تاثیر دوپامین بر معامله گران بازارهای مالی

تاثیر دوپامین بر معامله گران بازارهای مالی

 • دوپامین ماده شیمیایی است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود. در مغز، دوپامین به عنوان انتقال دهنده عصبی عمل کرده و در ارتباط با سیستم عصبی مرتبط با لذت است. دوپامین که در پاسخ به محرک لذت بخش آزاد می شود، تمایل به فعالیت های خاصی را تقویت می کند. افزون بر این زمانی که نتیجه لذت بخشی که نامحتمل یا غیر منتظره بوده است رخ می دهد، در مقایسه با زمانیکه صرفا یک پاداش پیش بینی شده از راه می رسد، دوپامین بیشتری آزاد می شود.

  اما اگر پاداش مورد انتظار بدست نیاید، انتشار دوپامین بطور کامل متوقف می شود. این موضوع به طور ناگهانی فرد را در معرض نوعی افسردگی قرار می دهد. تاثیر نهایی این است که افراد کسب موفقیت با احتمال یک در یک میلیون را دوست دارند، حتی بیشتر از ثروت بادآورده ای به همان میزان، و به همان اندازه افراط آمیز، زمانی که یک انتظار مطمئن به نتیجه نمی رسد، احساس یاس و ناامیدی به آن ها دست می دهد.

  ارتباط دوپامین با معامله گران

  دوپامین در دانش مالی به دلیل تاثیر قدرتمندانه اش بر رفتار ریسک پذیری، دارای اهمیت بسیاری است. تاثیرات مطلوب دوپامین افراد را تشویق می کند که به “لاس وگاس” بروند، پوکر بازی کنند، در سهام رشدی سرمایه گذاری کنند و با هدف دستیابی به منفعت های بالا، پرتفوی های غیر متنوعی نگهداری کنند. مثلا اگر بشنوید که همسایه تان اخیرا از سهام شرکت “گوگل” بازده 200 درصدی کسب کرده است، ممکن است این احساس در شما شکل بگیرد که فورا با کارگزار خود تماس گرفته و این سهام را خریداری نمایید.

  حتی اگر خود را یک سرمایه گذار با ظرفیت ریسک پذیری بالا ندانید، باز هم مغزتان شما را به گونه ای هدایت می کند که خواهان کسب موفقیت های بزرگ باشید. دوپامین باعث می شود که فرد از کسب موفقیت های بزرگ بیشتر از یک موفقیت معمولی احساس رضایت کند – و انتظار شادی آور آن، مانع می شود که افراد بر این موضوع که احتمال کسب منفعت های عمده تا چه اندازه کم است، تمرکز نمایند. اما دوپامین یک جنبه پریشان آور نیز دارد که سرمایه گذاران و معامله گران باید از آن اطلاع داشته باشند.

  ارتباط دوپامین با معامله گران

  پس از اینکه مغز شما برای پیش بینی یک منفعت آماده شد، اگر انتظار به نتیجه دلخواه ختم نشود، چیزی رخ می دهد که به طور غیر منتظره ای ناگوار است. اگرچه دوپامین در طول مرحله پیش بینی فعال است، ولی جریان آزاد سازی دوپامین وقتی منفعت تبدیل به زیان شود، بی درنگ متوقف می شود. این بی شباهت نیست به احساسی که از باز کردن هدیه مورد انتظار به شما دست می دهد، وقتی که متوجه می شوید در زیر زرورق فقط یک چیز بی ارزش وجود دارد.

  در این زمینه، تصور نحوه عمل دوپامین در واکنش بیش از حد بازار به نارضایتی های کوتاه مدتی که در مورد بازده بوجود می آید، خیلی مشکل نیست. این احتمال وجود دارد که دوپامین در بروز سوگیری های رفتاری فردی مانند فرااعتمادی، بهینه بینی و نظایر آن که موجب می شود افراد وارد سرمایه گذاری هایی شوند که احتمال برد آنها کم است، نیز نقش داشته باشد. در پایان باید گفت که تقریبا مطمئن هستیم که وجود دوپامین دلیل موجهی برای حرص و طمع افراد است.

  توصیه برای کنترل دوپامین در تریدرها

  آگاهی از تاثیر دوپامین اهمیت فوق العاده ای دارد. دفعه بعد که احساس کردید برای وارد شدن در یک سرمایه گذاری و پذیرش ریسک هایی که به طور مشهودی به نفع شما نیست، اصرار دارید، از خودتان بپرسید آیا ممکن است به خاطر تاثیر دوپامین باشد؟

  میل برنده شدن و کسب موفقیت طبیعی است ولی تمایل به کسب موفقیت های واقعا بزرگ، اشتیاقی است که اگر واقع بینانه بنگرید، ممکن است برآوردن آن از توان شما خارج باشد. یگ گام به عقب برگردید، مخاطرات را ارزیابی کرده و عمیقا در مورد این موضوع فکر کنید که چرا شما این اقدام را انجام داده اید و اگر این اقدام نتیجه دلخواه شما را دربرنداشته باشد، چه احساسی به شما دست خواهد داد.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *