برخی اصطلاحات رایج در بازار سهام (بخش دوم)

آموزش اصطلاحات رایج در سهام

 • برخی اصطلاحات رایج در بازار سهام (بخش دوم)

  در درس قبل، برخی اصطلاحات متداول در بازار سهام از جمله نماد، توقف نماد، مجمع، سال مالی، صورت سود و زیان و ترازنامه شرکت را به شما معرفی کردیم. در این درس می خواهیم سایر اصطلاحات رایج در بازار سهام را برایتان توضیح دهیم.

  سود هر سهم EPS چیست؟

  اگر کل سودی را که شرکت در پایان سال مالی خود به دست می آورد را بر تعداد سهام منتشر شده توسط شرکت تقسیم کنیم، عدد حاصل بیانگر سود هر سهم است. مثلا اگر بر اساس اطلاعات مندرج در صورت سود و زیان، کل سود خالص شرکت در پایان سال مالی 500 میلیون تومان و تعداد سهام شرکت هم 1 میلیون سهم باشد، سود هر سهم برابر می شود با 500 تومان.

  سود تقسیمی هر سهم DPS چیست؟

  اگر به خاطر داشته باشید، گفتیم که شرکت ها لزوما همه سودی را که در پایان سال مالی بدست می آورند بین سهامداران توزیع نمی کنند و بخشی از آن را برای اجرای برنانمه های توسعه ای شرکت نگه می دارند. به میزان سودی که به ازای هر سهم بین سهامداران توزیغ می شود، سود تقسیمی هر سهم DPS نام دارد.

  اگر در مثال درس قبلی شرکت به ازای هر سهم 300 تومان از 500 تومان سود را توزیع کند، سود تقسیمی هر سهم DPS برابر با 300 تومان می شود. تصمیم گیری در خصوص میزان توزیع سود در مجمع عادی سالیانه و با رای گیری از سهامداران انجام می شود. بعد از تصویب مبلغ سود تقسیمی شرکت موظف است حداکثر ظرف مدت هشت ماه این مبلغ را به سهامداران بپردازد. البته معمولا شرکت ها سود سهامداران خرد را زودتر از این موعد پرداخت می کنند.

  منظور از سهامداران خرد سهامداراتی هستند که در مقایسه با سهامداران عمده، تعداد کمی از سهام شرکت را در اختیار دارند. سود تقسیمی هر سهم به افرادی تعلق می گیرد که در زمان برگزاری مجمع شرکت، سهام شرکت مذکور را در اختیار داشته باشند. لازم به ذکر است که شرکت ها سیاست های متفاتی در رابطه با تقسیم سود دارند. برخی ترجیح می دهند بیشتر سود سهام را بین سهامداران تقسیم کنند. اما برخی دیگر درصد کمی از سود را تقسیم می کنند و بخش عمده ای از آن را به تامین نقدینگی مورد نیاز برای انجام طرح های توسعه ای اختصاص می دهند.

  سرمایه گذاران باید هنگام انتخاب سهام به سیاست شرکت در توزیع سود توجه داشته باشند. برای مثال افرادی که دریافت سود مستمر برایشان مطلوبیت دارد ترجیح می دهند سهام شرکت هایی را بخرند که سود تقسیمی آنها بیشتر باشد. اما افرادی که دید بلند مدت تری دارند بیشتر به سراغ شرکت هایی می روند که به جای تقسیم سود زیاد، بخش عمده سود سالیانه خودشان را صرف توسعه فعالیت های شرکت می کنند.

  پیش بینی سود سهام

  شرکت ها معمولا در پایان هر سال مالی بودجه سال آینده خود را منتشر می کنند. یکی از مهم ترین اطلاعات مندرج در بودجه شرکت ها، پیش بینی مقدار سود هر سهم است. مثلا شرکت الف در پایان سال 1396 پیش بینی می کند که در پایان سال مالی 1397 به ازای هر سهم سود به دست می آورد. این پیش بینی برای سرمایه گذاران حائز اهمیت است چون می تواند چشم انداز شرکت را حداقل برای یکسال آینده مشخص کند.

  تعدیل سود

  شرکت های پذیرفته شده در بورس موظفند ضمن بررسی مستمر عملکرد واقعی شرکت، و مقایسه آن با بودجه پیش بینی شده، پیش بینی جدید خودشان را از میزان سودآوری شرکت براساس عملکرد واقعی به سرمایه گذاران منعکس کنند. مثلا شرکت الف پیش بینی می کند که در پایان سال مالی 1396 به ازای هر سهم 100 تومان سود بدست می آورد. اما بعد از گذشت سه ماه از فعالیت شرکت و با بررسی عملکرد این سه ماه، پیش بینی خود را تغییر می دهد و از 100 تومان به 110 تومان افزایش می دهد. همین شرکت ممکن است بعد از بررسی عملکرد 6 ماهه خودش، به این نتیجه برسد که سود 110 تومانی قابل تحقق نیست و پیش بینی سود شرکت باید به 95 تومان کاهش پیدا کند. به تغییرات این چنینی در سود پیش بینی شده اصطلاحا تعدیل سود گفته می شود. سرمایه گذاران باید همواره در تصمیم گیری های خود به تعدیل سود سهام توجه داشته باشند.

  درصد تحقق سود

  شرکت الف را در نظر بگیرید. این شرکت در ابتدای سال 1396 پیش بینی کرده بود که در پایان سال 100 تومان سود به ازای هر سهم به دست می آورد. اگر در پایان سال میزان سود تحقق یافته این شرکت به ازای هر سهم 95 تومان باشد، به این معنی است که شرکت الف توانسته 95% سود پیش بینی شده خود را محقق کند. هر اندازه درصد تحقق سود یک شرکت بالاتر باشد، بیانگر پیش بینی دقیقتر و عملکرد بهتر آن شرکت است.

  ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که این اطلاعات از چه طریقی برای سهامداران قابل دستیابی است؟ برای دسترسی به این اطلاعات می توانید به پایگاه اینترنتی www.tsetmc.com مراجعه فرمایید.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *