تشخیص صنایع برتر در بورس

تشخیص صنایع برتر در بورس

 • یقینا در خصوص تشخیص صنایع برتر زیاد شنیده ایم اما این تشخیص باید چگونه باشد؟ سعی می کنیم در حد مجال به ارائه کاربردهای عملی در این خصوص بپردازیم.

  تشخیص مزیت های نسبی

  همیشه باید به خاطر داشته باشیم در صورتی که می توانیم در یک رشته موفق عمل نماییم که در آن دارای برتری نسبی باشیم. در بازار سرمایه نیز طبعا تمرکز برروی صنایعی که کشور دارای مزیت های نسبی در آن است برای ما می تواند بازده بهتری در دراز مدت به همراه داشته باشد تا رشته هایی از صنعت که مدام در حال نوسان و تحت تاثیر عوامل غیر قابل کنترل خارجی هستند.

  واقعا فکر می کنید که از نظر مزیت های نسبی صنعت، ما در کدام رشته ها دارای برتری هستیم؟ نساجی یا لوازم خانگی؟ فکر نمی کنم که خیلی نظر شما را جلب کرده باشد. حالا نظرتان در مورد صنایع پتروشیمی، استخراج معادن، سیمان و … چیست؟ می بینید که تشخیص مزایای نسبی چندان هم کار پیچیده ای نیست و به وضوح می توان اطلاعات مفیدی از اخبار، جراید و اینترنت کسب نمود.

  کار عملی

  حال بد نیست قبل از ادامه مطالب زمان کوتاهی را نسبت به صنایعی که ما در آن دارای مزایای نسبی هستیم را لیست کرده و در یک سطر در مورد دلایل احتمالی مزایای نسبی آن توضیح دهیم. بسیار خوب حالا پس از اینکه شما زمانی را قبل از ارائه مثال برای بررسی صنایع صرف نمودید ما به طرح چند نمونه اکتفا می کنیم اما قبل از آن باید چند نکته را یاد آور شویم:

  ارائه این نمونه ها تنها در جهت تفهیم چگونگی بررسی صنعت ارائه خواهد گردید اما توجه داشته باشید مزیت های طرح شده نسبی است و هیچ گاه پایدار نیست و شاید بررسی صنایع که امروز مورد توجه قرار گرفته اند در زمانی دیگر دارای این مزیت ها نباشند که در این راستا لزوم به تجدید ارزیابی مستمر احساس خواهد گردید. لذا بررسی های نمونه ذیل تنها بیانگر یک روش پیشنهادی است و هرگز مبنای تصمیم گیری های آتی نخواهد بود.

  کانی های غیر فلزی

  این بخش شامل صنایعی چون سیمان، گچ و کاشی و سرامیک می باشد عمده مصرف آنان در صنعت ساخت و ساز بوده که در حال حاضر سیاست های کلی کشور شدیدا در رونق این بخش متمرکز گردیده از طرف دیگر اختلاف قیمت شدید سیمان در کشور با کشورهای همسایه می تواند زمینه های صادراتی را فراهم سازد و دیگر اینکه کشورهای جنگ زده همسایه در عین اینکه نیاز مبرم به این محصول دارند، فاقد زیر ساخت های لازم می باشند.

  پتروشیمی

  کشور ما با دارا بودن بزرگ ترین منابع نفتی و گازی در سطح جهان و امکان ارزش افزوده بالا در این صنعت، دولتمردان را بر این داشته تا با سرمایه گذاری کلان، حمایت هایی را از این صنعت انجام دهند که نیازهای روبه گسترش بازارهای داخلی و خارجی از یک طرف و دسترسی آسان کشور به ترانزیت دریایی می تواند عامل تشخیص این صنعت به عنوان یک صنعت برتر باشد.

  کانی های فلزی

  کشور ما نیاز به کسب درآمد های ارزی دارد و گسترش صنایع استخراج و بازآوری منابع زیر زمینی می تواند زمینه های مساعدی را در جهت گسترش منابع ارزی و یا صرفه جویی های ارزی به همراه داشته باشد و البته نباید ارزش افزوده بسیار بالای آن را نیز از نظر دور داشت.

  واسطه گری های مالی

  با توجه به روند بازده بورس و اینکه شرکت های واسطه گری فعالان این بازار پربازده می باشند، می توان تا مادامی که بازار روند رو به رشد دارد این صنعت نیز به رشد خود ادامه می دهد.

  پس می بینیم که تشخیص صنایع برتر چندان هم مشکل نیست و با پیگیری اطلاعات و اخبار به سادگی قابل دسترسی می باشد.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *