بررسی فاندامنتال ین ژاپن

بررسی فاندامنتال ین ژاپن

 • در بازار فارکس معامله گر برنده کسی است که اطلاعات طبقه بندی شده بیشتری دارد و در لحظه تصمیم گیری برای معامله کردن می تواند فاکتورهای مختلفی را به صورت آنی بررسی کند. زوج ارزهایی که در یک طرف به ین ژاپن ختم می شوند وحشی گری خاصی در بازار دارند و درصد زیادی از تریدرهای کهنه کار نیز به این مورد اذعان دارند. پس اجازه دهید کمی در مورد این ارز پر نوسان صحبت کنیم.

  معرفی ارز ین ژاپن

  هفت ارز بین المللی بیش از 80% حجم معاملات دنیا را به خود اختصاص می دهند که ین ژاپن یکی از آن هاست. که البته این موضوع تعجب برانگیزی نیست زیرا با کند و کاو در اقتصاد بین المللی می توان دریافت که ژاپن سومین GDP بزرگ دنیا و چهارمین صادرکننده بزرگ دنیاست.

  تمامی ارزهای قابل معامله در بازار فارکس، پشتوانه بانک مرکزی کشور خود را به همراه دارند. در این مورد نیز ین به پشتوانه بانک مرکزی ژاپن به فعالیت می پردازد. همانند تمامی بانک های مرکزی کشورهای توسعه یافته، بانک مرکزی ژاپن نیز هدفش افزایش توسعه و پیشرفت در عین کاهش تورم است. البته ژاپن سال های متمادی است که با تورم منفی دست و پنجه نرم می کند که شاید برای بعضی از افراد معنای آشنایی نباشد.

  وقتی صحبت از تورم می شود، منظور تورم مثبت است، یعنی قیمت ها در طی بازه های زمانی مشخص، به مقدار مشخصی افزایش می یابند. مثلا خانه ای که می شود امسال با 100 هزار دلار آن را تهیه کرد، سال بعد باید 103 هزار دلار برای خرید آن هزینه کرد. اما در ژاپن همانند سوئیس شاهد تورم منفی هستیم. یعنی ارزش پول رو به زیاد شدن است. به این معنی که خانه ای که امسال می توان با 100 هزار دلار آن را خریداری کرد، سال بعد مثلا با 98 هزار دلار قابل دستیابی است! شاید این مورد به دید فرد عادی بدون سواد اقتصادی بالا، پدیده خیلی خوبی باشد، اما تورم منفی و مثبت ندارد! هر دو نوع مشکلاتی را برای اقتصاد کشور و ارز آن بوجود می آورد.

  اقتصاد پشت ین ژاپن

  برخلاف ابعاد بزرگ اقتصاد ین، ژاپن کندی قابل توجهی در رشد را تجربه می کند، مخصوصا پس از شکستن حباب بازار مسکن. برخی کارشناسان از عبارت “دهه گم شده” برای تعریف این وضعیت ژاپن استفاده می کنند، زیرا از سال 2001 تا 2011 پیشرفت سالانه آنها به سختی از 2% عبور کرده و حتی چند بار صفر و منفی نیز شده است.

  مشکل فعلی ژاپن عدم وجود تورم یا همان تورم منفی است. ژاپن همچنین از قدیمی ترین اقتصادهای پیشرفته دنیا محسوب می شود که همزمان نرخ زاد و ولد پایینی نیز دارد. بدین ترتیب همواره میانگین سن نیروی کار در این کشور رو به افزایش است و هزینه های زیادی به دولت جهت تامین معشیت بازنشستگان تحمیل می کند. از طرفی درب کشور به روی مهاجرت نیز بسته است و همین مشکل را دوچندان می کند، زیرا نیروی کار جوان و کارآمد امکان ورود به کشور را ندارد.

  چه چیزی ین ژاپن را تحت تاثیر قرار می دهد؟

  تئوری های مختلفی وجود دارد که حرکات بازار ارزهای بین المللی را توجیه کند. برابری قدرت خرید، نرخ بهره، اثر بخشی فیشر و تعادل پرداختها، توضیحات مربوط به نرخ ارز مناسب را براساس عوامل مانند نرخ بهره نسبی، قیمت ها و غیره ارائه می دهند. در عمل، این مدل ها به طور خاص در بازار واقعی خوب کار نمی کنند – نرخ ارز واقعی بازار با عرضه و تقاضا تعیین می شود که شامل عوامل مختلفی از روانشناسی بازار است.

  داده های اقتصادی عمده شامل انتشار تولید ناخالص داخلی، خرده فروشی، تولید صنعتی، تورم و تعادل تجاری است. این ها در فواصل منظم می آیند، و بسیاری از کارگزاران، و همچنین بسیاری از منابع اطلاعات مالی مانند وال استریت ژورنال و بلومبرگ، این اطلاعات را به صورت آزاد در دسترس قرار می دهند. سرمایه گذاران همچنین باید اطلاعات مربوط به اشتغال، نرخ های بهره (از جمله جلسات برنامه ریزی شده بانک مرکزی) و جریان روزانه اخبار را در نظر بگیرند. بلایای طبیعی، انتخابات و سیاست های جدید دولت می توانند تاثیر قابل توجهی بر نرخ ارز داشته باشند.

  در مورد ژاپن و معامله گران ین، گزارش Tankan به ویژه قابل توجه است. بسیاری از کشورها اطلاعات مربوط به اعتماد کسب و کار را گزارش می دهند و Tankan یک بار گزارش شده توسط بانک ژاپن منتشر می شود. Tankan به عنوان یک گزارش بسیار مهم دیده می شود و اغلب معاملات را در سهام ژاپن و ارز انجام می دهد – و داده های جریان معاملات نیز برای ین غیر معمول اهمیت دارد.

  حمل معامله یا Carry Trader

  در بسیاری از موارد، سیاست BOJ در حال انجام معاملات در سراسر جهان است. تجارت حمل و نقل به پول قرض گرفتن در یک محیط با نرخ بهره پایین اشاره دارد و سپس این سرمایه را در دارایی های بالاتر از سایر کشورها سرمایه گذاری می کند. با یک سیاست اعلام شده از نرخ بهره نزدیک به صفر، ژاپن مدتهاست که منبع اصلی سرمایه برای آن تجارت است. این بدان معنی است که صحبت از نرخ های بالاتر در ژاپن می تواند موجبات رشد بازارهای ارز را فراهم کند.

  پیش بینی نرخ ارز عموما بسیار دشوار است، و اکثر مدل ها به ندرت برای بیش از دوره های کوتاه مدت کار می کنند. در حالی که مدل های مبتنی بر اقتصاد به ندرت برای معامله گران کوتاه مدت مفید هستند، شرایط اقتصادی شکل می گیرد.

  مازاد تجاری قوی ژاپن، احتمالا موقعیت فعلی کشور را به عنوان یک پناهگاه نسبی برای مدت زمان طولانی حفظ خواهد کرد، اما نیروی کار پیر، اعتماد به نفس مصرف کنندگان و اعتماد به نفس پایینی و افزایش اهمیت چین به عنوان یک رقیب اقتصادی، این موقعیت را تهدید می کند.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *