آیا با سرمایه گذاری در فارکس می توان ثروتمند شد؟

آیا با سرمایه گذاری در فارکس می توان ثروتمند شد؟

آیا با سرمایه گذاری در فارکس می توان ثروتمند شد؟ شاید اولین جوابی که غریزی به زبان می آورید “بله” باشد، اما اجازه دهید کمی روی این جواب تامل کنیم. سرمایه گذاری در فارکس برای یک مدیر سرمایه گذاری با سرمایه هنگفت یا یک تریدر بسیار با مهارت، شاید مسیری به سمت ثروتمندتر شدن باشد، اما برای یک تریدر معمولی و خرد (منظور از خرد، دقیقا متصاد کلان است!)، فعالیت در این بازار می تواند به ضررهای بسیار بزرگی بیانجامد که نهایتا منجر به از دست دادن کل سرمایه وی می شود.

ما این حرف هایی در حد تئوری نیستند، اگر حرف ما را قبول ندارید، اجازه دهید به آمار و ارقام رسمی نگاه کنیم. مقاله ی نوامبر 2014 بلومبرگ اشاره کرد که با استناد به گزارش های دریافتی از دو شرکت بزرگ در امر فارکس یعنی gain capital و fxcm (این اسم را با بروکر fxtm که در گروه بررسی فارکس معرفی اشتباه نگیرید!) 68% معامله گران در هر چهار فصل سال برآیند ضرردهی برای حساب خود ثبت کرده بودند.

شاید بخواهید اینطور به این آمار نگاه کنید که از هر 3 تریدر فارکس، یک نفر ضرر نمی کند. اما این لزوما به معنی ثروتمند شدن آن یک نفر نیست. اما این آمار آخری را بروکرها به راحتی در اختیار خبرگزاری ها نمی گذارند، با این حال می توان به راحتی حدس زد که از هر 10 تریدری که در بازار فارکس مشغول معامله گریست، حداکثر 1 نفر توانایی آن را دارد تا به ثروت زیادی دست پیدا کند.

اجازه دهید این موضوع را برای شما کمی بشکافیم و با دلایل روشن توضیح دهیم که چرا این مورد واقعیت دارد.

 1. لوریج زیاد (ضریب اهرمی): با این که زوج ارزها بسیار در نوسان هستند، این نوسان ها بسیار بسیار مقدار اندکی دارند به این ترتیب که نسبت زوج ارزها را تا 5 رقم اعشار در متاتریدر یا سایر پلتفرم ها نشان می دهند! بنابراین عقل سلیم متوجه می شود که با نوسان گیری در ابعاد رقم چهارم اعشار و با پول اندک (مثلا 10 هزار دلار)، سود آنچنانی نصیب تریدر نمی شود. بنابراین بروکرها با اجرای ساز و کاری به تریدر اعتبار استفاده از لوریج های 500 و حتی 1000 را می دهند. اما همین لوریج در صورتی که تریدر کاملا توجیه نباشد، منجر به از دست رفتن کل سرمایه می شود.
 2. مشکلات نرم افزاری و ارتباطی: تمامی پلتفرم های معاملاتی از قبیل متاتریدر ساخته دست بشر هستند، همچنین تمامی سرورها و ساختارهای شبکه های مخابراتی و اینترنتی هم همین طور. همچنین می دانیم بشر جایز الخاست. پس باید این احتمال را بدهیم که مواقعی پیش بیاید که در زمان های حساس، پوزیشن مورد علاقه ما باز یا بسته نشود، و یا در قیمتی مغایر با قیمت درخواستی ما اخذ شوند. آیا قبول دارید که این مورد که به وفور هم در فارکس اتفاق می افتد، منجر به از بین رفتن حساب خواهد شد؟
 3. عدم شناخت روانشناسی بازار و خویشتن: این مورد را انصافا در مشاغل دیگر نیز می توانیم یافت کنیم اما در هیچ شغلی به اندازه معامله گری در بازار فارکس تاثیر گذار نیست. همین که تریدر پس از یک معامله سودده خوشحال می شود و پس از یک معامله ضررده ناراحت، تضمین کننده از بین رفتن سرمایه است. هرچقدر که شدت این احساسات بیشتر باشد، سرعت از بین رفتن سرمایه نیز افزایش می یابد!

سخن آخر

با این حال اگر همچنان با توجه به این موارد گفته شده در پاسخ این سوال که “آیا با سرمایه گذاری در فارکس می توان ثروتمند شد؟” علاقه مند به فعالیت هستید، توصیه می کنیم ابتدا حتما با سازوکار بروکرهای معتبر فارکس آشنا شوید و بهترین آن را انتخاب نمایید، سپس با یادگیری مطمئن ترین متدهای معاملاتی، پله پله وارد بازار شوید.

با هر دو پا عمق رودخانه را تست نکنید!  “وارن بافت”

آموزش فورکس

2 Comments

 • سلام من مطالب شما را خواندم از نظر بنده فقط پنجاه درصد صحبتهای شما درست بود که اگر بخوام بگم کدام زمان میبره ولی به یک نکته اشاره میکنم و آن هم خطر ناک بودن کار در فارکس هست من مدت سه سال هست که در فارکس مشغول به کارم از تجربیاتم اگر بخوام بگم باید بدانید که در سال اول فقط ضرر کردم سال دوم صرف جبران ضرر سال اول شد بعد از دو سال کار تازه به جای صفر رسیده بودم ولی با یک تفاوت و اون هم این بود که تجربه بسیار زیادی بدست آورده بودم ضرر سال اول من چهار هزار دلار در زمانی که دلار بین سه تا شش تومن تومن بود اتفاق افتاد و در سال دوم در آمدم در یک سال چهار هزار پانصد دلار بود در زمانی که دلار ده هزار تا پانزده تومن نوسان داشت ولی الان سال سوم و از کارم که در یک شرکت بود استعفا دادم چون فارکس یک شغل تمام وقت اگر کسی میخواد پاره وقت کار کن هرگز این کار رو انجام نده .. تا الان که چیزی در حدود شش ماه از سال گذشته در آمد من چیزی حدود هفت هزار دلار بوده یعنی ماهی بببشتر از هزار دلار .. دلاری که امروز قیمت اون نزدیک بیست شش هزار تومن در تحلیل های که میکنم . در این شش ماه ماهی ده ترید داشتم یعنی چیزی حدود شصت معامله که چهل و هشت تای اون درست و دوازده تحلیل نادرست بود و مطمئن هستم تا چند سال آینده به تمام خواسته ه ام میرسم

  • سلام
   من هم به فارکس علاقمند شدم اما دوروبرم و اینترنت هرکسی میبینم ضرر کرده.
   میشه راهنمایی کنی چطور شروع کنم و از چه سیستم و بقول معروف استراتژی استفاده میکنی.
   متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *