تفاوت افراد ریسک پذیر و افراد ریسک گریز

آموزش سرمایه گذاری در بورس

 • چه افرادی ریسک پذیر و چه افرادی ریسک گریزند؟

  در درس قبل درباره ی اهمیت خودشناسی در بورس صحبت کردیم و گفتیم که افراد باید قبل از شروع سرمایه گذاری در بورس ارزیابی کنند که تا چه اندازه توانایی پذیرش ریسک یا اصطلاحا عدم موفقیت را دارند. بعد از آن در قالب یک نمودار توضیح دادیم که یک سرمایه گذار هر اندازه که ریسک بیشتری بپذیرد انتظار دارد بازدهی بیشتری را به عنوان پاداش ریسکی که متحمل شده است دریافت کند. اما سرمایه گذاران الگوهای ریسک پذیری متفاوتی دارند.، برخی ریسک پذیرند، برخی ریسک گریز و گروهی هم نسبت به ریسک بی تفاوتند.

  افراد ریسک پذیر به دلیل بالا بودن میزان بازدهی مورد انتظارشان معمولا به سرمایه گذاری هایی مثل سپرده های بانکی، خرید اوراق مشارکت و دیگر موارد تمایل ندارند. این دسته از افراد عموما سرمایه گذاری در بورس را ترجیچ می دهند. بنابراین تجزیه و تحلیل و تعیین ریسک سرمایه گذاری برای این گروه از سرمایه گذاران اهمیت بسیار زیادی دارد.

  در مقابل افراد ریسک گریز بیشتر به سپرده گذاری در سپرده های بانکی یا خرید اوراق مشارکت علاقه مندند چون این گونه از سرمایه گذاری ها تقریبا هیچ گونه ریسکی را متوجه آنها نمی کند و بازدهی اش تصمین شده است.

  گروه سوم هم افراد بی تفاوت نسبت به ریسک هستند. افرادی که به دلایل مختلف هیچ عکس العملی نسبت به فرصت های سرمایه گذاری و ریسک های مرتبط با آن نشان نمی دهند.

  همانطور که گفتیم نخستین گام برای سرمایه گذاری این است که از میزان تحمل ریسک خود مطلع شوید. بد نیست شما هم نمودار میزان ریسک پذیری خود را ترسیم کنید تا مشخص شود که تا چه اندازه حاضر به پذیرش ریسک در ازای دریافت بازدهی مشخصی هستید. برای این کار در نظر بگیرید که اوراق مشارکت سود سالانه ی 20 درصدی را تضمین می کند حالا اگر تصمیم بگیرید به جای اوراق مشارکت سهام خریداری کنید این اقدام باید چه مقدار سود بیشتری از سود اوراق مشارکت نصیب شما کند تا حاضر شوید ریسک خرید سهام را بپذیرید. اطمینان داشته باشید چه ریسک پذیر باشید و چه ریسک گریز امکان سرمایه گذاری در بورس برای شما وجود دارد. کافی است سرمایه گذاری شما با میزان ریسک پذیری شما همخوانی داشته باشد. در درسهای بعدی انواع ریسک هایی که در سرمایه گذاری در بورس با آن مواجه می شوید را تشریح خواهیم کرد.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  3 Comments

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *