تحلیل بنیادی دلار آمریکا و یورو و اتفاقات پیش‌رو!

تحلیل بنیادی دلار آمریکا و یورو و اتفاقات پیش‌رو!

 • در چند روز معاملاتی اخیر شاهد تشدید فشارهای فروش در دلار آمریکا در فارکس بودیم. تقریباً یک‌سوم رشدهای فصل اول سال ۲۰۲۱ شاخص دلار آمریکا از دست رفته است. به نظر می‌رسد که دیدگاه‌های متمایل به انبساطی فدرال رزرو آمریکا و عدم بالا رفتن نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری عامل اصلی تضعیف ارزش دلار آمریکا بوده‌اند. در ادامه که مقاله‌ای برگرفته از اف ایکس استریت است، به بررسی تحلیل بنیادی دلار آمریکا و یورو می‌پردازیم.

  تحلیل بنیادی دلار آمریکا و اتفاقات پیش‌رو

  در هفته پیش رو نوسانات نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا می‌تواند محرک اصلی دلار باشد. این هفته داده‌های تورمی بخش مصرف‌کنندگان آمریکا (CPI) هم منتشر خواهند شد. پیش‌بینی می‌شود که رشد تورم سالانه آمریکا به ۲٫۵ درصد برسد. هفته گذشته داده‌های تورمی بخش تولیدی آمریکا هم قوی بودند. اگر رشد تورم آمریکا قوی‌تر از پیش‌بینی‌ها باشد، می‌توان انتظار رشد دلار آمریکا و نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری را داشت.

  اما اگر رشد تورم ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌ها باشد، باید برای تضعیف ارزش دلار آمریکا و پایین آمدن نرخ بازدهی آماده شد. رشد ضعیف تورم می‌تواند تأییدی بر دیدگاه‌های فدرال رزرو آمریکا باشد. فدرال رزرو گفته که رشد تورم در سال ۲۰۲۱ موقتی خواهد بود، به همین دلیل نیازی به افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک نیست. در هفته پیش رو، سخنرانی رئیس فدرال رزرو آمریکا را هم در پیش داریم.

  بازارهای سهام آمریکا علی‌رغم نبود کاتالیزور اساسی در آن زمان در روز جمعه شاهد افزایش دیرهنگام بودند. این بدان معنی بود که اس پی ۵۰۰ قادر به بستن رکورد جدید با رکورد بالا در ۴۱۲۷ (‏بیش از ۰.۷ % در روز) ‏بود، Dow موفق به تثبیت رکورد ۳۳.۸ K شد (‏بیش از ۰.۹ % در روز)‏. در همین حال، اگرچه Nasdaq 100 قادر به دستیابی به بالاترین حد در طی روز نبود، اما موفق شد رکورد نزدیک به 13845 (0.6 درصد در روز) را ثبت کند. Russell ۲۰۰۰ بدون نوسان بود و CBOE کاهش اندکی ۳۸ / ۰ تا حدود ۵۰ / ۱۶ را مشاهده کرد. ​

  از نظر بخشهای GICS هیچ ریسک مشخصی برای عملکرد بخش ها وجود ندارد. افزایش متوسط بازده اوراق قرضه دولت ایالات متحده تأثیر زیادی بر رشد حساس به مدت زمان و موارد تکنیکال نداشته است. از نظر حرکات منفرد، آمازون عملکرد برجسته‌ای داشت و پس از پیروزی در رای حاکم بر اتحادیه 2.2٪ کسب کرد.

  گزارش تورم قیمت سازنده برای ماه مارس در روز جمعه منتشر شد. نرخ سود سالانه PPI در مارس 4.2٪ بود (بالاترین میزان از سپتامبر 2011) ، جهشی 1.4 درصدی نسبت به فوریه و بسیار بالاتر از انتظار برای 3.8٪ بود. Core PPI نیز بالاتر از حد انتظار بود و از 2.5٪ در فوریه به 3.1٪ در سال گذشته رسید، بالاتر از انتظار برای 2.7٪. طبق ING، آخرین گزارش PPI ، خطر افزایشی را به گزارش تورم قیمت مصرف کننده (CPI) هفته آینده اضافه می کند (همچنین برای ماه مارس).

  آن‌ها انتظار دارند که CPI در ماه مارس در ۲.۴ % YoY وارد شود، اما پس از آن در طول تابستان ۴ % افزایش یابد ” زیرا قیمت در یک اقتصاد پر جنب و جوش و باز، محرک اقتصاد را به شدت با محرک دوازده ماه قبل از زمانی که اقتصاد تا حد زیادی تعطیل شده‌بود، تقویت کرد.” بانک با Fed که فکر می‌کند تورم سپس تعدیل خواهد شد، مخالف است. ما فکر می‌کنیم که خطر جهانی شدن و محدودیت‌های عرضه، تورم را بیش از پیش افزایش خواهد داد. ING نتیجه گیری می کند که “تورم می تواند در طی دو سال آینده به 3٪ نزدیک باشد و در یک فضای رشد سریع و ایجاد شغل سریع، این احساس ما را افزایش می دهد که خطرات به طور فزاینده‌ای نسبت به افزایش نرخ اواخر سال 2022 به جای سال 2024 کج می‌شوند. در حال حاضر فدرال رزرو موافق است ”

  تحلیل بنیادی یورو

  خوش‌بینی‌ها به روند بهبود اقتصادی ناحیه یورو تقویت شده و در نتیجه جفت ارز EURUSD در روزهای اخیر بالا آمده است. رشد اخیر یورو باعث شده تا بخشی از افت‌هایی که از ابتدای سال ۲۰۲۱ در جفت ارز EURUSD شاهد بودیم، جبران شود. برخی از تحلیلگران بر این باورند که روند صعودی جدیدی در حال آغاز است، اما با این حال بایستی با احتیاط رفتار کرد.

  از دید تحلیل فاندامنتال، خوش‌بینی سرمایه‌گذاران به روند بهبود اقتصادی ناحیه یورو به خاطر خوش‌بینی‌ها به واکسیناسیون علیه کروناست. این در حالی است که سرعت واکسیناسیون در ناحیه یورو کُند بوده است. حتی صندوق بین‌المللی پول (IMF) هم پیش‌بینی کرده که رشد اقتصادی ناحیه یورو پایین‌تر از انگلستان و آمریکا خواهد بود. این یعنی شاید رشد جفت ارزهای EURUSD و EURGBP محدود باشد.

  در این میان این احتمال هم وجود دارد که یورو از حقایق اقتصادی ناحیه دور شده باشد و کمی سریع‌تر از رشد شاخص‌های اقتصادی، تقویت شده باشد. اگر این سناریو حقیقت داشته باشد، شاهد جریانات تثبیت سود خریداران یورو خواهیم بود و در نتیجه یورو در برابر رقبا تضعیف خواهد شد. در هفته پیش رو شاخص ZEW آلمان منتشر خواهد شد. همچنین باید به داده‌های خرده‌فروشی، تولیدات صنعتی و تورمی هم توجه کرد.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *