجه به این موضوع حائز اهمیت است که مطالعه مالی رفتاری هنوز در مراحل تکوین است. بنابراین انتظارات ما از آن باید واقع گرایانه باشد.

  در مقالات بعدی، یک به یک، به معرفی کامل و مفصل تمامی سوگیری های رفتاری خواهیم پرداخت.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *