انواع قیمت سهام در بورس (بخش دوم)

انواع قیمت سهام در بورس بخش دوم

انواع قیمت سهام در بورس (بخش دوم)

در درس قبل، اطلاعات خوبی درباره سهام بدست آوردیم. اطلاعاتی از قبیل اینکه حجم معاملات سهام در بورس در مقایسه با سایر انواع اوراق بهادار بسیار بیشتر است. بنابراین می توانیم بگوییم که سهام مهم ترین ورقه بهاداری است که در بورس داد و ستد می شود. دارنده سهام یک شرکت به نسبت سهام خودش مالک شرکت است و در سود و زیان آن سهیم است. سهام برخلاف اوراق مشارکت یا اوراق اجاره دارای ریسک است و البته در ازای این ریسک می تواند بازدهی بیشتری نصیب سرمایه گذاران کند. افراد باید قبل از خرید سهام عوامل موثر بر قیمت سهام را به دقت مورد بررسی قرار دهند و در صورتی که قیمت سهم مناسب و چشم انداز آینده شرکت هم قابل قبول باشد، برای خرید سهام اقدام کنند. در این درس می خواهیم بعضی اصول کلی که در خرید و فروش سهام باید مدنظر قرار بگیرد را به شما معرفی کنیم.

اصل اول – براساس اطلاعات معتبر تصمیم گیری کنید، نه شایعات

اگر به خاطر داشته باشید گفتیم که سرمایه گذاران هنگامی اقدام به خرید سهام یک شرکت می کنند که بعد از بررسی عوامل موثر اثرگذار بر قیمت سهام آن شرکت شامل عوامل محیطی، عوامل صنعت و عوامل درونی به این نتیجه برسند که قیمت واقعی سهم بیشتر از قیمت بازار آن است. طبیعتا بررسی همه جانبه عوامل اثرگذار بر قیمت سهم نیازمند بهره گیری از اطلاعات دقیق، جامع و معتبر است. به همان اندازه که بهره گیری از اطلاعات معتبر در تصمیم گیری سرمایه گذاران تاثیر مثبت دارد، استفاده از اطلاعات غیر معتبر و شایعات در تصمیم گیری ها می تواند منافع سرمایه گذاران را به خطر بیاندازد.

تجربه نشان می دهد که در جریان فراز و فرود بازار سهام شایعات، اخبار و تحلیل های نادرست زیادی به سرمایه گذاران مخابره می شود. بنابراین لازم است سرمایه گذاران همواره برای کسب اطلاعات به منابع رسمی تکیه کنند و از توجه به اخبار و شایعات منابع غیر رسمی خودداری کنند. مراجعه به پایگاه های اطلاع رسانی رسمی بورس مثل www.tsetmc.com، www.irbourse.com، www.codal.ir و www.sena.ir می تواند در ارائه اطلاعات دقیق و معتبر به سرمایه گذاران بسیار مفید باشد.

اصل دوم – با دید بلند مدت در بورس سرمایه گذاری کنید.

دومین اصل در خرید و فروش سهام، سرمایه گذاری با دید بلند مدت است. عملکرد بورس در سالهای گذشته نشان داده است سرمایه گذارانی که با دید بلند مدت و البته آگاهانه وارد بازار سهام شده اند توانسته اند سود قابل قبولی در این بازار به دست بیاورند. همچنین براساس آمارها مجموعه بازدهی سهام در بلند مدت از بازدهی بازارهایی مثل مسکن، ارز و طلا بیشتر بوده است. گرچه ممکن است گاهی اوقات بازدهی کوتاه مدت این بازارها از بورس پیشی گرفته باشد. بنابراین هراندازه دید سرمایه گذاران بلند مدت تر باشد به همان نسبت هم ریسک سرمایه گذاری کمتر می شود.

مطالعه تاریخچه سرمایه گذاران موفق هم در دنیا نشان می دهد که بازدهی های بزرگ معمولا با خرید و نگهداری سهام ارزنده و ارزان در افق زمانی بلند مدت به دست می آید و نگاه کوتاه مدت در سرمایه گذاری و پیروی از جو بازار عمدتا به نتایج قابل قبول منجر نمی شود. بنابراین با دید بلند مدت سرمایه گذاری کنید و اگر بعد از بررسی و مطالعه کامل به این اطمینان رسیدید که سهام ارزشمندی را خریداری کردید نگران نوسانات مقطعی قیمت سهام خودتان نباشید.

اصل سوم – همواره مراقب سهام خود باشید.

گرچه در اصل قبلی توصیه کردیم که برای سرمایه گذاری در بورس نگاه بلند مدت داشته باشید و به نوسانات مقطعی قیمت سهام توجه نکنید اما تاکید می کنیم این تفکر در صورتی درست است که شما با بررسی کامل اطلاعات به این نتیجه رسیده باشید که سهامتان همچنان سهام ارزنده ای است و آنچه که باعث نوسانات قیمت سهم شده است شرایط موفق و زودگذر است. اما اگر بررسی اطلاعات و مشورت با افراد خبره این اطمینان را برای شما به وجود آورد که سهام مناسبی را خریداری نکردید و یا اینکه با توجه به برخی متغیرهای موثر بر قیمت سهام، احتمالا روند قیمت آن در بلند مدت رو به کاهش است، آیا باز هم توصیه به حفظ سهم در بلند مدت منظقی است؟

در این شرایط سرمایه گذار باید ضمن بازنگری در ترکیب سهام خودش، سهامی را که شرایط مناسبی ندارد بفروشد و به جای آن سهام دیگری که در وضعیت مطلوبی قرار دارد را خریداری کند. لازم است در همین جا درباره تعصب نسبت به سهام به عنوان یکی از چالش هایی که در بعضی موارد گریبان گیر سرمایه گذار می شود توضیح دهیم.

منظور از تعصب نسبت به سهام این است که بعضا با وجود آنکه بررسی اطلاعات معتبر و متغیرهای اثرگذار بر قیمت یک سهم حکایت از شرایط نامناسب سهم و روند رو به کاهش قیمت آن دارد اما بعضی از سهامداران بدون در نظر گرفتن واقعیت ها و با استدلالهایی مثل اینکه این سهم در گذشته سهم بسیار خوبی بوده است، یا چون سهم را با قیمت بالاتر خریده ایم حاضر نیستیم به قیمت کمتر بفروشیم و موارد مشابه از فروش سهام خودداری می کنند. غافل از اینکه شاید با فروش سهام مذکور و سرمایه گذاری در سهامی که شرایط مناسب تری دارد نه تنها بتوانند زیان خودشان را جبران کنند بلکه بتوانند سود قابل قبولی هم کسب کنند. بنابراین لازم است که سرمایه گذاران همواره مراقب سهام خودشان باشند و در صورت لزوم ترکیب سرمایه گذاریشان را مورد بازنگری قراردهند.

خب به پایان این درس رسیدیم. در درس بعدی در مورد سایر اصولی که سرمایه گذاران برای خرید و فروش سهام مدنظر قراردهند، صحبت خواهیم کرد.

آموزش سهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *