بورس یا فارکس 🤔 سرمایه‌گذاری در کدام بهتر است؟

بورس یا فارکس سرمایه‌گذاری در کدام بهتر است؟

 • بورس یا فارکس کدام بهتر است؟ بازار سهام و فارکس ، دو مورد از محبوب‌ترین بازارهای مالی جهانی هستند. این است که تعیین اینکه قصد خرید و فروش کدام دارایی در کدام بازار را دارید، می‌توان دشوار باشد. معاملات بورس یا فارکس بسته به نوع شخصیت، سطح تجربه و سرعت ترجیحی کسب سود سرمایه‌گذاران، متفاوت هستند. بنابراین اهمیت زیادی دارد که پیش از انجام معاملات خود، بدانید که کدام استراتژی یا سیستم معاملاتی به شما در رسیدن به اهدافتان کمک می‌کند.

  در این مقاله، به مقایسه بورس و فارکس پرداخته و تفاوت‌ های معاملات این دو بازار را به تفصیل شرح خواهیم داد. پس اگر شما هم نمی‌دانید که سرمایه گذاری در سهام بهتر است یا فارکس، با ما در ادامه این مطلب از سری بلاگ‌ های آموزشی تریدر نووا همراه باشید.

  نگاهی اجمالی به تفاوت بورس یا فارکس

  بازار فارکس یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مالی جهان است که با حجم مبادلات روزانه ۶.۶ تریلیون دلار (۶۶۰۰ میلیارد دلار در روز!) امکان معامله طیف بی‌پایانی از جفت‌ ارز های مختلف را برای کاربران فراهم می‌ کند. به عنوان یکی از معامله‌ گران فارکس شما می‌ توانید از کندل ها برای نظارت بر حرکات قیمت استفاده کرده و در بهترین سشن های معاملاتی در فارکس تشخیص دهید که این بازار به چه سمتی در حال حرکت است.

  نگاهی اجمالی به تفاوت بورس یا فارکسمحبوب‌ترین جفت‌ارزهای اصلی برای معاملات فارکس عبارتند از:

  • EURUSD
  • USDJPY
  • GBPUSD

  در مقابل، بازار بورس یکی از قدیمی‌ ترین بازار های مالی جهان است که به شما اجازه می‌دهد تا سهام شرکت‌‌ های مختلف را خریداری کرده و در سود آن‌ ها شریک شوید، که البته حجم معاملات در این مارکت اصلا قابل قیاس با فارکس نیست، همان طور که در تصویر بالا می بینید بزرگترین بازار بورس جهان یعنی بورس نیویورک در حال حاضر یعنی سال ۲۰۲۲ تنها ۲۲.۴ میلیارد دلار در روز تراکنش ثبت می کند در حالی که بازار فارکس ۶۶۰۰ میلیارد دلار در روز مبادلات مالی دارد.

  بازارهای بورس و فارکس چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

  یکی از تفاوت‌ های بین بازار سهام و فارکس، در کالایی است که مورد معامله قرار می‌گیرد. فارکس، بازاری برای خرید و فروش ارز است، در حالی که در بازار سهام، واحدهایی از مالکیت یک کسب و کار معامله می‌شود.

  بنابراین در وهلۀ اول، برای انتخاب بازار بورس یا فارکس، باید علاقه و هدف خود را در نظر داشته باشید. با این حال، عوامل دیگری نیز در این مورد تأثیرگذارند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  نگاهی اجمالی به بازار سهام و فارکس کدام بهتر است؟

  1) ساعات معاملات بازار

  ساعات معامله بین بازار های فارکس و سهام، با یکدیگر تفاوت دارند. بازار فارکس به دلیل همپوشانی مناطق زمانی، در 5 روز هفته، 24 ساعته باز و فعال خواهد بود. در واقع این یکی از امتیازات فارکس نسبت به سهام است. چرا که جدول زمانی مشخصی برای ساعات معاملات بازار بورس (بر اساس منطقه) وجود دارد.

  به عنوان مثال، بورس لندن (LSE) بین ساعات 8:00 الی 16:30 باز است، در حالی که ساعات فعالیت بازار مرکزی فارکس در زمان همپوشانی سشن‌های نیویورک و توکیو، 8:00 الی 16:00 خواهد بود. همچنین برخی مبادلات بازار سهام در مناطقی همچون آسیا و اقیانوسیه، در زمان استراحت ناهار بسته می‌شوند. بنابراین می‌توان گفت که ساعات انجام معاملات در بازار فارکس، بسیار انعطاف‌ پذیرتر از ساعت‌ های بازار سهام بوده و زمان بیشتری به کاربران خود ارائه می‌ دهد.

  2) تنوع دارایی‌ ها

  یکی از جذابیت‌ های بازار فارکس، تنوع دارایی‌ های موجود برای انجام معاملات است. در حال حاضر، معاملات فارکس بر بیش از 330 جفت‌ ارز انجام می‌ شوند. البته اغلب معامله‌ گران فارکس به ارز های اصلی و پایدار این بازار، تمایل دارند: مانند EUR/USD و GBP/USD.

  در عین حال، اگرچه حجم معاملات بازار سهام به فارکس (حدود 7 میلیارد دلار در روز) نزدیک نمی‌ شود، این بازار نیز فرصت‌ های بسیاری به کاربران ارائه می‌ کند. شما در بازار بورس، می‌ توانید هزاران سهم بین‌ المللی را در صنایع داروسازی، فناوری، خودروسازی و مواردی از این قبیل خریداری کرده یا به فروش برسانید. جالب است بدانید که قابلیت معامله سهام، در بازار فارکس نیز وجود دارد که به «معاملات ETF» مشهور است.

  3) نوسانات بازار و نقدینگی

  یکی از عوامل تاثیرگذار برای انتخاب بورس یا فارکس، نوسانات بازار است. بررسی و اندازه‌ گیری این نوسانات در هر یک از این دو بازار، به شما کمک می‌ کند تا معاملات خود را به بهترین نحو ممکن پیش برده و به سود برسید. در مقابل، عدم ارزیابی درست نمودار قیمت‌ ها می‌تواند به عدم موفقیت در یک معامله و متضرر شدن شما منجر شود.

  به طور کلی، بازار فارکس نقدینگی بیشتری نسبت به بازار بورس دارد. به طوری که شما می‌ توانید یک دارایی را بدون آنکه تاثیر زیادی بر قیمت آن داشته باشد، به سرعت خرید و فروش کنید. بنابراین نوسانات بالای بازار می‌تواند برای معامله‌ گرانی با استراتژی سود دهی کوتاه‌ مدت، مفید باشد.

  به طوری که بسیاری از استراتژی‌ های فارکس با هدف کسب سود از نوسانات کوچک قیمت، برای باز کردن و بستن پوزیشن‌ ها در مدت‌ زمان کوتاهی طراحی شده‌ اند. به این ترتیب، معامله‌ گران این بازار می‌ توانند به سرعت وارد معاملات شده و خارج شوند.

  در مقابل، معامله‌ گران بلند مدت که روش خرید و نگهداری دارایی‌ ها را ترجیح می‌دهند، ممکن است با فعالیت در بازار سهام راحت‌ تر باشند. بازار بورس به شما موقعیت‌ هایی با پتانسیل کسب سود در بلند مدت ارائه می‌ کند. بنابراین اگر شما به دنبال نوسانات کوتاه‌ مدت قیمت بازار نیستید، یک بازار نوسانی همچون فارکس برای استراتژی معاملاتی شما کارساز نخواهد بود.

  سرمایه گذاری در سهام بهتر است یا فارکس؟

  4) استراتژی‌ های معامله بورس یا فارکس

  از دیگر تفاوت‌ های بزرگ بازار بورس و فارکس، می‌توان به منابع و استراتژی‌ هایی اشاره کرد که برای معامله‌ گران بازار فارکس ایجاد شده است. همانطور که پیش از این گفتیم، بسیاری از استراتژی‌ های معاملاتی فارکس به دنبال کسب سود در کوتاه‌مدت هستند: معاملات روزانه، معاملات نوسانی و اسکالپینگ.

  در مقابل، استراتژی‌ های متمرکز در معاملات بازار سهام، رواج کمتری دارند. سهام‌ اغلب از طریق موقعیت‌ های بلند مدت معامله می‌ شوند، در عوض ارزش‌گذاری و معامله جفت‌ ارز های بازار فارکس بیشتر به صورت کوتاه‌ مدت و در بازار های بی‌ ثبات صورت می‌ گیرد. همچنین، فراوانی منابع و نکات آموزشی درباره موفقیت در بازار فارکس نیز از مزیت‌ های آن است.

  سرمایه گذاری در سهام بهتر است یا فارکس؟

  با در نظر گرفتن موارد فوق، هیچ نتیجه‌ گیری کلی و ساده‌ ای درباره اینکه کدام بازار برای شما سود آورتر خواهد بود، وجود ندارد. جهت انتخاب یک بازار برای معامله، باید همه عوامل خارجی از جمله تیپ شخصیتی خود، تحمل ریسک و اهداف کلی معاملات را در نظر بگیرید.

  اگر قصد دارید تا با استفاده از تغییرات قیمت بازار و استفاده از استراتژی‌ های کوتاه‌ مدت، به سودهای کوتاه‌ مدت اما مکرر برسید، فارکس سود بیشتری نسبت به سهام خواهد داشت. این بازار به مراتب از بازار بورس بی‌ ثبات‌ تر است، بنابراین اگر تجربه و تمرکز کافی داشته باشید، سود زیادی کسب می‌ کنید. اگر قصد ورود به سرمایه گذاری در دنیای کریپتو را نیز دارید توصیه میکنیم مقاله سرمایه گذاری در بیت کوین را بخوانید!

  با این حال، فارکس همچنین سطح بسیار بالاتری از اهرم یا لوریج دارد و از آنجا که معامله‌ گران کمتری روی مدیریت ریسک تمرکز می‌ کنند، می‌تواند سرمایه‌گذاری پرریسک‌ تری بوده و اثرات نامطلوبی داشته باشد.

  در مقابل، اگر هدف شما در پیش گرفتن رویکرد خرید و نگهداری دارایی برای موقعیت‌ های بلند مدت است، بازار سهام گزینه‌ ای امن و مناسب‌ تر خواهد بود. در صورت موفقیت‌ آمیز بودن معاملات این بازار، می‌توانید سود بیشتر در یک دوره زمانی طولانی‌ تر کسب کنید.

  همبستگی بین بازارهای فارکس و بورس (Correlation)

  به طور معمول، اغلب معامله‌ گران برای پیش‌ بینی تغییرات قیمت در آینده، به دنبال همبستگی بین بازارهای مالی هستند. مشخص شده است که بازارهای فارکس و بورس با شاخص‌ های مختلف بازار سهام و نرخ‌های آن همبستگی دارند.

  به عنوان مثال پیش از شروع رکود جهانی در سال 2008، سرمایه‌ گذاران متوجه کاهش شاخص سهام Nikkei و جفت‌ارز USD/JPY شدند. بسیاری این موضوع را نشانه ضعف اقتصاد ژاپن می‌دانستند. بنابراین نتیجه گرفتند که در مقابل ارز ین، دلار آمریکا ارزش بیشتری پیدا می‌کند. عکس این موضوع نیز صادق است؛ از این رو به آن «همبستگی معکوس» می‌ گویند.

  شما می‌ توانید از همبستگی‌ های ارزی، برای پیش‌ بینی حرکات آتی بازار حین باز کردن موقعیت‌ ها در هر دو بازار استفاده کنید. اگرچه تفاوت‌هایی اساسی بین بازار سهام و فارکس وجود دارد، اما در اغلب موارد هنگام تجزیه و تحلیل الگوهای تکنیکی معاملات، به خوبی با یکدیگر کار می‌کنند.

  با این حال توجه داشته باشید که پیش‌ بینی‌ های بازار، تضمین‌ شده نیستند و با در نظر گرفتن نوسانات بازار فارکس، همبستگی سهام در مقابل این بازار می‌تواند بدون هیچ نشانه‌ ای از قبل و به طور کاملاً ناگهانی تغییر کند.

  همبستگی بین بازارهای فارکس و بورس (Correlation)

  معایب بازار بورس ایران

  برای انتخاب از میان بازار بورس یا فارکس، لازم است تا به معایب بورس نیز توجه داشته باشید. بازار سهام، همواره با خطرهای مختلف تصمیمات کلان قانونی اشتباه دست و پنجه نرم می‌ کند. این یکی از اصلی‌ ترین چالش‌ های این بازار است. همچنین، ریسک‌ های شدیدی در نرخ سهام وجود دارد. به طوری که در صورت از دست رفتن سرمایه، بازگشت آن به سرمایه‌گذار را تضمین نمی‌ کند.

  از دیگر معایب بازار بورس ایران که منجر شده است تا معامله‌ گران به سرمایه‌ گذاری در بازار فارکس روی بیاورند، می‌ توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • امکان انتشار صورت‌ های مالی جعلی
  • بی‌ مسئولیتی کارگزاران
  • امکان خطا در ارزیابی تحلیلگران
  • تأثیر بسیار بالای شایعات در تصمیم‌ گیری سرمایه‌ گذاران
  • امکان تاثیر پذیری شدید بازار از اخبار غیر رسمی و تایید نشده
  • و…

  جمع‌بندی

  به طور کلی، تصمیم‌‌ گیری درباره سرمایه‌ گذاری و معامله در یکی از بازارهای بورس یا فارکس، به اهداف و استراتژی کسب سود شما بستگی دارد. با این حال با توجه به تاثیر پذیری شدید بورس بین‌ المللی و بازار سهام ایران از عوامل خارجی، فارکس گزینه بهتری برای سرمایه‌ گذاری به نظر می‌رسد. توصیه می کینیم برای مطالعه بیشتر به وبسایت investopedia مراجعه کنید!

   

  به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  بدون کامنت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.