بازده دارایی چیست و به چه دردی می خورد؟

بازده دارایی چیست و به چه دردی می خورد؟

 • این نسبت در واقع بیانگر توانایی واحد تجاری در کاربرد تمام منابعی است که در اختیار دارد. و قدرت شرکت در کسب درآمد بیشتر از امکانات موجود را به نمایش خواهد گذاشت. که نحوه محاسبه این نسبت به شرح ذیل خواهد بود:

  سود خالص / جمع دارایی ها = نسبت بازده دارایی

  به نظر می رسد لازم باشد تا قبل از ورود به بررسی این نسبت مقدمتا نگاهی به بررسی تاثیرات اهرمی استقراض داشته باشیم. استقراض همواره با بهره مشخصی همراه است که بدون در نظر گرفتن سطح سود خالص، به اعتبار دهندگان پرداخت می شود. اما باید یادآوری نمود که این هزینه بهره پرداختی به نوعی خود زمینه ای برای صرفه جویی مالیاتی خواهد بود در حالی که در پرداخت سود سهام هیچ صرفه مالیاتی وجود نخواهد داشت. برای توجیه بیشتر مثالی را مطرح می کنیم.

  اگر فرض کنیم که شرکتی جهت انجام یک پروژه که دارای بازده سالیانه 30 درصدی است نیاز به 1 میلیارد تومان سرمایه گذاری دارد و در همین ارتباط مفروضات ذیل در دست می باشد.

  1. کل سرمایه شرکت برابر با 1 میلیارد تومان می باشد.
  2. نرخ مالیات برابر 22.5%
  3. نرخ بهره 14%
  4. شرکت هیچ هزینه دیگری به غیر از بهره و مالیات ندارد.
  5. کل منابع شرکت نیز تنها ناشی از پروژه آتی خواهد بود.

  حالات مختلف بررسی بازده دارایی

  حال اگر در حالت اول تامین اعتبار از محل وام انجام شود و در حالت دوم تامین اعتبار از محل افزایش سرمایه، با مقایسه بین حالات اول و دوم به خوبی منافع اهرمی بدهی ها قابل ملاحظه خواهد بود به نحوی که بازدهی سرمایه در حالت اول برابر 12.4% می باشد و این در حالی است که در فرض دوم  برابر 11.625% می باشد و این در واقع بیانگر این امر می باشد که علی رغم بهره 14 درصدی در عین حال سهامداران موفق به کسب 7% بازدهی بیشتر از محل اخذ وام گردیده اند.

  در هر دو حالت 100 درصد سود خالص از شرکت خارج گردیده است اما با توجه به اینکه هزینه های بهره از جمله هزینه های قبل قبول می باشد، در نتیجه سهامداران بدون سرمایه گذاری جدید موفق به کسب 7% بازده بیشتر گردیده اند. که در واقع این مورد نمونه ای از خاصیت اهرمی بدهی ها در کسب بازده می باشد.

  به عبارتی اگرچه اخذ وام با نرخ بهره سالیانه 14 درصدی در واقع هزینه ای که به شرکت متحمل می سازد. اما در عمل برای شرکت بار مالی نزدیک به 10.85% را به همراه دارد که 3.15% در واقع عایدی ناشی از عدم پرداخت مالیات خواهد بود. از طرف دیگر بنگاه های اقتصادی ای از محل اخذ وام تصمیم به درآمدزایی دارند تنها در صورتی که نرخ بازده شرکت بیش از نرخ بهره وام باشد یک مابه التفاوتی عاید سهامداران خویش خواهند گردانید و تفاضل بین نسبت بازده ارزش ویژه از نسبت بازده دارایی می تواند بیانگر سهم تاثیر بستانکاران در کسب سود باشد.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *