انواع ریسک های سرمایه گذاری ( بخش اول )

آموزش سرمایه گذاری در بورس

 • انواع ریسک های سرمایه گذاری

  در درس قبل، به مفهوم ریسک پذیری و ریسک گریزی اشاره کردیم. و با ذکر یک نمودار ساده تفاوت  بین افراد ریسک پذیر و ریسک گریز را توضیح دادیم. در این درس قصد داریم انواع ریسک هایی که یک سرمایه گذار در خرید سهام شرکت ها وسرمایه گذاری در بورس با آنها مواجه می شود را معرفی کنیم.

  ریسک در یک طبقه بندی کلی به دو دسته تقسیم می شود:

  1- ریسک قابل اجتناب

  2- ریسک غیر قابل اجتناب

  ریسک قابل اجتناب

  ریسکی که می توان با استفاده از برخی از روش ها از آن دوری کرد. به این دسته از ریسکها، ریسک های غیر سیستماتیک گفته می شود. این ریسک ها اغلب ناشی از خصوصیات خاص شرکت هستند. برای مثال فرض کنید شما سهام شرکتی را خریداری کردید. اگر مدیریت شرکت ضعیف باشد سهامداران شرکت درست عمل نکنند یا شرکت در رقابت با سایر رقبا موفقیتی به دست نیاورد و یا احیانا به دلیل قدیمی شدن محصولات تولیدی آن شرکت مشتریان شرکت به تدریج کم و فروش آن کاهش پیدا کند، همه ی این موارد نمونه ای از ریسک قابل اجتناب هستند. ریسک غیر سیستماتیک اغلب منشایی درونی دارد و علت بروز آن به داخل شرکت مربوط می شود. با توجه به این که این نوع ریسک را می توان با بکارگیری برخی روش ها به حداقل ممکن برسانیم، از آن به ریسک قابل اجتناب یاد می شود.

  ریسک غیر قابل اجتناب

  دسته ی دوم ریسک هایی که سرمایه گذاران با آن مواجه هستند ریسک هایی هستند که کنترل آن در اختیار سرمایه گذار نیست. به این دسته ریسک های سیستماتیک گفته می شود. مواردی مثل تغییر نرخ تورم، سیاست های کلان اقتصادی و شرایط سیاسی مواردی هستند که کنترل آن ها از اختیار شرکت خارج است. برای مثال تغییر در سیاست های کلان اقتصادی و افزایش یا کاهش نرخ ارز یا نرخ تورم می تواند به طور مستقیم در وضعیت درآمد، هزینه و میزان سودآوری شرکت ها تاثیر بگذارد و طبیعتا ارزش سهام آن ها را تحت تاثیر قرار دهد. این گروه از ریسک ها را ریسک های سیستماتیک یا غیر قابل اجتناب می نامند چون کنترل آن ها از اختیار سرمایه گذار خارج است.

  اما چگونه می توان ریسک قابل اجتناب را به حداقل ممکن رساند؟

  به این ضرب المثل مشهور دقت کنید که “همه ی تخم مرغ ها را در یک سبد قرار نده!” اگر از شما بپرسند منطق این ضرب المثل چیست همه ی شما پاسخ خواهید داد که با این کار ریسک ما کاهش پیدا می کند چون اگر یکی از سبدهای تخم مرغ به زمین بیاقتد و تخم مرغ های آن بشکند سبدها و تخم مرغ های دیگر همچنان سالم می مانند.

  در مباحث مرتبط با بورس هم تئوری بسیار معروفی به نام تئوری سبد وجود دارد که برپایه ی همین ضرب المثل تشکیل شده است. براساس این تئوری سرمایه گذار می تواند با متنوع کردن سبد سرمایه گذاری خود و انتخاب دارایی های بسیار متنوع به جای یک یا چند دارایی محدود، ریسک های قابل اجتناب را در سرمایه گذاری خود به حداقل ممکن برساند. بنابراین هر اندازه سبد سرمایه گذاری متنوع تر باشد، ریسک سرمایه گذاری هم کمتر می شود.

  برپایه ی تئوری سبد، متخصصان بازار سرمایه توصیه می کنند به جای اینکه فرد یک یا چند سهم از شرکت های محدودی را خریداری کند، سهام شرکت های متنوع از صنایع مختلف را خریداری کند و حتی در سبد سرمایه گذاری خود، اوراق بهادار بدون ریسک مثل اوراق مشارکت و دیگر موارد را هم داشته باشد. اما مجددا این نکته را یادآوری کنیم که با متنوع سازی سبد سرمایه گذاری تنها می توانیم ریسک های قابل اجتناب یا غیر سیستماتیک را به حداقل برسانیم و ریسک های سیستماتیک و غیر قابل اجتناب از کنترل سرمایه گذار خارج است البته با حذف یا کاهش ریسک های قابل اجتناب عملا بخش عمده ای از ریسک هایی که سرمایه گذار با آن ها مواجه است کاملا کاهش پیدا می کنند.

  امیدواریم این مباحث برای شما جالب و مفید بوده باشد. به هر حال موضوع ریسک از موضوعات اساسی در سرمایه گذاری است و نمی شود به آن اشاره نکرد.

  در درس بعدی هم به موضوع ریسک می پردازیم اما از زاویه ای دیگر..

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *