انواع قیمت سهام در بورس (بخش سوم)

انواع قیمت سهام در بورس (بخش سوم)

انواع قیمت سهام در بورس (بخش سوم)

در درس قبل سه اصل از اصول خرید و فروش سهام شامل بهره گیری از اطلاعات معتبر و عدم توجه به شایعات، نگاه بلند مدت و پایش مستمر وضعیت سهام و بازنگری وضعیت سهام در صورت نیاز را برای شما عزیزان بازگو کردیم. در این درس سایر اصول سرمایه گذاری در بورس را معرفی خواهیم کرد.

اصل چهارم، سبدی از سهام متنوع تشکیل دهید

حتما این ضرب المثل معروف را شنیدید که “همه تخم مرغ ها را در یک سبد نگذارید.” دلیلش هم کاملا مشخص است. چون اگر سبد تخم مرغ به زمین بیافتد، بیشتر تخم مرغها می شکند. این ضرب المثل در خرید و فروش سهام هم کاربرد زیادی دارد. تا حدی که یکی از نظریه های مطرح شده در خصوص راهکارهای کاهش ریسک سرمایه گذاری به تئوری پورتفوی یعنی نظریه سبد بندی سهام معروف است. بر اساس این نظریه، هر اندازه در سبد سرمایه گذاری، سهام شرکت های مختلف از سهام متنوع بیشتر باشد، ریسک سرمایه گذاری کاهش پیدا می کند. اجازه دهید با یک مثال موضوع را بیشتر توضیح دهیم. دو سرمایه گذار را در نظر بگیرید که اولی همه پول خودش را در سهام یک شرکت وارد کنند خودرو سرمایه گذاری کرده است. اما سرمایه گذار دوم نصف پول خودش را در سهام شرکت وارد کننده قطعات خودرو و نصف دیگر را در سهام یک شرکت صادرکننده محصولات پتروشیمی سرمایه گذاری کرده است. به نظر شما در صورت افزایش نرخ ارز چه اتفاقی می افتد؟ کاملا مشخص است که افزایش نرخ ارز به دلیل اینکه باعث افزایش هزینه های شرکت وارد کننده قطعات خودرو می شود، افت قیمت سهام این شرکت را به دنبال دارد. در حالی که شرکت صادرکننده محصولات پتروشیمی بر اثر افزایش نرخ دلار، با افزایش سودآوری و در نتیجه رشد قمیت سهام مواجه می شود. در این شرایط قطعا سرمایه گذار اول به علت افت قیمت سهام شرکت واردکننده قطعات خودرو دچار ضرر می شود. اما سرمایه گذار دوم احتمالا سود می کند و یا حداقل ضرر نمی کند. چون نصف سهامش، کاهش قیمت و نصف دیگرش افزایش قیمت را تجربه کرده است. هر اندازه سبد سرمایه گذاری متنوع تر باشد، ریسک سرمایه گذاری کمتر می شود و احتمال کسب بازدهی پایدار برای سرمایه گذار افزایش پیدا می کند.

اصل پنجم، با سرمایه مازاد خود سهام بخرید

بعضا مشاهده شده است که برخی افراد بعد از شنیدن اخبار مربوط به رشد متوالی شاخص های بورس و افزایش قیمت سهام، در یک رفتار هیجانی، سرمایه ضروری زندگی خودشان مثل خانه، خودرو و دیگر موارد را می فروشند و یا با قرض گرفتن از دیگران اقدام به خرید سهام می کنند. چنین رفتاری به هیچ وجه توصیه نمی شود چرا که بورس همواره در معرض افت و خیز قرار دارد و وارد کردن سرمایه ضروری در بورس می تواند سرمایه گذار را در این ضررها دچار تزلزل و اضطراب کند. تا جایی که ممکن است فرد با تحمل زیاد شدید مجبور به خروج از بورس شود.

اما افرادی که سرمایه مازاد و پس اندازهای خودشان را وارد بورس می کنند طبیعتا در برابر افت و خیزهای بورس، قدرت تحمل و آرامش بیشتری دارند و در تصمیم گیری های خودشان نیز منطقی تر عمل می کنند. بنابراین تنها بخشی از سرمایه خودتان را به خرید سهام اختصاص دهید که در صورت کاهش قیمت سهام خللی به زندگی و آرامشتان وارد نشود.

اصل ششم، نوسان ذات بازار سهام است

فردی که قصد دارد از طریق خرید سهام در بورس سرمایه گذاری کند باید این واقعیت را بپذیرد که نوسان قیمت، ویژگی ذاتی بازار سهام است. به عبارت دیگر روند صعودی قیمت سهم در گذشته، الزاما به معنی تداوم این روند در آینده نیست. کما این که روند نزولی قیمت سهم در گذشته هم لزوما به معنی ادامه افت قیمت آن سهم در آینده نیست. اگر به خاطر داشته باشید، در تشریح عوامل موثر بر قیمت سهم، به برخی عوامل محیطی و عوامل مرتبط با صنعت اشاره کردیم که خارج از کنترل شرکت است. بروز هرگونه از این عوامل ممکن است باعث افت و خیز در قیمت سهام شود. بنابراین لازم است سرمایه گذار قبل از ورود به بازار سهام این واقعیت و ریسک ناشی از آن را بپذیرد.

اصل هفتم، با افراد متخصص مشورت کنید

با توجه به این که عوامل بسیار متعددی بر قیمت سهام تاثیر گذار هستند، تصمیم گیری براساس تجزیه و تحلیل این عوامل نیاز به تخصص و مطالعه دقیق دارد. بنابراین اگر قصد دارید به صورت مستقیم سهام خرید و فروش کنید اما تخصص کافی در این موضوع ندارید، حتما با افراد خبره  و دارای صلاحیت مشورت کنید. به تازگی چندین شرکت مشاوره سرمایه گذاری با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار تاسیس شده است. این شرکت ها پس از بررسی ویژگی های فردی و میزان ریسک پذیری سرمایه گذاران، سرمایه گذاران را در انتخاب سهام مناسب راهنمایی می کنند و در ازای ارائه این خدمات، مبلغی را به عنوان حق مشاوره دریافت می کنند. برای مشاهده اطلاعات شرکت های مشاوره سرمایه گذاری دارای مجوز می توانید به پایگاه اینترنتی سازمان بورس و اوراق بهادار به نشانی www.seo.ir مراجعه فرمایید.

 

آموزش سهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *