تورم چیست؟ آشنایی با مفهوم مهم اقتصادی تورم!

تورم چیست؟

 • شاید تورم یکی از آشناترین کلمات در علم اقتصاد باشد. تورم کشورها را دوره های طولانی در بی ثباتی فرو برده است. بانک های مرکزی کشورهای مهم اغلب آرزو دارند که به عنوان «مهار کننده تورم» شناخته شوند. سیاستمداران بزرگ جهان با وعده مبارزه با تورم در انتخابات ها پیروز شده اند، اما پس از شکست در انجام این کار، قدرت را از دست داده اند. حتی بزرگترین اقتصاد دانان در  جهان تورم را دشمن عمومی شماره 1 کشور ها اعلام کرده اند! شما برای انجام معاملات فارکس هم به این که بدانید تورم و وضعیت این نرخ در کشور ها چگونه است نیاز دارید!
  پس سوال اصلی این است تورم چیست و چرا اینقدر مهم است؟ در نهایت حتما برای معاملات بورس و فارکس توصیه میکنیم صفحه بهترین بروکر فارکس را مطالعه کنید.

  آشنایی با مفهوم تورم

  همه افراد کم و بیش راجع به تورم اطلاعاتی دارند اما تصمیم گرفتیم جهت بیشتر شدن آشنایی با مفهوم تورم یک مقاله کوتاه در وبسایت ارائه دهیم. تامین مالی موضوع بسیار مهمی است که نیرو محرکه شرکت ها در جهت رشد و توسعه و در نهایت کمک به رشد اقتصادی کشور است.

  تورم چیست؟ تورم نرخ افزایش قیمت ها در یک دوره زمانی معین است. تورم معمولاً یک معیار گسترده است، مانند افزایش کلی قیمت ها یا افزایش هزینه های زندگی در یک کشور. اما همچنین می‌توان آن را محدودتر محاسبه کرد – برای مثال برای کالاهای خاص، مانند غذا، یا برای خدمات، مانند کوتاه کردن مو. در هر زمینه‌ای، تورم نشان می‌دهد که مجموعه کالاها و/یا خدمات مربوطه در یک دوره معین، معمولاً در یک سال، چقدر گران‌تر شده است.

  اندازه گیری تورم به چه شکل است؟

  هزینه زندگی مصرف کنندگان به قیمت بسیاری از کالاها و خدمات و سهم هر یک از آنها در بودجه خانوار بستگی دارد. برای اندازه‌گیری هزینه زندگی متوسط ​​مصرف‌کننده، سازمان‌های دولتی نظرسنجی‌هایی از خانوارها انجام می‌دهند تا سبدی از اقلام رایج خریداری شده را شناسایی کنند و در طول زمان هزینه خرید این سبد را پیگیری کنند. (هزینه های مسکن، از جمله اجاره و وام مسکن، بزرگترین جزء سبد مصرف کننده در ایالات متحده را تشکیل می دهد.) هزینه این سبد در یک زمان معین که نسبت به سال پایه بیان می شود، شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) و درصد است. تغییر در CPI در یک دوره معین، تورم قیمت مصرف کننده است، که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. (به عنوان مثال، اگر CPI سال پایه 100 و CPI فعلی 110 باشد، تورم در طول دوره 10 درصد است.)

  اندازه گیری تورم به چه شکل است؟

  تورم اصلی مصرف‌کننده بر روندهای اساسی و پایدار تورم با استثنا کردن قیمت‌های تعیین‌شده توسط دولت و قیمت‌های بی‌ثبات‌تر محصولات، مانند غذا و انرژی، که بیشتر تحت تأثیر عوامل فصلی یا شرایط عرضه موقت هستند، تمرکز می‌کند. تورم اصلی نیز توسط سیاستگذاران به دقت رصد می شود. محاسبه نرخ تورم کلی – مثلاً برای یک کشور، و نه فقط برای مصرف‌کنندگان – به شاخصی با پوشش گسترده‌تر مانند کاهش‌دهنده تولید ناخالص داخلی نیاز دارد.

  سبد CPI عمدتاً برای ثبات در طول زمان ثابت نگه داشته می‌شود، اما گهگاه برای منعکس کردن الگوهای مصرف در حال تغییر – برای مثال، برای گنجاندن کالاهای جدید با فناوری پیشرفته و جایگزینی اقلامی که دیگر به‌طور گسترده خریداری نمی‌شوند، بهینه می‌شود. از آنجایی که نشان می دهد به طور متوسط ​​چگونه قیمت ها در طول زمان برای هر چیزی که در یک اقتصاد تولید می شود تغییر می کند، محتویات کاهش دهنده تولید ناخالص داخلی هر سال متفاوت است و از سبد عمدتاً ثابت CPI جاری است. از سوی دیگر، کاهش دهنده قیمت شامل اقلام غیر مصرفی (مانند هزینه های نظامی) می شود و بنابراین معیار خوبی برای هزینه زندگی نیست.

  خوب و بدها در این نرخ مهم اقتصادی

  تا جایی که درآمد اسمی خانوارها که به صورت پول جاری دریافت می‌کنند، به اندازه قیمت‌ها افزایش نمی‌یابد، وضعیت بدتری دارند، زیرا توانایی خرید کمتری را دارند. به عبارت دیگر، قدرت خرید یا درآمد واقعی – با تورم تعدیل شده – کاهش می یابد. درآمد واقعی معیاری برای استاندارد زندگی است. زمانی که درآمد واقعی افزایش می یابد، استاندارد زندگی نیز افزایش می یابد و برعکس.

  در واقعیت، قیمت ها با سرعت های مختلف تغییر می کنند. برخی از آنها، مانند قیمت کالاهای مورد معامله، هر روز تغییر می کنند. برخی دیگر، مانند دستمزدهای تعیین شده توسط قراردادها، تعدیل بیشتر طول می کشد (یا در اصطلاح اقتصادی «چسبنده» هستند). در یک محیط تورمی، افزایش نابرابر قیمت ها به ناچار قدرت خرید برخی از مصرف کنندگان را کاهش می دهد و این فرسایش درآمد واقعی بزرگترین هزینه تورم است.

  خوب و بدها در این نرخ مهم اقتصادی

  تورم همچنین می تواند قدرت خرید را در طول زمان برای گیرندگان و پرداخت کنندگان نرخ های بهره ثابت مخدوش کند. مستمری بگیرانی که سالانه 5 درصد افزایش ثابت دریافت می کنند را به بازنشستگی خود در نظر بگیرید. اگر تورم بالاتر از 5 درصد باشد، قدرت خرید بازنشستگان کاهش می یابد. از سوی دیگر، وام گیرنده ای که وام مسکن با نرخ ثابت 5 درصد می پردازد، از تورم 5 درصدی سود می برد، زیرا نرخ بهره واقعی (نرخ اسمی منهای نرخ تورم) صفر خواهد بود. تا زمانی که درآمد وام گیرنده با تورم مطابقت داشته باشد، اگر تورم بالاتر بود، پرداخت این بدهی آسان‌تر خواهد بود. البته درآمد واقعی وام دهنده آسیب می بیند. تا جایی که تورم در نرخ های بهره اسمی لحاظ نشود، برخی افزایش و برخی قدرت خرید خود را از دست می دهند.

  در واقع، بسیاری از کشورها با تورم بالا دست و پنجه نرم کرده اند – و در برخی موارد تورم فوق العاده، 1000 درصد یا بیشتر در سال. در سال 2008، زیمبابوه یکی از بدترین موارد ابر تورم را تجربه کرد که تورم سالانه آن در یک نقطه 500 میلیارد درصد برآورد شد. چنین سطوح بالای تورم فاجعه‌بار بوده است و کشورها مجبور شده‌اند سیاست‌های سخت و دردناکی را برای بازگرداندن تورم به سطح معقول اتخاذ کنند. این قصیه کامل در بحث سیاست های مالی مطرح است و بسیار در امر سیاستگذاری اقتصادی اهمیت دارد.

  موارد خلاصه در خصوص تورم

  این تامین مالی از بخش پولی و مالی صورت می گیرد. وقتی مردم پول خود را تبدیل به سکه و طلا می کنند و در صندوقچه نگهداری می کنند ارزش از اقتصادخارج می شود و این موضوع تامین مالی سرمایه گذاری را در بلند مدت با چالش مواجه خواهد کرد. از این رو در اقتصاد باید چاره اندیشی شود که هم آشنایی با مفهوم تورم صورت بگیرد، که مردم در بازار پول و سرمایه مشارکت بیشتری داشته باشند.

  یکی از تصمیمات استراتژیک مردم در خصوص تبدیل پول خود به کالاهای با دوام، طلا و سکه در زمان انتشار آمار تورم یا انتظارات از آن تورم است. اما متاسفانه برخی از این تصمیمات اشتباه است چرا که در بازگو کردن مفهوم تورم دچار اشتباه شده ایم و به طور کامل آشنایی با مفهوم تورم نداریم.

  • وقتی بیان می شود تورم از 15 درصد به 10 درصد رسیده است به این معنا نیست که قیمت ها 5 درصد ارزان شده اند، بلکه قیمت ها همچنان در حال افزایش هستند اما آهنگ رشد قیمت ها کاهش یافته است.
  • وقتی گفته می شود تورم از 15 به درصد رسیده است باید مشخص گردد کاهش قیمت کدام اقلام در شاخص قیمت مصرف کننده CPI در نهایت باعث کاهش تورم شده است.

  در ادامه ی بحث آشنایی با مفهوم تورم باید بدانید که شاخص قیمت مصرف کننده و تغییرات آن به عنوان تورم در نظر گرفته می شود. اما باید بدانیم این شاخص دربرگیرنده تعدادی از کالاها و خدمات است. هرکالا وزن خاصی در این شاخص دارد. فرض کنید مقدار این شاخص در ابتدای سال 94 برابر با 150 بوده و در انتهای سال 94 برابر با 162. در این حالت میزان تغییرات (تورم) برابر با 8درصد است. خوب باید بررسی شود تغییرات کدام یک از اقلام شاخص مصرف کننده سرجمع باعث دستیابی به رشد قمیت 8 درصدی شده است. ممکن است برخی اقلام این شاخص حتی کاهش قیمت را تجربه کرده باشند و در واقع افزایش قیمت برخی اقلام ( که وزن بیشتری دارند ) باعث رشد قیمت نهایی شده است. خوب تغییرات در قیمت های مطلق در نهایت باعث تورم شده است. بحث قیمت های نسبی را نباید فراموش کرد.

  مثال های مهم

  (قیمت نسبی به معنای تغییر قیمت یک کالا با کالای دیگر است.) فرض کنید در دوره ای که تورم 8 درصد بوده قیمت نسبی پوشاک 12 درصد رشد داشته است. حال این پوشاک جزیی از همان شاخص مصرف کننده است که رشد 12 درصدی آن با کاهش قیمت در سایر اقلام این شاخص تا حدودی خنثی و در نهایت برآیند 8درصد شده است. بحث مدیریت تورم با بحث مدیریت قیمت های نسبی متفاوت است. در مدیریت دولت باید سیاست های پولی و مالی را اجرا کند در حالی که در بحث قیمت های نسبی باید علت بالا بودن قیمت پوشاک نسبت به سایر اقلام مشخص گشته و حل شود.

  خوب و بدها در این نرخ مهم اقتصادی

  شفافیت در این زمینه باعث درک بهتر مفهوم تورم از سوی مردم شده و در نهایت بر تصمیم آن ها که آیا وجوه خود را در بازار مالی وارد کنند یا به شکل طلا و سکه آن را در صندوقچه نگهداری کنند تاثیر خواهد گذاشت. البته این که دولت چه اقدامی باید انجام دهد نیاز به بررسی بیشتر دارد. برای مثال در شاخص مصرف کننده سهم مواد غذایی و حمل و نقل بیشتر از سایر موارد است. حال افزایش قمیت این گروه 20 درصد بوده و سایر اقلام کاهش قیمت را تجربه کرده اند. در نهایت تورم به خاطر خنثی سازی تغییرات قیمتی عدد کمتر از 20 درصد را نشان می دهد.

  برخی اقلام برای مردم قابل لمس هستند و مردم تنها تغییرات قیمت آن ها را مبنای افزایش یا کاهش تورم در نظر می گیرند. در این حالت باید بررسی شود افزایش قیمت مواد غذایی و حمل و نقل به چه دلیلی بوده است. مطمئنا عدم توجه به دلیل رشد قیمتی ممکن است باعث اتخاذ سیاستی اشتباه از سوی دولت گشته که در نهایت آثار بدی برروی جامعه خواهد گذاشت.

  دلیل رشد قیمتی ممکن است باعث اتخاذ سیاستی اشتباه از سوی دولت گشته که در نهایت آثار بدی برروی جامعه خواهد گذاشت. شاید اولین سیاست که برای مهار تورم به نظر برسد این باشد که دولت اقداماتی انجام دهد که تقاضا را کاهش دهد. خوب اگر افزایش قیمت مواد غذایی و حمل ناشی از کمبود عرضه باشد چه؟ در این حالت اتخاذ سیاست هایی که باعث کاهش تقاضا شوند ضربه بدی را به اقتصاد وارد خواهد کرد. بلکه در این مورد دولت باید سمت عرضه را تقویت کند. در این حالت است که مفهوم قیمت های نسبی مطرح می شود. در مثال بالا ما بیان می کنیم که قیمت های مواد غذایی و حمل و نقل نسبت به سایر اقلام بالاتر رفته(قیمت های نسبی افزایش یافته) است. دولت باید ریشه یابی مشکل کند تا مشخص گردد چه عاملی باعث افزایش قیمت های نسبی شده است.

  این موضوع مطرح شد به این دلیل که حالت عکس قضیه نیز ممکن است اتفاق بیافتد و قیمت کالاهایی که برای مردم بیشتر قابل لمس هستند کاهش یافته باشد اما به علت تغییرات افزایشی قیمت سایر اقلام در نهایت شاخص قیمت مصرف کننده افزایشی ( وجود تورم ) بوده است. بحث پوشاک، غذا و حمل و نقل و خدمات پزشکی برای مردم بسیار مهم است. ما می توانیم خودرو نداشته باشیم اما نمی توانیم غذا نخوریم. افزایش قیمت این اقلام به خودی خود تاثیرات بدی را بر شیوه نگرش مردم خواهد گذاشت و آن ها به همین دلیل در محاسبات خود از آینده به شرایط ناامید کننده ای دست خواهند یافت. جامعه ناامید توان حرکتی نخواهد داشت و در نهایت چرخه اقتصادی کشور رو به نابودی خواهد رفت.

  • درنهایت در انتهای بحث آشنایی با مفهوم تورم سه موضوع بیان می شود:
  1. شاخص قیمت مصرف کننده به ریز مطالعه شود تا مشخص گردد تغییرات کلی این شاخص ناشی چه افزایش و کاهشی بوده است.
  2. این که در زمان وجود یا عدم وجود تورم به دنبال اتخاذ سیاست پولی و مالی باشیم لزوما درست نیست. چرا که ممکن است کمبود تولید ( افزایش قیمت به خاطر کمبود عرضه ) به علت وجود کالاهای قاچاق باشد که در نهایت باعث شده تولید کننده داخلی را متضرر کند.
  3. بررسی دقیق دو مورد بالا هم از سوی دولت هم از سوی مردم باعث اتخاذ بهترین تصمیم خواهد شد.

  همچنبن جهت مطالعه بیشتر میتوانید این لینک را مطالعه بفرمایید!

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  بدون کامنت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *