تاریخچه ی پیدایش بورس در ایران

آموزش سرمایه گذاری در بورس

تاریخچه ی تاسیس بورس در ایران

مطالعات اولیه درمورد تاسیس بورس در ایران به سال 1315 هجری شمسی برمیگردد. در این سال فردی بلژیکی به نام ران لوترفلد پس از انجام مطالعات گسترده درباره تاسیس بورس در ایران، اساسنامه ی داخلی بورس را تهیه و به مسئولان ایرانی ارائه کرد. اما با توجه به شرایط آن زمان، و وقوع جنگ جهانی دوم عملا موضوع بررسی و تاسیس بورس در ایران بیش از 25 سال به تاخیر افتاد.

تا اینکه در سال 1341 کمیسیونی در وزارت بازرگانی و با حضور نمایندگان وزارت دارایی، وزارت بازرگانی و بانک توسعه ی صنعتی و معدنی ایران تشکیل و موافقت نامه ی اولیه تاسیس بورس سهام در این کمیسیون  تنظیم شد. در اواخر همان سال یعنی سال 41 شمسی، هیئتی از بورس بروکسل به سرپرستی دبیر کل این بورس برای مشارکت در راه اندازی بورس ایران به کشورمان دعوت شدند. و بالاخره بعد از 4 سال در سال 1345 قانون تشکیل بورس اوراق بهادار در مجلس تصویب و برای اجرا از سوی وزارت اقتصاد به بانک مرکزی ابلاغ شد.

حدود یک سال بعد از ابلاغ این قانون، در پانزدهم بهمن ماه سال 1346، بورس اوراق بهادار تهران با انجام چند معامله برروی سهام بانک توسعه صنعتی و معدنی، که بزرگترین مجتمع واحدهای تولیدی و اقتصادی در آن تاریخ به شمار می رفت، به طور رسمی فعالیت خودش را شروع کرد.

اما بورس ایران در تاریخ 45 ساله ی فعالیت خودش،همواه فراز و فرودهای بسیاری را تجربه کرده است ولی می توان گفت یکی از مهمترین تحولات تاریخ بورس ایران تاسیس قانون جدیدی تحت عنوان قانون بازار اوراق بهادار در اول آذر سال 1384 بود که ضمن رفع بعضی از نارسایی ها ونواقص موجود در قانون اولیه، زمینه ی توسعه ی گسترده بورس در ایران را فراهم کرد.

براساس این قانون بخش نظارتی بورس که تا آن موقع با بخش عملیاتی بورس یکی بود از هم تفکیک شد. به این معنا که سازمانی با عنوان سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد نظارتی بورس تاسیس شد.سازمان بورس که تحت نظارت شورایی به اسم شورای عالی بورس فعالیت می کند وظایف متعددی برعهده دارد که مهمترین آن ها نظارت بر عملکرد بورس های مختلف در کشور می باشد.

البته لازم به ذکر است که در حال حاضر چهار بورس بزرگ در کشور تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می کنند.

1- بورس اوراق بهادار تهران که در آن سهام شرکت ها و سایر اوراق بهادار مانند اوراق مشارکت، خرید و فروش می شوند.

2- فرابورس ایران که در آنجا هم مثل بورس اوراق بهادار تهران سهام شرکت ها وسایر انواع اوراق بهادار، مثل اوراق اجاره و اوراق امتیاز تسهیلات مسکن، خرید و فروش می شود.

3- بورس کالای ایران که در آن انواع کالاها مانند محصولات پتروشیمی، فلزات، محصولات کشاورزی و موارد دیگر، خرید و فروش می شوند.

4- بورس انرژی که به تازگی تاسیس شده و در آن حامل های انرژی از جمله برق، خرید و فروش می شوند.

البته این مجموعه ی آموزشی عمدتا درمورد بورس اوراق بهادار و فرابورس ونحوه ی سرمایه گذاری در این بورس ها می پردازد.اگر شما هم تمایل دارید با مزایا و نحوه ی سرمایه گذاری در این بورس ها آشنا شوید، با ما همراه باشید.

آموزش سهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *