آیا خرید دستگاه ماینر بیت کوین برای سرمایه گذاری خوب است؟

آیا خرید دستگاه ماینر بیت کوین برای سرمایه گذاری خوب است؟

 • بازار ارزهای دیجیتال و بالاخص بیت کوین بازاری است که تا همین چند سال پیش بسیار برای عموم مردم ناشناخته بود به طوری که اغلب آن را با بازی های اینترنتی و یا طرح های کلاهبرداری را اشتباه می گرفتند و گمان نمی رفت که روزی همه به دنبال خرید دستگاه ماینر بیت کوین باشند. اما امروزه شاهد این پدیده هستیم که حتی افرادی که دوستی چندانی با فضای مجازی و دنیای دیجیتالی ندارند نیز بیت کوین را می شناسند و در هر شهری هزاران نفر هستند که به طرق مختلف، از روش های قانونی بگیرید تا روش های زیر زمینی و غیر قانونی، در حال کسب درآمد از این طریق هستند.

  در این مقاله می خواهیم به صورت کاملا موجز و بدون روده درازی بررسی کنیم که آیا خرید دستگاه ماینر بیت کوین برای سرمایه گذاری خوب است یا خیر. اگر شما هم شک دارید که ماینر تهیه کنید یا نه، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

  خرید دستگاه ماینر یا آتش زدن پول؟!

  استخراج بیت کوین از آن دسته فعالیت های اقتصادی است که اگر حساب شده آن را انجام دهید، می تواند سود خوبی نصیب شما کند اما در صورتی که به جزئیات توجه نداشته باشید و اصرار داشته باشید که سریعا کاری را بدون در نظر داشتن تمام جوانب آن اجرا کنید، مطمئن باشید که جز پشیمانی چیزی نصیبتان نخواهد شد.

  قبل از این که به دودوتا کردن هزینه و سود بپردازیم، باید خدمتتان عرض کنیم که آسان ترین و بی دردسر ترین روش کسب درآمد از ارزهای دیجیتال، همان کلود ماینینگ یا اجاره ماینر است که در مقاله دیگری در همین سایت به تفصیل به آن پرداخته ایم. با این حال بیایید نگاهی قدم به قدم به خرید دستگاه ماینر بیت کوین داشته باشیم.

  در مرحله اول شما می بایست دستگاهی تهیه کنید که در عین مصرف برق پایین، قدرت و ظرفیت پردازشی بالایی در الگوریتم SHA256 داشته باشد. ظرفیت دستگاه های ماینر را با واحد تراهش بر ثانیه (Th/s) می سنجند. برای مثال به دستگاه انت ماینر S17 در تصویر زیر توجه کنید:

  خرید دستگاه ماینر یا آتش زدن پول؟!

  این دستگاه قدرتی معادل 56 تراهش برثانیه دارد و در هر ساعت به صورت میانگین 2600 وات برق مصرف می کند. اجازه دهید یک دستگاه دیگر نیز به شما معرفی کنیم و سپس به مقایسه آن ها بپردازیم.

  پارامترهای سود و ضرر خرید دستگاه ماینر

  دستگاهی که در تصویر بالا مشاهده می کنید به نام دستگاه Whatsminer M3 معروف است که با مصرف 2100 وات برق در هر ساعت، قدرت پردازشی حدودا 12.5 تراهشی در اختیار شما می گذارد. شاید در نگاه اول دستگاه نخست برنده این مقایسه باشد اما داستان به این راحتی ها نیست. خرید دستگاه ماینر تنها یک برنده دارد و آن هم تولید کننده دستگاه است، نه خریدار آن!

  پارامترهای سود و ضرر دستگاه ماینر

  شاید تا به حال شنیده باشید که بیت کوین یک ارز دیجیتال با شفافیت بالا و حریم خصوصی بالاست. به این معنا که تمامی تراکنش های انجام شده در شبکه بیت کوین از ابتدا تا به حال ثبت و ضبط شده و کاملا قابل پیگیری است اما نمی توان فهمید که هر تراکنش متعلق به چه شخصی است. همین شفافیت بالا را در تمامی پارامترهای ماینینگ نیز داریم.

  میزان سختی شبکه (Difficulty)، میزان کل قدرت ماینینگ شبکه بیت کوین (Network Hashrate)، قیمت بیت کوین، پاداش استخراج هر بلوک معاملات بیت کوین و زمان حل هر یک بلوک معاملات از پارامترهای کاملا شفافی هستند که در میزان سوددهی ماینینگ تاثیر گذار است. این پارامترهایی است که هر شخص قبل از خرید دستگاه ماینر می بایست مد نظر قرار دهد. اما چطور؟

  پاداش استخراج هر بلوک هر 4 سال یکبار نصف می گردد، به عبارت دیگر عرضه بیت کوین هر 4 سال یکبار نصف می شود. میزان سختی شبکه بلاکچین بیت کوین تقریبا هر چند روز یکبار بروزرسانی می شود و تنها در حالتی سختی شبکه پایین می آید و استخراج برای دستگاههای ماینر آسان تر می شود که قیمت بیت کوین به طرز شدیدی کاهش پیدا کند. در سایر شرایط این پارامتر هر چند روز یکبار افزایش پیدا می کند و استخراج برای دستگاهها دشوارتر می گردد، به عبارت دیگر بیت کوین استخراج شده کاهش می یابد. البته پارامتر کل قدرت ماینینگ شبکه بیت کوین نیز به طور مستقیم بر سختی شبکه تاثیر می گذارد، به این ترتیب که هر روز با افزایش تعداد دستگاههای ماینر متصل به شبکه، سختی افزایش می یابد تا فرآیند ماینینگ عادلانه بین دستگاهها پخش شود.

  حال که با این پارامترها آشنا شدید به نظرتان خرید دستگاه ماینر بیت کوین سوده تر و عاقلانه تر است یا اجاره آن به مدت کوتاه؟

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  5 Comments

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *