انواع قیمت سهام در بورس (قسمت اول)

انواع قیمت سهام در بورس

انواع قیمت سهام در بورس (قسمت اول)

در درس های قبلی عوامل موثر بر قیمت سهام در بورس رامعرفی کردیم و گفتیم در مجموع سه دسته عوامل شامل عوامل محیطی یا کلان، عوامل مرتبط با صنعت و عوامل درونی بر قیمت سهام شرکت ها در بورس و میزان تمایل سرمایه گذاران به خرید این سهام اثر گذارند. بنابراین شاید بتوانیم بگوییم موضوع قیمت سهام، موضوع اصلی این درسها بوده است. در این درس هم ما می خواهیم به موضوع قیمت سهام البته از دیدگاه دیگری بپردازیم. اجازه دهید این برنامه را با چند سوال شروع کنیم.

چرا قیمت سهام اغلب شرکت ها در بورس از قیمت اسمی آنها یعنی 100 تومان بیشتر است؟
آیا قیمتی که در بورس برای سهام تعیین می شود، همیشه با ارزش واقعی یک سهام برابر است؟
اگر اینطور است چرا با این وجود سرمایه گذارانی هستند که متقاضی خرید برخی سهام حتی با قیمتی بالاتر هستند؟
در این برنامه می خواهیم با ذکر انواع قیمت یک سهم، به این سوالات پاسخ دهیم، پس با ما همراه باشید.

هر سهم چهار نوع قیمت دارد:

الف- قیمت اسمی: قیمت اسمی یک سهم قیمتی است که عرضه اولیه سهام شرکت بر اساس آن قیمت انجام می شود. همانطور که قبلا هم توضیح دادیم براساس قانون قیمت اسمی هریک از سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس در ایران 100 تومان است. مبلغ قیمت اسمی برروی برگه های سهام درج می شود.

ب-  قیمت دفتری: اگر مجموع بدهی های شرکت را از مجموع دارایی های شرکت کم کنیم، مبلغی که باقی می ماند ارزش سرمایه سهامداران شرکت یا به تعبیر دقیق تر، مجموع حقوق صاحبان سهام شرکت است. حالا اگر مبلغ حقوق صاحبان سهام شرکت را بر تعداد سهام شرکت تقسیم کنیم، عدد حاصل بیانگر قیمت دفتری هر سهم است. فرض کنید مجموع ارزش دارایی های شرکت الف در پایان سال اول فعالیت شرکت 10 میلیارد تومان باشد. این شرکت همچنین در مجموع 7 میلیارد تومان به بانک ها و سایر شرکت ها بدهکار است.

بنابراین مجموع حقوق صاحبان سهام این شرکت برابر 3 میلیارد تومان است. (10-7 = 3) حالا اگر شرکت مذکور در مجموع تعداد 20 میلیون سهم منتشر کرده باشد، ارزش دفتری هرسهم این شرکت برابر 150 تومان می شود.شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چطور قیمت اسمی سهام شرکت الف 100 تومان است درحالی که قیمت دفتری سهام این شرکت 150 تومان است؟ پاسخ این است که میزان سودی که شرکت در پایان سال اول فعالیت خودش بدست آورده به عنوان حقوق سهامداران محسوب می شود و باعث می شود تا ارزش دفتری سهم از 100 تومان به 150 تومان افزایش پیدا کند. دلیل ذکر کلمه دفتر در کلمه قیمت دفتری سهم این است که اعداد و ارقام مربوط به دارایی ها و بدهی های شرکت براساس ارقام ثبت شده در دفاتر مالی شرکت مدنظر قرار می گیرد. اطلاعات مالی مربوط به دفاتر مالی و میزان دارایی و بدهی شرکت ها د پایگاه اینترنتی www.codal.ir موجود است و سرمایه گذاران می توانند با مراجعه به این پایگاه، اطلاعات مورد نیاز خودشان را بدست آورند.

ج- قیمت بازار: قیمت بازار یا قیمت معاملاتی، قیمتی که سهام براساس آن در بورس معامله می شود. قبلا هم توضیح دادیم که اگرچه قیمت اسمی هرسهم در بورس 100 تومان است، قیمت سهام اغلب شرکت ها در بورس براساس قیمت اسمی و حتی ارزش دفتری معامله نمی شود. چیزی که قیمت سهم را در بورس را تعیین می کند، میزان عرضه و تقاضا در بورس برای یک سهم است. برای مثال ممکن است به علت عملکرد خوب یک شرکت سرمایه گذاران زیادی متقاضی خرید سهام آن شرکت باشند، بنابراین قیمت آن سهم در بورس براساس میزان تقاضا افزایش پیدا می کند و حتی ممکن است این افزایش تا چند برابر قیمت اسمی هم باشد.

در نقطه مقابل، عملکرد ضعیف یک شرکت ممکن است باعث بی رقبتی سرمایه گذاران به خرید یا نگهداری سهم مذکور و در نتیجه افزایش عرضه آن در بورس شود. در این صورت با افزایش عرضه قیمت سهم کاهش می یابد و اگر این روند ادامه پیدا کند ممکن است قیمت سهم حتی به زیر قیمت اسمی یعنی 100 تومان برسد. بنابراین قیمت بازار یک سهم، قیمتی است که در بورس برای یک سهم تعیین می شود.

د- قیمت ذاتی: منظور از قیمت ذاتی یک سهم ارزش واقعی آن سهم است. شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که چه فرقی بین قیمت بازار و قیمت ذاتی یک سهم وجود دارد. اجازه دهید با ذکر یک مثال توضیح دهیم. فرض کنید قیمت بازار سهم شرکت الف، در حال حاضر 200 تومان است. به عبارت دیگر سهام شرکت الف با قیمت 200تومان در بورس در حال خرید و فروش است. اما هنوز سرمایه گذاران زیادی متقاضی خرید این سهم هستند.

اگر از این سرمایه گذاران سوال کنید که چرا قصد دارید سهام این شرکت را خریداری کنید، پاسخ همه آنها این است که به نظر ما قیمت این سهم بیشتر از 200 تومان ارزش دارد. معنی این جمله این است که ارزش واقعی قیمت سهام شرکت الف بیشتر از قیمت بازار این سهم است. بنابراین در یک تعریف ساده، قیمت ذاتی یک سهم بیانگر ارزشی است که سرمایه گذاران برای یک سهم قائل هستند. اگر از دید سرمایه گذاران ارزش ذاتی یک سهم بالاتر از قیمت بازار باشد، این سهم گزینه مناسبی برای خرید است. اما اگر ارزش ذاتی یک سهم کمتر از ارزش بازار آن باشد، سهم مذکور گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری به شمار نمی رود.

در پایان این درس این نکته را اضافه کنم که عوامل سه گانه موثر بر قیمت سهام یعنی عوامل محیطی، عوامل مرتبط با صنعت و عوامل درونی شرکت، در مجموع به سرمایه گذار کمک می کن تا قیمت ذاتی یک سهم را برآورد کند و با مقایسه قیمت ذاتی و قیمت بازار، در خصوص خرید و فروش و یا حفظ سهام شرکت مذکور تصمیم گیری کند.

آموزش سهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *