جلسات معاملاتی فارکس چیست؟ بررسی جلسات معاملاتی آسیا و اروپا و آمریکا

جلسات معاملاتی فارکس چیست؟ بررسی جلسات معاملاتی آسیا

 • هر روز در بازار فارکس معاملاتی توسط چهار قسمت مختلف تشکیل می‌شود که معمولاً فعالان بازار به آنها “جلسات معاملاتی” فارکس میگویند. بازار ارز بین المللی، فارکس، یک ویژگی متمایز دارد که 24 ساعت شبانه روز و پنج روز در هفته باز است. و بروکرهای فارکس برای ایرانیان نیز موجود است که می‌توانید با استفاده از آنها در بازار فارکس معامله کنید. یک روز معاملاتی در بازار فارکس، تنها تحت کنترل یک صرافی بازار نیست، بلکه شبکه ای از صرافی ها و بروکرهای فارکس در سراسر جهان را درگیر میکند.

  این مطلب برگرفته از تریدینگ پدیاست و موارد زیر را پوشش میدهد:

  ویژگی های یک روز معاملاتی در بازار فارکس

  چارچوب زمانی جلسات معاملاتی فارکس

  ویژگی های اساسی تجارت در جلسه آسیا

  ویژگی های اساسی تجارت در جلسه اروپا

  ویژگی های اساسی تجارت در جلسه آمریکای شمالی

  جفت ارزها در فارکس از روز یکشنبه بعد از ظهر (زمان استاندارد شرقی) تا جمعه بعد از ظهر معامله میشود. این بدان معنی است که در طول هفته حداقل یک مرکز مالی برای تجارت باز است و این امر، ورود سرمایه گذاران را به معاملات آسان میکند. همانطور که یک بازار برای شب بسته میشود، دیگری در جای دیگر کره زمین باز میشود.

  با این حال، داشتن چهار جلسه مختلف در یک روز 24 ساعته به این معنی نیست که هر جلسه معاملاتی به مدت 6 ساعت طول میکشد. این چهار جلسه با یکدیگر تلاقی میکنند، یا می توانیم بگوییم که آنها با یکدیگر همپوشانی دارند.

  ذکر کردن این موضوع که تفکیک چهار جلسه معاملاتی نسبی است، ممکن است قابل اهمیت باشد. به عنوان مثال، هنگامی که جلسه تجارت اروپا پایان می یابد، این بدان معنا نیست که تمام معامله گران مستقر در آنجا به رختخواب میروند. این تمایز نشان میدهد که فعالیت تجاری در منطقه اروپا به تدریج کاهش می یابد.

  تجار مبتدی همچنین باید توجه داشته باشند که در طول زمستان اکثر کشورها باید ساعت را برای زمان زمستان تنظیم کنند. این باعث تغییر خاصی در زمان جلسات تجاری مختلف میشود، بنابراین درجه همپوشانی بسته به زمان سال ممکن است متفاوت باشد.

  در جدول زیر زمان جلسات معاملاتی فارکس در تابستان را مشاهده می‌کنید:

  جلسه معاملاتی فارکس در تابستان

  در جدول زیر زمان جلسات معاملاتی فارکس در زمستان را مشاهده می‌کنید:

  در جدول زیر زمان جلسات معاملاتی فارکس در زمستان را مشاهده می‌کنید:تجارت در بازار فارکس در نیوزیلند باز میشود و به دنبال آن استرالیا، آسیا (و دقیق تر ژاپن)، خاورمیانه، اروپا (با مرکز اصلی مالی لندن) و آمریکای شمالی. طبق داده های بانک تسویه حساب های بین المللی، معاملات در لندن 36.7٪ از کل معاملات تجاری، تجارت در شهر نیویورک 17.9٪، و تجارت در توکیو 6.2٪ را تشکیل میدهد.

  جلسه معاملاتی فارکس آسیاجلسات معاملاتی فارکس

  جلسات معاملات استراليا و ژاپن تا حد زيادي با يكديگر همخواني دارند. بنابراین، هنگام صحبت در مورد جلسه معاملات آسیا، ما اغلب به جلسه ژاپن (یا جلسه توکیو) اشاره میکنیم، زیرا توکیو سومین مرکز تجارت بزرگ در سراسر جهان است (6.2٪ از کل معاملات را به خود اختصاص میدهد).

  علاوه بر این، حدود 20٪ از کل معاملات در طول یک روز در طی معاملات آسیا اتفاق می افتد، در حالی که ین ژاپن تقریبا 23٪ از کل معاملات در بازار ارز به عنوان یک کل، را تشکیل میدهد.

  با این حال، ژاپن تنها کشوری نیست که در این جلمعاملاتی شرکت می‌کند. دیگر مراکز مهم آن هنگ کنگ، سنگاپور و سیدنی است. مراکزی مانند چین، نیوزیلند، روسیه و مالزی نیز در طول جلسه آسیا فعال هستند. بنابراین، جلسه آسیایی لزوماً با باز و بسته شدن توکیو به عنوان یک مرکز آغاز و پایان نمی‌یابد.

  برخی از ویژگی های اصلی در مورد تجارت در جلسات معاملاتی آسیا

  1.جلسه از ساعت 23:00 GMT(ساعت جهانی) شروع می شود و تا ساعت 8:00 GMT روز بعد یا از ساعت 19:00 تا 4:00 EST(ساعت استاندارد شرقی) در طول تابستان و از ساعت 18:00 تا 3:00 EST در طول زمستان ادامه دارد . در ابتدای جلسه فقط مراكزی مانند سیدنی در حال معامله هستند، كه توضیح میدهد چرا حجم معاملات نسبتاً ناچیز است و بنابراین تغییرات قیمت در مقایسه با تغییر قیمتی كه در جلسات اروپا و آمریكا مشاهده شده است، ناچیز است.

  2.نقدینگی در این جلسه در مقایسه با جلسات اروپایی و آمریکایی کمتر است، بنابراین این امر منجر به اصطلاح یکپارچه سازی در بازار ارز میشود، که در واقع یک ایالت است هنگامی که قیمت ها در یک محدوده باریک حرکت میکنند. هنگامی که جلسه توکیو به جلسه لندن میرود و فعالیت بازار معمولاً گسترش می یابد، ممکن است برخی از معامله گران از چنین شرایطی استفاده کرده و خود را برای معامله شکست های آینده آماده کنند.

  3.از آنجا که رشد اقتصادی ژاپن قدرت خود را از صادرات میگیرد و چون هنگ کنگ عمدتاً یک مرکز مالی است، عمده شرکت کنندگان در بازار فارکس در جلسات معاملاتی آسیا معمولاً بازرگانی، سرمایه گذاری، بانک های مرکزی و شرکت های صادر کننده هستند.

  4.انتظار میرود ارزهای ملت های مستقر در منطقه آسیا و اقیانوسیه کره زمین در طول جلسه آسیا فعال تر از ارزهای کشورهای خارج از آن منطقه باشد. بنابراین، جفت ارزها، از جمله ین ژاپن، دلار هنگ کنگ، دلار نیوزیلند، دلار استرالیا، رینگیت مالزی احتمالاً در صورت فعال بودن جلسات معاملاتی فارکس در آسیا شاهد نوسانات بیشتری خواهند بود. این موضوع، در نتیجه این واقعیت است که نهادهای تجاری و بازرگانان از هر کشور خاصی در منطقه احتمالاً از ارز داخلی خود در اکثر معاملات ارزی خود استفاده خواهند کرد.

  5.در طول جلسه آسیایی رشته های داده های اقتصاد کلان معمولاً از استرالیا، نیوزیلند و ژاپن منتشر میشود یا اظهارات سیاست گذاران این کشورها معمولاً اعلام میشود. بنابراین بازرگانانی که استراتژی های خود را بر اساس تجزیه و تحلیل بنیادی (یا معامله گران خبری) بنا میکنند، ممکن است تصمیم بگیرند که این بهترین زمان برای تجارت ارزهای کشورهایی است که در منطقه آسیا و اقیانوسیه واقع شده اند.

  6.فعال ترین قسمت جلسه معاملات صبح است، زمانی که بخش عمده ای از داده های اقتصادی منتشر میشود.

  از آنجا که جلسه آسیا از هر سه جلسه زودتر است، معامله گران اروپایی و آمریکایی احتمالاً نتایج آن را مشاهده میکنند تا استراتژی های خود را تا پایان روز بسازند یا اصلاح کنند.

  جلسه معاملاتی اروپا

  با کمرنگ شدن جلسات معاملاتی فارکس آسیا، روز تجارت در اروپا (از طریق بزرگترین مراکز اقتصادی اروپا) ادامه می یابد. معمولا وقتی از جلسه ی اروپا صحبت میکنیم، منظور ما جلسه معاملاتی فارکس لندن است، زیرا این شهر 36.7٪ از کل معاملات را تشکیل میدهد، که آن را به مهمترین مرکز اقتصادی و تجاری در سراسر جهان تبدیل میکند، یک سرمایه جهانی از نظر تجارت فارکس. علاوه بر این، حجم معاملات ارائه شده توسط لندن به عنوان مرکز، بسیار بیشتر از حجم ارائه شده توسط نیویورک و توکیو است.

  با این حال، لندن، دقیقاً مانند توکیو در جلسه  تجاری آسیا، تنها مرکز باز شده در طول معاملات اروپا نیست. مراکز عمده دیگری که در منطقه فعالیت میکنند فرانکفورت، آمستردام، میلان هستند.

  برخی از ویژگی های کلیدی مربوط به تجارت در جلسه معاملاتی اروپابرخی از ویژگی های کلیدی مربوط به تجارت در جلسه معاملاتی اروپا

  1. جلسه در لندن از ساعت 7:00 GMT شروع میشود و تا ساعت 16:00 الی 17:00 GMT ادامه دارد. در بازه زمانی 7:00 تا 8:00 GMT، آخرین ساعات معاملات توکیو است، در حالی که معامله گران روزانه در آسیا معمولاً از بازار خارج میشوند و معامله گران در اروپا نیز در حال ورود به بازار هستند. این منجر به یک حرکت قابل توجه قیمت میشود، به خصوص اگر فقط در طی جلسه آسیا مقایسه شود. بنابراین منطقی است که انتظار داشته باشیم که عبور ین ژاپن در این 1 ساعت که دو جلسه معاملات با یکدیگر همپوشانی دارند بسیار بی ثبات باشد. جفت ارزهایی مانند eur / jpy و gbp / jpy میتوانند یک فعالیت واقعاً بالا را نشان دهند، اما با این حال، اسپرد پیشنهاد / درخواست آنها احتمالاً گسترده خواهد ماند.

  2. نقدینگی در طول جلسه اروپا بسیار زیاد است، زیرا لندن به عنوان یک مرکز مالی جهانی است. در نتیجه، تقریباً هر جفت ارزی برای معاملات در ساعات معاملات اروپا مناسب است.

  3. پایان جلسه اروپا، با جلسه در نیویورک همپوشانی دارد. به دلیل این عبور مضاعف (در ابتدا و انتهای جلسه) و همچنین نقدینگی زیادی که توسط خود لندن تأمین میشود، مشخص می شود که چرا عمده معاملاتی که روزانه انجام میشود، در ساعات معاملات اروپا میباشد. این امر معمولاً منجر به بالاترین میزان نقدینگی و کمترین اسپرد پیشنهاد / درخواست در کل روز معاملات میشود.

  4. از آنجا که تعداد فعالان بازار و تعداد معاملات در بالاترین حد خود در این جلسه است، این امر همچنین نوسانات بازار را افزایش میدهد، به ترتیب فرصت استفاده از حرکتهای بزرگتر قیمت. با این حال، به نظر میرسد این یک تیغه دو لبه است، زیرا، همراه با فرصت ها، خطر نیز افزایش می یابد.

  در طول جلسه اروپا معمولاً رشته های عظیمی از داده های اقتصاد کلان از انگلیس، سوئیس و کشورهای عضو منطقه اروپا منتشر میشود که میتواند بر تعدادی از ارزها (یورو ، پوند و فرانک) تأثیر بگذارد. با توجه به این که معامله جفت ارزهای اصلی مانند یورو / دلار آمریکا، GBP / دلار آمریکا، USD / CHF، یورو / GBP، دلار آمریکا / JPY منطقی به نظر می رسد.
  واقعیت دیگری که سرمایه گذاران را ترغیب میکند دقیقاً این جفت ها را معامله کنند، این است که آنها در مقایسه با سایر جفت ارزها کمترین اسپرد پیشنهاد / درخواست را دارند.

  جلسه معاملات فارکس لندن به دلیل تایم ناهار خود نیز مشهور است. در بازه زمانی 12 تا 14 بعدازظهر فعالیت در بازار کاهش می یابد، زیرا تاجران و کارگزاری ها ناهار را با مشتریان خود صرف میکنند. در ساعت 2 بعدازظهر معاملات در حجم بالا، قبل از شروع جلسه معاملات در نیویورک از سر گرفته میشود.

  جلسه معاملاتی فارکس آمریکای شمالیجلسه معاملاتی آمریکای شمالی

  همانطور که قبلاً در مقالات قبلی توضیح داده ایم، جلسه معاملات فارکس آمریکای شمالی که به آن جلسه تجارت نیویورک نیز گفته میشود، بسته به فصل، از ساعت 12:00 تا 1:00 بعد از ظهر آغاز میشود و تا ساعت 9:00 الی 10:00 بعد از ظهرکمرنگ میشود. در آمریکا از 8.00 تا 17.00، فقط یک روز ساده‌ی کاری است.

  برخلاف یک ساعت همپوشانی بین دو جلسه اول در روز، زمانی که ساعت معاملات آمریکایی آغاز میشود، جلسه اروپا تنها در نیمه راه است. جلسات اروپایی و آمریکا 4 ساعت همپوشانی میکنند، در این مدت می‎‌توانید افزایش زیادی در نقدینگی و نوسانات ارائه شده توسط فعالان بازار لندن و نیویورک را ببینید.

  جلسه معاملاتی فارکس آمریکای شمالی با حدود 17-18 درصد از گردش مالی کل، در رتبه دوم در حجم معاملات قرار دارد. تحت سلطه فعالیت‌های ایالات متحده آمریکا، همراه با مشارکت های کانادا، مکزیک و چندین کشور از آمریکای جنوبی هستند. همانطور که انتظار میرود، شرکت کننده اصلی در همه معاملات، دلار ایالات متحده است. که در 80-85٪ کل معاملات در ساعات معاملات آمریکایی شرکت میکند. این تعجب آور نیست. با توجه به این واقعیت که دلار از یک آوریل سال 2013، 87٪ از معاملات بازار فارکس قرار داشت، این نشان میدهد که معامله گران باید توجه بیشتری به همه جفت های ارزی که شامل دلار است، بکنند.

  با وجود نقش غالب دلار آمریکا، تقریباً هر جفت ارزی میتواند در طول جلسه آمریکا معامله شود، به خصوص در 4 ساعت همپوشانی با اروپا. نه تنها به دلیل افزایش تعداد معامله گران از هر دو طرف آتلانتیک، فعالیت های فزاینده ای وجود دارد، بلکه بانک های آمریکایی نیز در اوایل صبح مبادله میلیاردها دلار بین خود و با همتایان اروپایی خود مانند دویچه بانک( ارائه دهنده ی بیشترین نقدینگی در سراسر جهان)، را آغاز میکنند.

  جنبه دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، زمان انتشار اطلاعات اقتصادی ایالات متحده است بسیاری منتظر آن هستند و باعث حرکت سریع در هر دو جهت عبور از دلار میشود. بیشتر داده هایی که نوسانات و حجم بالایی را به شما معرفی میکنند، در اوایل صبح آمریکا، همزمان با همپوشانی جلسه اروپا، منتشر میشوند. جلسات کمیته بازار آزاد فدرال (fomc) که بیشترین اهمیت را در سراسر بازارهای مالی جهانی بازتاب میدهد، معمولاً در حدود ساعت 6:00 بعد از ظهر برگزار میشود، در حالی که پروتکل های جلسه، سه هفته بعد تقریباً در همان زمان منتشر میشود.

  همچنین لازم به یادآوری است که در حالی که فعالیت عمومی بازار به طور کلی روند اصلی کراسا را دنبال می‌کند، جفت های متشکل از ارزهای متعلق به جلسات اساسی بیشترین نوسان را در این جلسات می‌بینند. به عنوان مثال، جفت USD / CAD معمولاً در ساعات معاملاتی آمریکا با بیشترین فعالیت معامله میشود، در حالی که تلاقی مانند EUR/JPY بیشترین نوسان را در طول جلسات جلسات آسیا و اروپا تجربه میکند.

  واقعیت دیگری که قابل توجه است این است که عصرهای جمعه معمولاً یک دوره بسیار آرام است. زیرا بازارهای آسیا و اروپا از آخر هفته تعطیل شده اند. این بدان معنی است که باقیمانده فعالان آمریکا، حجم و نوسان کمی را مشاهده خواهند کرد، این امر موقعیت‌یابی و سودآوری را به ویژه برای معامله‌گران مبتدی دشوارتر میکند. در عین حال، با وجود عدم فعالیت و رویدادهای زیاد، می توانید انتظار تغییر قیمت ناگهانی قیمت را داشته باشید، زیرا برخی از معامله گران به دنبال سود هستند، در حالی که برخی دیگر فقط موقعیت ها را می بندند تا از قرار گرفتن در معرض خطر اضافی جلوگیری کنند.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *