انواع ریسک های سرمایه گذاری (بخش دوم)

آموزش سرمایه گذاری در بورس

 • انواع ریسک های مترتب بر سرمایه گذاری

  در درس قبلی، دو طبقه بندی عمده ی ریسک را توضیح دادیم و گفتیم بر اساس این طبقه بندی برخی از ریسک ها توسط سرمایه گذاران قابل اجتنابند اما کنترل برخی از ریسک ها از کنترل سرمایه گذاران خارج است. به ریسک های گروه اول ریسک های اجتناب پذیر یا غیرسیستماتیک و به ریسک های گروه دوم ریسک های اجتناب ناپذیر یا سیستماتیک گفته می شود. اما در این درس می خواهیم ریسک ها را از دیدگاه دیگری هم طبقه بندی کنیم. براساس این طبقه بندی هفت نوع ریسک عمده در سرمایه گذاری وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

  1- ریسک نرخ سود

  فرض کنید شما قصد دارید بین خرید اوراق مشارکت با نرخ سود ثابت 20 درصد و خرید سهام با بازده مورد انتظار 30 درصد یک گزینه را انتخاب کنید. اگر تمایل به پذیرش ریسک را داشته باشید احتمالا خرید سهام را انتخاب می کنید چون انتظار دارید بازدهی بیشتری نصیب شما کند. حالا فرض کنید بانک مرکزی تصمیم بگیرد نرخ سود اوراق مشارکت را از 20 درصد به 30 درصد افزایش دهد. در این صورت چه اتفاقی می افتد؟ در حالی که شما با پذیرش ریسک و خرید سهام انتظار دارید 30 درصد بازدهی بدست بیاورید فرد دیگری بدون اینکه ریسکی متحمل شود می تواند اقدام به خرید اوراق مشارکت جدید کند و همان 30 درصد بازدهی را البته به صورت تضمین شده بدست آورد. در این حالت شما در واقع با ریسک جدیدی مواجه هستید که از آن به ریسک نرخ سود تعبیر می شود.

  2- ریسک تورم

  فرض کنید نرخ تورم سالیانه 15 درصد است و شما سهامی را خریداری کردید که انتظار دارید در پایان سال حداقل 40 درصد بازدهی داشته باشد. با توجه به این مقدار نرخ تورم بازدهی 40 درصدی برای شما مطلوب است زیرا حداقل 25 درصد بیشتر از نرخ تورم است. حالا اگر به هردلیلی نرخ تورم سالیانه از 15 درصد به 30 درصد افزایش پیدا کند طبیعتا ممکن است که دیگر بازدهی 40 درصدی آن هم برای یک سرمایه گذاری دارای ریسک مثل خرید سهام برای شما مطلوب نباشد چون حتی به فرض کسب 40 درصد بازدهی از سهام، قیمت ها آنقدر افزایش پیدا می کنند که دیگر این میزان بازدهی آن هم برای یک سرمایه گذاری دارای ریسک چندان جذاب نیست. به ریسک ناشی از افزایش نرخ تورم، ریسک تورم گفته می شود.

  3- ریسک مالی

  اگر شرکتی که سهام آن را خریداری می کنید حجم زیادی وام از بانک دریافت کرده باشد طبیعتا باید اصل و سود دریافتی را در یک دوره ی مشخص به بانک بازپرداخت کند بنابراین با تعهدات زیادی مواجه می شود. هر اندازه این تعهدات بیشتر باشد ریسک مالی شرکت هم بیشتر می شود و بدین ترتیب سهامداران چنین شرکتی نیز در معرض ریسک بالاتری قراردارند.

  4- ریسک نقدشوندگی

  همانطور که قبلا گفتیم یکی از ویژگی های مهم یک دارایی خوب این است که به سرعت به پول نقد تبدیل شود. فرض کنید سال گذشته سهام شرکتی را خریداری کردید و حالا به پول نقد نیاز دارید اما به علت عملکرد نامناسب شرکت این سهم در بورس خریداری که به سرعت آن را بخرد نداشته باشد. در این صورت شما با ریسک نقد شوندگی مواجه هستید. البته در اغلب اوقات شما می توانید با قیمت اندکی پایین تر سهام خودتان را بفروشید ولی ممکن است این موضوع مطلوب شما نباشد.

  5- ریسک نرخ ارز

  نرخ ارز یکی از مسائلی است که به طور مستقیم بروضعیت  و سودآوری شرکتها تاثیر می گذارد . برای مثال فرض کنید شرکتی که سهام آن را خریداری کردید، بخش عمده ای از مواد اولیه موردنیاز خود را برای تولید از خارج کشور خریداری می کند. وقتی که نرخ ارز افزایش پیدا می کند، شرکت باید هزینه ی بیشتری برای واردات مواد اولیه بپردازد و طبیعتا با افزایش هزینه های شرکت میزان سودآوری و به دنبال آن قیمت سهامش کاهش می یابد. بنابراین نوسانات نرخ ارز به عنوان یکی از ریسک های سرمایه گذاری موردتوجه سرمایه گذاران است.

  6- ریسک سیاسی

  عدم ثبات در اوضاع سیاسی که به مسائل اقتصادی کشور آسیب بزند به طور مستقیم بر عملکرد بنگاه های اقتصادی فعال در آن کشور تاثیر می گذارد. هراندازه بی ثباتی سیاسی و اقتصادی یک کشورافزایش پیدا کند عملکرد بنگاه های اقتصادی با مشکلات بیشتری مواجه می شوند. و این مشکلات افت قیمت سهام آن ها را به دنبال دارد. به این ریسک، ریسک سیاسی یا اصطلاحا ریسک کشور گفته می شود.

  7- ریسک تجاری

  تصور کنید سهام یک شرکت خودرو سازی داخلی را خریداری کردید. تا پیش از این دولت، تعرفه ی بسیار بالایی برای واردات خودروهای خارجی وضع کرده بود، به نحوی که برای مثال خودرویی که در خارج از کشور 10هزار دلار ارزش دارد در داخل با قیمتی بالغ بر 100 میلیون تومان به فروش می رسد. در چنین شرایطی خودروهای داخلی به علت قیمت پایینشان مشتری های زیادی دارند. بنابراین خودروسازان داخلی میزان فروش و سودآوری قابل قبولی دارند. حالا فرض کنید دولت تعرفه ی واردات خودروها را تا حد زیادی کاهش دهد. به نظر شما چه اتفاقی می افتد؟ طبیعتا قیمت خودروهای خارجی به قیمت خودروهای داخلی نزدیک می شود بنابراین قدرت انتخاب مشتریان افزایش پیدا می کند و در چنین شرایطی ممکن است گروهی از مشتریان خودروهای خارجی را ترجیح دهند و بدین ترتیب میزان فروش و سودآوری صنعت خودروسازی کاهش پیدا می کند. به این ریسک که در واقع به یک صنعت خاص ارتباط دارد ریسک تجاری گفته می شود.

  امیدواریم از دانستن این تقسیم بندی های بهره برده باشید. به نظر می رسد در این چند درس اخیر به اندازه ی کافی در مورد ریسک و انواع آن آشنا شدیم. اما نگران نباشید در قسمت های بعدی روش های جالب و آسانی را برای به حداقل رساندن ریسک سرمایه گذاری برای شما بیان می کنیم.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *