بازار بورس چیست؟

آموزش سرمایه گذاری در بورس

 • بازار بورس چیست؟

  انواع نیاز های انسان سبب شده تا در جوامع مختلف، مردم محل های را به نام بازار ایجاد کنند. بازار مکانی عمومی است که در آن خریداران و فروشندگان معاملات خودشان را مستقیما یا از طریق واسطه ها انجام می دهند. پس بازار بورس چیست؟ در فصل های قبلی گفتیم که بورس هم در واقع یک بازار است. البته یک بازار پیشرفته و با شبکه های ارتباطی گسترده و بازارهای سنتی که غالبا میشناسید تفاوت های بسیار زیادی دارد. اما در بازارها دارایی های مختلفی مورد خرید و فروش قرار می گیرد.

  در یک طبقه بندی کلی، دو نوع دارایی وجود دارد. دارایی مالی و دارایی واقعی. برای درک بهتر مفهوم بورس، لازم است اول در مورد این دو نوع دارایی توضیح داده شود.

  منظور از دارایی های فیزیکی ای دارایی های واقعی، همانطور که ازنامش پیداست، دارایی هایی هستند که جنبه ی فیزیکی دارند. مثلا خودرو، املاک و مستغلات، لوازم منزل، طلا و دیگر موارد دارایی های فیزیکی هستند.

  اما دارایی های مالی که به آن ها دارایی های کاغذی نیز گفته می شود، دارایی هایی هستند که ارزش آنها به پشتوانه ی یک دارایی دیگر تعیین می شود. به عنوان مثال دارنده ی سهام یک شرکت به نسبت سهام خودش در دارایی ها و منافع شرکت نام برده شده سهیم می شود. یا دارنده ی اوراق مشارکت به واسطه ی مشارکت در پروژه ای که اوراق مذکور برای تامین مالی آن پروژه منتشر شده، سود بدست می آورد.

  حال یک سوال: به نظر شما در بورس کدام یک از این نوع دارایی ها مورد معامله قرار می گیرد؟

  بورس به عنوان یک بازار محلی است که انواع دارایی ها اعم از دارایی های مالی و یا واقعی در آنجا خرید و فروش می شود. به بورسی که در آن دارایی های مالی یا اصطلاحا دارایی های کاغذی خرید و فروش می شود، بورس اوراق بهادار و به بورسی که در آن دارایی های واقعی یا کالاهای فیزیکی خرید و فروش بشود، بورس کالا می گویند.

  نوع دیگری از بورس به اسم بورس ارز هم وجود دارد که در آنجا پول رایج کشورها خرید و فروش می شود. توجه داشته باشید که ما در این مجموعه ی آموزشی بیشتر به معرفی بازار بورس اوراق بهادار یا اصطلاحا بازار سهام و نحوه ی سرمایه گذاری در این بازار می پردازیم. و از معرفی تفصیلی بورس کالا یا بورس ارز صرف نظر می کنیم. ولی برای آشنایی با بورس ارز بین الملل و نحوه ی سرمایه گذاری و کسب درآمد در آن به بخش مربوطه در انتهای صفحه ی سرمایه گذاری در بورس مراجعه نمایید.

  قطعا مشاهده و پیگیری این برنامه ها شیوه های جالبی از سرمایه گذاری را به شما آموزش می دهد. مهم نیست چقدر پس انداز دارید، مهم این است که با کمترین مبالغ هم بتوانید یک سرمایه گذاری قانونی،سود آور و موثری در بازار بورس انجام بدهید. بنابر این برنامه های مارا دنبال کنید!

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *