تحلیل یورودلار 26 اکتبر 2018 از زوایای مختلف

تحلیل یورودلار 26 اکتبر 2018 از زوایای مختلف

تحلیل یورودلار 26 اکتبر 2018 از زوایای مختلف

امروزه، ارز اروپایی در واکنش به نتایج جلسه ماه اکتبر ECB، افزایش بی نظمی را نشان داد. در آستانه این نشست، یا چند ساعت قبل از آن، جفت ارز یورو به طور ناگهانی به رقم 14 بازگشت. دلیل این جنبش شایعات بازار بود که طبق آن، بانک مرکزی اروپا به رغم مشکلات پیچیده هر دو اقتصاد کلان و سیاسی (تورم ضعیف و مسئله بودجه ایتالیا) روند عادی سازی سیاست پولی را حفظ خواهد کرد.

علاوه بر این، اولین نتایج این نشست نیز بسیار خوش بین بود: تنظیم کننده اشاره کرد که خطرات رشد اقتصادی به طور کلی (با وجود Brexit و ایتالیا) و تورم هنوز هم به سطح هدف می رسد، با وجود کاهش سپتامبر. علاوه بر این، ماریو دراگی تأکید کرد که متوسط ​​دستمزد در حال رشد است و این واقعیت موقت یا فصلی نیست. Draghi همچنین درباره پویایی تورم اصلی توضیح داد. بگذارید به شما یادآوری کنم که این شاخص به 0.9٪ رسیده است، اگرچه بیشتر کارشناسان پیشبینی کرده اند که افزایش به 1.1٪ می رسد. رئیس این بانک مرکزی با این واقعیت نگران نبود – او گفت که شاخص تورم اصلی تا پایان سال جاری تسریع خواهد شد و در میان مدت به تدریج رشد می کند. Draghi خوشبینی مشابه در مورد بازار کار در اتحادیه اروپا است – او اشاره کرد که کاهش بیکاری و افزایش تعداد کارکنان، در حالی که رشد حقوق و دستمزد ذکر شده فقط به تصویر مثبت اضافه شده است. بر خلاف پیش بینی ها، او بر روی انتشار دیروز شاخص های PMI در بخش تولید اروپا تمرکز نکرد، صرف نظر از این واقعیت. ارزیابی کلی آن مثبت بود، به خصوص با توجه به چشم انداز رشد شاخص های تورمی. بنابراین، منطقی است که EUR / USD پس از شروع کنفرانس مطبوعاتی Draghi به 1.1430 برسد. با این حال، گاو از جفت موفق به تحکیم موفقیت – یک ساعت بعد قیمت سقوط کرد به پایین چند ماه. به اندازه کافی عجیب و غریب، دلیل کاهش یورو ایتالیا بود.

با وجود این واقعیت که Draghi در ابتدا ابراز اطمینان کرد که بروکسل و رم موافقت می کنند، او بعدا تا حدودی تغییر تنه گفت و گو. اولا، او گفت که، به نظر وی، “اتحادیه پولی همچنان شکننده است”. اگرچه مقامات ایتالیایی بارها اعلام کرده اند که قصد خروج از منطقه یورو را ندارند، برخی از سیاستمداران این کشور همچنان شعارهایی را به گوش می رسانند و برخی از آنها با جمعیت زیادی دست و پنجه نرم می کنند. بحران بودجه فقط احساسات ضدیت اروپایی در ایتالیا را تقویت می کند و سیاستمداران مجبور به پیروی از نظر رای دهندگان هستند. با این حال، ماریو دراگی تفکر خود را رمزگشایی نکرد – اما این واقعیت که او “طول عمر” منطقه یورو را تضعیف کرد، فروش پول واحد را تحریک کرد.

علاوه بر این، رئیس بانک مرکزی اروپا به خبرنگاران گفت که تنظیم کننده اروپا “میانجیگری” را در اختلاف بین رم و بروکسل ارائه نخواهد داد، بلکه طبق مقررات اتحادیه اروپا عمل خواهد کرد. با توجه به شایعات اخیر در مورد موقعیت ECB در “رویارویی ایتالیایی”، اشاره ای کاملا شفاف است. به گفته یکی از آژانس های خبری، تنظیم کننده در صورت لزوم به رم کمک نمی کند – تا زمانی که ایتالیایی ها به توافق برسند. اگر مصالحه ای به دست آید، بانک مرکزی اروپا می تواند اوراق قرضه دولتی ایتالیا را از طریق معاملات مستقیم پولی (“معاملات مستقیم پولی”) خریداری کند، بنابراین بخش بانکی از سقوط صرفه جویی می شود. در اینجا لازم به ذکر است که از یک سو ایتالیا قبلا چنین سناریویی را رها کرده اند اما از سوی دیگر هزینه های قرض گرفتن در بازار بدهی به طور قابل توجهی افزایش می یابد. گسترش بین بازده اوراق قرضه دولتی ده ساله ایتالیا و اوراق قرضه آلمان در بلندمدت پنج ساله است.

به گفته کارشناسان، اگر این روند ادامه یابد، سیستم بانکی ایتالیا ممکن است فشار را تحمل نکند. و با توجه به این که امتناع فرار از کمک از بروکسل (البته از نظر اتحادیه اروپا)، یک چشم انداز بسیار وخیم ظاهر می شود که می تواند به یک بحران بزرگ تبدیل شود. با وجود این زنجیره منطقی، معامله گران، با وجود خوش بینی قبلی ماریو دراگی، عجله داشتند تا از پول اروپا خلاص شوند. رئیس بانک مرکزی اروپا، شاید ناخواسته، توجه بازار را به مسئله ایتالیا متمرکز کرد، که شاید به طور کلی مشکلات جهانی، نه تنها اقتصادی بلکه ماهیت سیاسی را نیز تحریک کند – اگر در ایتالیا مجددا انتخاب شود. سایه Italexit دوباره در بازار ظاهر شد، پس از آن تقاضا برای یورو به طور پیش فرض کاهش یافت.

تحلیل یورودلار 26 اکتبر 2018 از زوایای مختلف

با وجود این واقعیت که ممکن است جفت ارز یورو در آینده نزدیک به پایین ترین سطح سالیانه (1.1298) برسد، موقعیت های بلند همچنان خطرناک هستند. روز معاملاتی امروز با شکوه نشان دادن اهمیت پرسش ایتالیایی بود. در واقع، فقط به دلیل ایتالیا بود که این جفت ارز به قیمت های پایین نشان داده شد. همه عوامل دیگر (عمدتا اقتصاد کلان) به نفع یورو – و همچنین موقعیت ECB در مورد چشم انداز اقتصاد اروپا است. این وضعیت خطر دارد: بعد از همه، ایتالیایی ها باید با بروکسل توافق داشته باشند (و این سناریو را نمی توان رد کرد)، خرس های EUR / USD هیچ استدلالی واضح برای نگه داشتن قیمت با چنین قیمت های پایین ندارد.

تحلیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *