اهرم نیرو چیست؟ مارجین چیست؟

مارجین و اهرم نیرو چیست؟

در این مطلب که برگرفته از تریدینگ پدیا است، به دو موضوع اهرم نیرو (Leverage) و مارجین یا حاشیه (Margin) می‌پردازیم.

وقتی نوبت به معاملات فارکس (Forex) میرسد، باید دو مفهوم بسیار حیاتی اهرم و حاشیه یا مارجین را در نظر بگیرید. این مسئله دارای اهمیت است، زیرا در صورت عدم استفاده ی مناسب از آنها، این مفاهیم میتوانند به راحتی باعث نگرانی شوند. اصطلاحات “اهرم” و “مارجین” به یک ایده واحد، اما در موارد مختلف، مربوط میشوند.

اهرم نیرو (Leverage) چیست؟

اهرم نیروهنگامی که به اهرم نیرو (leverage) اشاره میکنیم، معمولاً منظور ما استفاده از سرمایه قرض گرفته شده برای افزایش بازده بالقوه سرمایه گذاری است که قصد داریم انجام دهیم. این مسئله هم به سرمایه گذار و هم به شرکت سرمایه گذاری، برای فعالیت و سرمایه گذاری کمک میکند. آنچه شایان ذکر است، این است که اهرم نیرو همیشه با سطح بالاتری از ریسک مرتبط است. اگر یک سرمایه گذار تصمیم بگیرد برای سرمایه گذاری به اهرم نیرو اعتماد کند و آن سرمایه گذاری علیه سرمایه گذار حرکت کند، به نظر می رسد ضررهایی که او متحمل خواهد شد خیلی بیشتر از زمانی است که، از اهرم نیرو در سرمایه گذاری استفاده نکرده است. بنابراین مفید است که بگوییم اهرم، هم سود و هم زیان را افزایش میدهد.

اهرم، معمولاً با استفاده از نسبت ارائه میشود، به عنوان مثال 1: 100 یا 1: 500. این رابطه بیان میکند که به ازای هر 1 دلاری که سرمایه گذار به حساب خود واریز میکند، میتواند معاملات 100 یا 500 دلاری را انجام دهد. با کمک اهرم نیرو، سرمایه گذاران برای انجام معاملات در بازار لزوما به داشتن هزار دلار در دارایی خود نیازی ندارند، جایی که تنها شرکت های بزرگ یا موسسات، چندین سال پیش توانایی شرکت در آن را داشتن.

در فارکس سطح بسیار بالایی از اهرم دیده میشود، زیرا معاملات در بازار با بیشترین حجم معاملات روزانه از انواع بازارهای مالی انجام میشود. کارگزاری ها به مشتریان خود اجازه میدهند از سطح بالایی از اهرم استفاده کنند، زیرا ورود و خروج از معاملات (نقدینگی) نسبتاً آسان است. با توجه به این واقعیت که نقدینگی بسیار زیاد است، بازرگانان میتوانند موقعیت های شکست خود را به روش بسیار ساده تری مدیریت کنند.

مثال برای اهرم نیرو و مارجینمثال

تجارت ارز معمولاً در “قراردادها” در ازای یک مقدار استاندارد از واحدهایی به نام لات انجام میشود. هر لات، 100000 واحد از یک ارز خاص ارزش دارد. درصورتی که یک تاجر از دلار آمریکا به عنوان واحد پولش استفاده کند، اگر با یک لات استاندارد وارد موقعیت شود، 100000 واحد از آن ارز را خریداری یا میفروشد.

در فارکس، در صورتی که یک معامله گر 1000 دلار داشته باشد، در حالی که کنترل کل 100000 لات استاندارد را در اختیار دارد، اهرم وی 1: 100 است. تاجر میتواند حداکثر 100000 دلار معامله کند، در حالی که فقط 1000 دلار از آن را در اختیار دارد.
حال، بیایید تصور کنیم که معامله گر کل 100000 دلار در اختیار داشت و ارزش حساب وی 1000 دلار افزایش یافت. تاجر اکنون چرخش بانکی خود را 1٪ گسترش داده است. این همان چیزی است که به عنوان اهرم 1: 1 شناخته میشود. در فارکس چنین اتفاقی نمی افتد ، زیرا در آنجا اهرم ایجاد میشود، بنابراین معامله گران برای انجام تجارت در بازار نیازی به داشتن مقادیر زیادی پول ندارند. تاجر از اهرم 1: 100 و سود 1000 دلاری که به دست آورده استفاده میکند، در واقع سپرده خود را دو برابر میکند. به نظر میرسد که معامله ی خوبیست؟بله؟

با این حال، سناریوی دیگری وجود دارد. بگذارید تصور کنیم به جای اینکه حساب معامله گران با 1000 دلار افزایش یابد، با 1000 دلار کاهش یابد. استفاده از سطح بالاتر اهرم، قدرت خرید را افزایش میدهد، اما همچنین در معرض خطر است. به همین دلیل است که در صنعت فارکس اغلب از اهرم فشار به عنوان یک شمشیر دو لبه یاد میشود.

مارجین (Margin) چیست؟

مارجین یا حاشیه

اگر یک تاجر مایل است با استفاده از پولی که وام گرفته است وارد معاملات شود، پس باید باید سپرده گذاری را انجام دهد که نشان دهنده بخشی از ارزش واقعی تجارت است. این سپرده به عنوان یک شرط برای مارجین (Margin) یا سپرده حسن نیت شناخته میشود. آنچه در اینجا خاص است این است که در بیشتر موارد، اگر سرمایه گذاران تصمیم بگیرند که از تجارت خارج شوند، قادر به برداشت کل مبلغ سپرده خواهند بود.

اکنون زمان آشکار کردن یک لحظه مهم دیگر در معاملات مارجین یا حاشیه است. اگر استراتژی که یک معامله گر دنبال میکند، کارساز نباشد و تاجر شروع به از دست دادن پول کند، ممکن است سرانجام به نقطه ای برسد، زمانی که ممکن است بخشی از سپرده از بین برود. معامله گر به اصطلاح، مارجین کال (Margin Call) را تجربه میکند. این شرایطی است که مارجین آنها به زیر 50٪ (زیر مارجین نگهداری اجباری) میرسد. در صورت وقوع مارجین کال، کارگزاری از مشتری میخواهد که مبلغ اضافی را واریز کند، به این ترتیب حساب در حداقل مارجین نگهداری یا بالاتر از حد مجاز بازیابی، بازیابی میشود. که به مشتری اجازه میدهد تجارت خود را ادامه دهد. این یک بیمه برای کارگزاری است که تاجر در نهایت بدهی خود را پرداخت میکند.

اجازه دهید دوباره به مثالی که قبلا ارائه کردیم نگاه کنیم. در فارکس، یک معامله گر میتواند تا 100000 دلار معامله کند و فقط 1000 دلار کنار بگذارد. اهرم در این حالت 1: 100 است. 1000 دلار که تاجر به حساب خود واریز میکند به عنوان مارجین اولیه در نظر گرفته میشود. این چیزی است که معامله گر برای شرکت در بازار مجبور است کنار بگذارد.

به یاد داشته باشید، مارجین شما پولی است که به عنوان سپرده حسن نیت به کارگزاری خود میدهید. کارگزاری این مارجین ها را از همه میخواهد و آنها را کنار هم قرار میدهد تا معاملات عظیمی را در شبکه بین بانکی انجام دهد. سود یا زیان واقعی که در بازار ثبت میکنید به اندازه تجارت شما بستگی دارد و نه به میزان مارجین مورد نیاز.

آموزش فورکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *