آموزش اصطلاحات رایج در بازار سهام

آموزش اصطلاحات رایج در بورس ایران

آموزش اصطلاحات رایج در بازار سهام

در مقالات قبلی، با مفهوم سهام، مزایای سهام در مقایسه با سایر انواع اوراق بهادار، عوامل موثر بر قیمت سهام و اصول کلی خرید و فروش سهام آشنا شده اید. در این برنامه می خواهیم برخی از اصطلاحات رایج در بازار سهام را برایتان توضیح دهیم.

  1. نماد: نماد در واقع نام اختصاری شرکت های پذیرفته شده در بورس است. مثلا نماد شرکت پتروشیمی خارک در بورس، شخارک است. حرف اول نماد برگرفته از صنعتی است که شرکت در آن قراردارد و بخش دوم نماد در واقع خلاصه نام شرکت است. مثلا در نماد شخارک، حرف (ش) بیانگر صنعت شیمیایی و کلمه (خارک) مخفف عبارت پتروشیمی خارک است. فعالان بورس عمدتا به جای استفاده از نام کامل شرکتها، نماد آن ها را به کار می برند.
  2. توقف نماد: گاهی اوقات معاملات سهام برخی شرکت ها در بورس به صورت موقتی متوقف می شود در این حالت اصطلاحا می گویند نماد شرکت متوقف شده است. عمدتا بورس زمانی نماد یک شرکت را متوقف می کند که رویدادی حائز اهمیت در خصوص آن شرکت اتفاق افتاده باشد. به نحوی که این رویداد بتواند موجب افزایش یا کاهش بیش از اندازه قیمت سهام آن شرکت بشود. برای مثال قبل از برگزاری مجامع سالیانه شرکت، نماد آن شرکت متوقف می شود چون در مجامع سالیانه سود سهامداران مشخص می شود و این موضوع می تواند بر قیمت سهم بعد از مجمع تاثیر زیادی داشته باشد. طبیعتا توقف نماد در این گونه موارد به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا بعد از انتشار اطلاعات کامل و شفاف شدن وضعیت شرکت، در شرایط یکسان و عادلانه در خصوص خرید، فروش و یا نگهداری آن سهم تصمیم گیری کنند.
  3. مجمع عمومی: به گردهمایی سهامداران و مدیران شرکت که به منظور تصمیم گیری در خصوص مسائل مهم شرکت برگزار می شود، مجمع عمومی یا به اختصار مجمع گفته می شود. سهامداران شرکت، متناسب با میزان سهم خودشان، در مجامع حق رای دارند. هیئت مدیره شرکت موظف است حداقل 10 روز قبل از برگزاری مجمع، آگهی برگزاری مجمع را در روزنامه کثیرالانتشاری که به عنوان روزنامه رسمی شرکت انتخاب شده است، منتشر کند تا سهامداران از این موضوع مطلع شوند. مجامع شرکتها به دو دسته تقسیم می شوند.
    • مجمع عمومی عادی سالیانه
    • مجمع عمومی فوق العاده

مجمع عمومی عادی سالیانه چیست؟

هیئت مدیره شرکت موظف است هر سال یکبار سهامداران شرکت را دعوت کند و گزارش عملکرد سالیانه خودش را به سهامداران ارائه کند. به این گردهمایی مجمع عمومی عادی سالیانه گفته می شود. در مجمع عمومی عادی سالیانه همچنین در مورد مواردی مثل میزان سود تقسیمی به سهامداران و انتخاب اعضای هیئت مدیره انتخاب می شود.

مجمع عمومی فوق العاده چیست؟

به جز مجمع عمومی عادی سالیانه، هر مجمع دیگری که توسط شرکت برگزار شود، مجمع عمومی فوق العاده نام دارد. در مجامع عمومی فوق العاده عمدتا درخصوص مواردی مثل افزایش سرمایه شرکت، تغییر نشانی، نام شرکت و دیگر موارد تصمیم گیری می شود.

4. سال مالی: منظور از سال مالی دوره ای است که مبنای محاسبه سود و زیان و سایر گزارش های مالی شرکت است. سال مالی در بسیاری از شرکت ها از ابتدای فروردین تا پایان اسفند است. اما برخی از شرکت ها بر اساس نوع فعالیت سال مالی خودشان را زمان دیگری مثلا از ابتدای مهر تا پایان شهریور سال بعد تعیین می کنند. در پایان سال مالی، مجمع سالیانه شرکت برگزار و عملکرد هیئت مدیره در سال مالی مورد ارزیابی سهامداران قرار می گیرد. هیئت مدیره شرکت موظف است حداکثر ظرف مدت چهارماه بعد از پایان سال مالی شرکت، مجمع عادی سالیانه را برگزار کند.

5. صورت سود و زیان: حتما به خاطر دارید که گفتیم یکی از مهم ترین معیارها برای انتخاب سهام یک شرکت، میزان سودآوری آن شرکت است. طبیعتا هر اندازه میزان سود آوری یک شرکت در مقایسه با قیمت سهام آن شرکت در بورس بیشتر باشد می تواند یکی از نشانه های ارزنده بودن سهم باشد. اما چطور می شود از میزان سودآوری یک شرکت مطلع شد؟ صورت سود و زیان به خوبی بیانگر میزان سود یک شرکت در پایان سال مالی است. شرکت ها موظف اند در پایان سال مالی، صورت سود و زیان خود را منتشر کنند و از این طریق میزان سودآوری شرکت را به سهامداران اطلاع دهند. در صورت سود و زیان مواردی مثل میزان فروش شرکت ها، میزان هزینه آن ها و سایر اطلاعات با اهمیت مربوط به عملکرد شرکت قابل مشاهده است. سهامداران برای مشاهده صورت سود و زیان شرکت ها می توانند به سایت کدال به آدرس www.codal.ir مراجعه کنند.

6. ترازنامه: در بیان عوامل تعیین کننده در قیمت سهام توضیح دادیم که سرمایه گذاران باید علاوه بر سودآوری شرکت، به میزان دارایی ها و بدهی های شرکت هم توجه داشته باشند. طبیعتا برای یک سرمایه گذار مهم است که بداند شرکتی که قصد دارد در آن سرمایه گذاری کند چه میزان دارایی اعم از پول نقد، ملک، ماشین آلات و دیگر موارد دارد. میزان بدهی ها و تعهدات شرکت به بانکها، تامین کنندگان مواد اولیه و دیگر موارد چقدر است. و در مجموع میزانی که به عنوان سرمایه سهامداران شرکت یا به اصطلاح حقوق صاحبان سهام بعد از کسر بدهی های شرکت از دارایی های آن باقی می ماند چقدر است. همه این اطلاعات از طریق مطالعه ترازنامه شرکت قابل مشاهده است. در واقع ترازنامه که مثل صورت سود و زیان در پایان دوره مالی شرکت برای اطلاع سهامداران منتشر می شود، مثل یک تصویر واضح و شفاف وضعیت شرکت را از نظر میزان دارایی ها، بدهی ها و حقوق صاحبان سهام، نمایش می دهد. سرمایه گذاران برای مشاهده ترازنامه شرکت ها هم، مثل صورت سود و زیان می توانند به وبسایت کدال به آدرس www.codal.ir مراجعه کنند.

آموزش سهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *