بروکر چیست؟ کارگزاری های فارکس را چگونه انتخاب کنیم؟

بروکر چیست

این مطلب این مورد را پوشش می دهد که کارگزاری یا بروکر چیست؟ و چه چیزی میتوانند به سرمایه گذاران ارائه دهد و همچنین تأمین کننده نقدینگی چیست؟

همانطور که قبلاً در آموزش فارکس خوانده اید ، بازار ارز خارجی بزرگترین و نقدینه ترین بازار موجود است، با گردش مالی روزانه 5.3 تریلیون دلار از آوریل 2013. و با گذراندن هر روز به دلیل فرصت های بی حد و حصر رشد ، استفاده از اهرم فشار و مارجین کم سود نسبی در مقایسه با سایر بازارها، پیشرفت میکند و سرمایه گذاران بیشتری را به خود جلب میکند.

افراد زیادی وجود دارند، اگرچه اغلب معامله گران فردی که به تازگی وارد بازار شده اند، خودشان را یک شرکت کارگزاری خاص تصور میکنند که میدانند بازار مالی چیست و سیستم چگونه کار میکند. اما این ها خیلی بیشتر از آن چیزی است که شما فکر میکنید و از اهمیت قابل توجهی برخوردار هستند. برای انتخاب یک بروکر قابل اعتماد و مناسب و جلوگیری از معایبی مانند خطر تأخیر ، لغزش منفی به جای دو طرفه بودن و خیلی چیزهای دیگر، یک معامله گر باید ابتدا نحوه کار بازار و نحوه اجرای سفارش را بیاموزد.

توصیه میکنیم که حتما پس از این مطلب به صفحه بهترین بروکر فارکس مراجعه کنید تا با بهترین کارگزاری های فارکس برای ایرانیان آشنا شوید.

بروکر چیست و چه استفاده ای دارند؟

کارگزاری ها، شرایط تجارت را برای هر معامله گری با توجه به پلت فرمشان که ممکن است اختصاصی یا سفارشی باشد، به راحتی قابل دسترسی میسازند، در حالی که به برخی دیگر با که دارای نشانه گزاری سفید هستند یا مستقیم خریداری و سپس مورد استفاده قرار میگیرند، یک واسطه ای که دلخواه کاربر باشد ارائه میدهند، که به همه، با تجربه ی کم یا زیاد این امکان را میدهد که، سفارشات خود را در کسری از ثانیه اجرا کنند. به همین دلیل است که کارگزاری از این مقدار ارزش برخوردار هستند.

بروکرها با ارائه مجموعه خاصی از ابزارهای معاملاتی و شاخص های مختلف به مشتریان خود این امکان را میدهند تا از استراتژی های بسیار متنوعی هنگام معامله استفاده کنند. برخی از شرکت ها البته با ارائه گزینه های سفارشی سازی بیشتر رابط، ابزارها و شاخص ها، طیف گسترده تری از روش های واریز و برداشت، و البته مانند هر شغل دیگری، پشتیبانی بهتر از مشتری، از دیگران بالاتر هستند.

اما کارگزاری ها دقیقاً در کجای زنجیره بازار پیدا میشوند. اگر از یک منظر متفاوت و فوق العاده به بازار فارکس نگاه کنید، متوجه خواهید شد که این بازار، مانند هر بازار معمولی دیگر، از خریداران و فروشندگان تشکیل شده است، این محصول خدمات تأمین توانایی تجارت ارز است. معامله گران (مشتریان) برای دستیابی به بازار مالی، یک مبلغی را (پیشنهاد فروش یا درخواست دارایی مورد معامله یا کمیسیون ثابت) به فروشندگان (کارگزاری ها) پرداخت میکنند. اما در این زنجیره، کارگزاری ها صرفاً خرده فروشانی هستند که خدمات را ارائه میدهند. آیا تا به حال فکر کرده اید که پول واقعی (نقدینه) از کجا تأمین میشود؟ چند خط بعدی به این سوال پاسخ میدهد.

تأمین کنندگان نقدینگی بروکر

موسساتی که مسئول تأمین پول بازار هستند به اصطلاح تأمین کنندگان نقدینگی هستند که به عنوان سازندگان بازار نیز شناخته میشوند. یک تأمین کننده نقدینگی بسیاری از معامله گران و کارگزاران را به یکدیگر متصل میکند، و یک بازار مشترک ایجاد میکند که افزایش نقدینگی آن به نفع همه شرکت کنندگان است، زیرا باعث کاهش قیمت تجارت میشود. سازندگان بازار در ازای سود بردن از اسپرد پیشنهاد/درخواست، از مشتریان خود میفروشند و میخرند، بنابراین تجارت را تسهیل میکنند و هزینه های معامله را کاهش میدهند.

تأمین کنندگان نقدینگی اغلب بانکهای بزرگ و سایر موسسات مالی هستند. در بازار مالی، برخی از بزرگترین و شناخته شده ترین ارائه دهندگان نقدینگی، HSBC, Bank of America, Citibank, UBS, Credit Suisse, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Detsche Bank و غیره هستند که اخیرا در رتبه اول قرار دارد.

معامله گران چگونه با بازارسازان ارتباط برقرار میکنند؟

قبل از اینکه بروکر شروع به کار کند، لازم است مبلغ مشخصی سرمایه گذاری کرده باشد تا سه عنصر مهم را بدست آورد – یک پلت فرم تجاری، یک دفتر کار پشتیبانی پیچیده و یک رابط پل که از طریق آن میتواند ارتباط بین بانکی بازار ارز ایجاد کند.

بستر معاملات، همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، همان چیزی است که کاربر در جلسات معاملاتی روزمره خود میبیند و تجربه میکند. اطلاعاتی که به طور مداوم به روز شده در صفحه خود – قیمت ها، نقل قول ها، نمودارها، اخبار و غیره، از سیستم های دفاتر پشتیبانی می آیند که میتوانید ابزار قیمت، سرورهای تجارت و حساب، سرورهای خبری و غیره را پیدا کنید. کل جریان اطلاعات از دفتر پشتیبانی در پلتفرم معاملات ادغام شده است، که همانطور که قبلاً گفتیم، اگر کاربر پسند باشد، بدون تأخیر باشد و اجازه دسترسی به مجموعه گسترده ای از ابزار را بدهد، یک مزیت رقابتی به کارگزاری میدهد.

برخی از بروکر ها سرمایه ای دارند که میتوانند از پس ساخت پلتفرم های تجاری و اختصاصی خود مانند متاتریدر ۴ برآیند، در حالی که برخی از آنها از محصولات دارای نشانه ی سفید که آنها را سفارشی میسازند استفاده میکنند و برخی دیگر فقط مجوز استفاده از یک پلتفرم را مانند آنچه که هست خریداری میکنند، مانند متا تریدر توسط شرکت نرم افزار متا کوت.

قیمت گذاری در بروکر

این امر ما را به سومین عنصر اساسی که یک کارگزاری برای فعالیت به آن نیاز دارد، میرساند – دریافت قیمت فارکس از سازندگان بازار. برای دریافت قیمت از ارائه دهنده نقدینگی، یک کارگزاری باید از طریق یک به اصطلاح رابط پل، ارتباطی را با بازار بین بانکی برقرار کند. یک کارگزاری از پروتکل های برنامه ی رابط کاربری (api) استفاده خواهد کرد که تأمین کننده نقدینگی و یکی از شرکت کنندگان عمده در بازار بین بانکی است، که به منظور ایجاد پیوند و دریافت نقل قول های جریانی در زمان واقعی، آن را به شما ارائه میدهد.

به طور معمول، کارگزاری های بزرگتر، شبکه ای با بیش از یک سازنده بازار ایجاد میکنند که اغلب تا چهار شرکت دارند، که به آنها امکان میدهد هنگام اجرای سفارشات، انعطاف پذیر باشند زیرا قیمت های مختلف بانک ها تا حدی متفاوت است. در همین حال، کارگزاری های کوچک فارکس معمولاً فقط یک تامین کننده نقدینگی دارند و این امر آنها را به هر قیمتی که تنها سازنده ی بازار اعلام کند، وابسته میکند. لازم است که به یاد داشته باشید مهم نیست که با کدام کارگزاری معامله کنید، شما فقط با بخشی از بازار بین بانکی این بازار مالی تعامل خواهید داشت زیرا کارگزاری ها فقط با تعداد کمی از سازندگان بازار کار میکنند.

مثال در مورد بروکرها

اجازه دهید تا کل فرآیند بروکر ها را با یک مثال به تصویر بکشیم. یک معامله گر تصمیم میگیرد یک سفارش طولانی برای یورو / دلار آمریکا ثبت کند و قیمت فعلی 1.3000 – 1.3003 را روی صفحه خود میبیند. کاربر درخواستی را برای خرید با قیمت 1.3003 ارسال میکند، سپس به پل پشتیبانی کارگزاری ارسال میشود. در این مرحله کارگزار نقل قول های جریانی را از ارائه دهنده نقدینگی خود دریافت میکند.

بیایید تصور کنیم که کارگزاری ما با دو سازنده بازار کار میکند. یکی از آنها قیمت 1.3001-1.3003 را تعیین کرده است، در حالی که دیگری 1.3000 – 1.3002 را تعیین میکند. اکنون کارگزاری تجارت و سود خود را از طریق گسترش پیشنهاد / درخواست خود تأیید میکند. البته کارگزاری ها همیشه قیمت مناسب تری را انتخاب میکنند و در مورد ما با 1.3002 (1 پیپ زیر قیمت مشتری خود می خرد) خرید میکنند، خطر تجارت را جبران میکنند و کارگزاری را نسبت به برنده شدن یا باختن معامله گر، بی تفاوت رها میکنند.

اکنون، بیایید به سمت نقطه پایانی موقعیت حرکت کنیم. بیایید تصور کنیم که یورو در مقابل دلار آمریکا به دست آمده و کارگزاری یا بروکر به مشتری اش قیمت دلار آمریکا/یورو را 1.3100 – 1.3103نشان میدهد، پس از مشاهده ی این که اولین ارائه کننده ی نقدینه 1.3099 – 1.3101 را ارائه میدهد.در حالی که بقیه، قیمت را 1.3100 – 1.3103 تعیین کرده اند. به محض اینکه معامله گر موقعیت خود در 1.3100 (نرخ پیشنهادی کارگزار) میبندد، کارگزاری مجدداً با بهترین قیمت ارائه شده توسط سازندگان بازار بسته میشود، که در مورد ما 1.3099 است. و یک پیپ اضافی برای آن کسب میکند. به این ترتیب کارگزاری نسبت به اینکه کاربر سود میکند یا ضرر میکند بی تفاوت است.

انواع بروکرها

دو نوع کارگزاری یا بروکر اصلی وجود دارد – بروکرهای با میز معامله و بدون معامله، که دومی میتواند یک کارگزاری مستقیم از طریق پردازش یا یک کارگزاری مستقیم از طریق پردازش + کارگزاری شبکه ارتباطات الکترونیکی باشد.

  • بروکرهای با میز معامله

کارگزاری های با میز معامله، سازندگان بازار هستند و به عنوان یک طرف مقابل در سفارشات مشتریان خود عمل میکنند. یک کارگزاری با میز معامله، پیشنهاد و قیمت را تعیین میکند که در آن مایل به خرید و فروش است و ممکن است تصمیم بگیرد که بالاتر یا پایین تر از سطح واقعی بازار را پیشنهاد دهد. هنگامی که یک کاربر وارد معامله میشود، کارگزاری همیشه یک موقعیت مخالف را باز میکند، و پرونده عدم اجرای سفارش را از بین میبرد.

بروکرهای با میز معامله با خرید در قیمت های پایین تر و فروش در قیمت بالاتر، یا پیشنهاد قیمت / پیشنهاد، به آنها امکان میدهند تا وقتی قیمت ها به هر دو جهت حرکت میکنند درآمد کسب کنند. سفارشاتی که با کارگزاری با میز معامله ارسال میشوند به ندرت از استخر نقدینگی خود خارج می شوند و به بازار بین بانکی میرسند و این امر، آن را بسیار پایدار میکند.

برخی ممکن است فکر کنند که با تعیین قیمت ها و ورود همیشگی به موقعیت مخالف، این کارگزاری ها ممکن است در تضاد منافع باشند، اما تاجر همیشه حق رد این شرایط را دارد. کارگزاری های با میز معامله معمولاً اسپرد ثابت ارائه میدهند.

  • بروکرهای بدون میز معامله

بروکرهای بدون میز معامله در مقابل کارگزاری های با میز معامله قرار دارند. و دسترسی مستقیم به بازار بین بانکی را برای معامله گران فراهم میکنند. از آنجا که آنها قیمت های خود را مانند کارگزاری های با میز معامله تعیین نمیکنند، آنها با اضافه کردن یک نشان به قیمت های پیشنهادی / درخواستی که ارائه دهنده نقدینگی نقل میکند، سود کسب میکنند. یک کارگزاری بدون میز معامله وقتی مشتری سفارش خود را می هد موقعیت متضادی را وارد نمیکند، بلکه آن را با طرف مقابل مطابقت میدهد. در این حالت کارگزاری فقط به عنوان یک واسطه عمل میکند.

آنها میتوانند یک کارگزاری STP ( از طریق پردازش مستقیم) یا STP + ECN (شبکه ارتباطات الکترونیکی) باشند. هیچ تقاضای مجددی از قیمت ها وجود ندارد، که این امر باعث میشود تا در هنگام اعلامیه های اقتصادی بدون محدودیت بتواند تجارت کند، اما اسپردها ثابت نیستند و ممکن است در طی نوسانات بیشتر افزایش یابند.

  •  کارگزاری از طریق پردازش مستقیم – کارگزاری STP نوعی کارگزاری آنلاین ndd است که با یک یا چند ارائه دهنده نقدینگی در ارتباط است. در این حالت، سفارشات مشتریان به طور کامل رایانه ای انجام میشود و بلافاصله بدون هیچ گونه مداخله کارگزاری به بازار بین بانکی، جایی که پردازش انجام میشود، ارسال میشود.
  •  شبکه ارتباطات الکترونیکی – یک کارگزار ecn از یک شبکه ارتباطات الکترونیکی برای برقراری ارتباط مستقیم مشتریان خود با سایر بازرگانان استفاده میکند. آنها اطلاعات كتاب سفارشات را به صورت بلادرنگ ارائه میدهند كه شامل سفارشات پردازش شده و قیمت های پیشنهادی توسط بانك ها در بازار بین بانكی است كه با به اشتراک گذاری اطلاعات با همه شركت كنندگان به بهبود شفافیت بازار كمك میكند. این، کارگزاران ecn را قادر میسازد تا به مشتریان خود اسپرد رقابتی تری ارائه دهند و از آنجا که اسپرد کم است، آنها با گرفتن کمیسیون ثابت در هر معامله سود میبرند.

برای مطالعه بیشتر میتوانید به این لینک مراجعه کنید.

رتبه بندی بروکر ها

رتبهبروکرموقعیت و اعتبارکمترین اسپردبیشترین لوریجامتیاز
1بررسی بروکر هات فارکسHotforex
هات فارکس
‎FSC & CySECاز 0.0 پیپ1:10009.7/10
2لوگوی بروکر فارکس تایم FXTM
FXTM فارکس تایم
لیماسول قبرس (CySEC)از 0.0 پیپ1:10009.5/10
3لوگوی بروکر اف بی اس FBS
بروکر اف بی اس
بلموپان ، بلیز (IFSC)از 0.1 پیپ1:30008.9/10
4لوگو آلپاری
آلپاری
کینگز تاون ، سنت وینسنت و گرادین (CRFIN) , (CySEC)از 0.1 پیپ1:10008.5/10
6اچ وای مارکتس HyMarkets
اچ وای مارکتس
لندن ، انگلستان (FCA)ثابت از 1 پیپ1:4008.2/10
5لوگوی بروکر اکسنس Exness
اکسنس
لیماسول قبرس (CySEC)از 0.1 پیپInfinity Leverage7.9/10
7لوگوی فیبو گروپ Fibo group
فیبو گروپ
جزایر ویرجین بریتانیا (FSC)از 0.0 پیپ1:4007.6/10
8لوگوی ویندزور بروکرز
ویندزور بروکرز
لیماسول قبرس (CySEC)ثابت از 2 پیپ1:5007.3/10
9لوگو لایت فارکس
لایت فارکس
روسیه (RAFMM)از 0.1 پیپ1:10006.7/10
10لوگوی کارگزاری آواترید Avatrade
آواترید
دوبلین ، ایرلند (MIFID)از 0.9 پیپ1:4006.5/10