تیپ های شخصیتی سرمایه گذاران

تیپ های شخصیتی سرمایه گذاران

 • در این مقاله می خواهیم یک راست برویم سراغ بررسی تیپ های شخصیتی سرمایه گذاران در بازارهای مالی. سه بعد شخصیتی سرمایه گذار به ترتیب زیر شناسایی می شود:

  1. آرمانگرا (I) در مقابل عمل گرا (P)
  2. شکل گرا (F) در مقابل آمیزگر (N)
  3. برون افکن (T) در مقابل واقع بین (R)

  بنابراین هشت تیپ شخصیتی سرمایه گذار وجود دارد: PNP – PNT – PFR – PFT – INR – FNT – IFR – IFT. ابتدا هر بعد تیپ شخصیتی سرمایه گذار را بررسی کرده، سپس به یک آزمون تشخیصی مراجعه می کنیم که نتایج آن با هر بعد شخصیتی خاصی که به منظور شناسایی مکان سرمایه گذار در یک مقیاس رفتاری طراحی شده است در تطابق نی باشد “آیا شما بیشتر آرمانگرا هستید یا عمل گرا؟” روش های امتیاز دهی برای تشخیص تیپ شخصیتی سرمایه گذار را بررسی کرده و ملاحظات مهم در مبحث سرمایه گذاری را برای هر یک از هشت تیپ شخصیتی ممکن به طور خلاصه توصیف می کنیم.

  آرمانگرایی / عمل گرایی (p/i)

  افرادی که در سمت آرمان گرایی طیف قرار می گیرند، در مورد توانایی های خود در عرصه سرمایه گذاری مبالغه می کنند، به بازار سرمایه بسیار خوشبین هستند و به اطلاعاتی که با نظرات آن ها در تضاد است توجه نمی کنند. آن ها امیدوارانه الگوها و روندهایی را شناسایی می کنند که واقعا وجود خارجی ندارند و معتقدند که تیزهوشی و فراست بالاتر از حد متوسط آن ها در بازار، کنترل و تسلط بر نتایج سرمایه گذاری را برای آن ها به ارمغان می آورد. این افراد اغلب تمایلی به انجام تحقیقات کامل ندارند و از این رو می توانند طعمه گرایش های عمومی نامطمئن در بازار شوند. آرمان گرایان می توانند در معرض این سوگیری ها قرار بگیرند: فرا اعتمادی، بهینه بینی، آشنا گرایی، خود اسنادی، توان پنداری، باور گرایی، تازه گرایی و نماگری.

  عمل گرایان درک و تصویر واقع بینانه ای از مهارت ها و محدودیت های خود به عنوان سرمایه گذار دارند. آن ها به بازار سرمایه خیلی مطمئن نبوده و به توانایی های خود در امر سرمایه گذاری با شک و تردید منطقی می نگرند. آن ها می دانند که سرمایه گذاری با احتمالات عجین است و برای تایید عقاید خود، دست به تحقیق می زنند. عمل گرایان، سرمایه گذارانی هستند که معمولا استعداد ابتلا به سوگیری های یاد شده را ندارند.

  شکل گرایی / آمیزگری (N/F)

  شکل گرایان تمایل دارند که سرمایه گذاری های خود را با وسواس و دقت زیاد و جز به جز ارزیابی کنند و به نحوه جاگیری و سرمایه گذاری در طرح کلی پرتفوی توجهی ندارند. آن ها در تجزیه و تحلیل ذهنی  مشکلات، بسیار خشک و غیر منعطف بوده و در مورد عوامل برون زا و خارجی ژرف اندیشی نمی کنند. به نظر می رسد که پرتفوی این افراد به جای ترکیبی از سرمایه گذاری های به هم پیوسته و مکمل، شامل مبالغ زیادی وجود نقد است. شکل گرایان، همچنین به طور ناخودآگاه برآوردهای خود از بازار یا سطوح قیمت اوراق بهادار را تثبیت کرده و به زمان های خرید سلیقه ای که در محاسبات آتی منجر به بروز سوگیری می شود، وابسته می شوند.

  برون افکنی / واقع بینی (R/T)

  برون فکنان به سختی با پیامدهای تصمیمات خود کنار آمده و آن ها می پذیرند و در اقدام برای اصلاح رفتارهای خود مشکل دارند. آن ها تصمیمات اشتباه خود را توجیه کرده و در اعتراف به پذیرش مسئولیت تصمیماتی که نتیجه مطلوبی نداشته، مقاومت می کند. آن ها همچنین در تصمیم گیری کند عمل می کنند. زیرا از احساس تاسف و ندامت به دلیل تصمیم نادرست واهمه دارند.

  واقع بینان با پیامدهای انتخاب خود راحت تر کنار می آیند. آن ها تمایلی به تلاش برای بهانه تراشی به منظور توجیه تصمیم اشتباه خود ندارند و مسئولیت اشتباهات خود را به گردن می گیرند. افراد واقع بین، هنگام تصمیم گیری تحت فشار نسبت به برون فکنان، آسایش بیشتری دارند زیرا به اندازه آن ها احساس تاسف و ندامت نمی کنند و از این رو پیشاپیش ترس به خود راه نمی دهند.

  برون فکنان ممکن است در معرض این سوگیری ها باشند: سازگارگرایی، زیان گریزی، داشته بیش نگری، کوتاه نگری، پشیمان گریزی، دگرگون گریزی و رویدادگرایی. افراد واقع بین سرمایه گذارانی هستند که معمولا به این سوگیری ها مبتلا نیستند.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *