حساب جاری، تراز تجاری و اثرات آن بر فارکس

حساب جاری، تراز تجاری و اثرات آن بر فارکس

 • در مقالات قبلی تجزیه و تحلیل بنیادی برخی از شاخص های اساسی و تاثیرات آن‌ها بر فارکس را توضیح دادیم که قدرت اقتصاد و بخش‌های آن را اندازه‌گیری می‌کند، و به طور منطقی به عنوان حرکت دهنده بازار نامیده می‌شود. اما همانطور که میدانیم، هیچ اقتصادی وجود ندارد که به تنهایی کار کند. در این مقاله به حساب جاری و تراز تجاری می‌پردازیم.

  برخی از کشورها، به طور معمول کشورهای در حال توسعه، از نظر منابع طبیعی غنی هستند و به صادرات آنها تکیه می‌کنند، در حالی که کشورهای دیگر، به طور معمول کشورهای پیشرفته، دارای بخش صنعتی گسترده‌ای هستند. اما تقریباً هیچ ماده اولیه‌ای برای تولید سوخت آن‌ها وجود ندارد. این بدان معناست که واردات و صادرات نقش مهمی در گسترش اقتصادی این دو نوع کشور خواهد داشت و تعادل تجارت را به عنوان تعیین کننده قابل توجهی در وضعیت فعلی اقتصاد قرار می‌دهد.

  تراز تجاری بزرگترین مولفه حساب جاری کشور است که به ترتیب یکی از دو مولفه‌ی اصلی تراز پرداخت‌هاست و دیگری، حساب سرمایه است.

  این مطلب که برگرفته از تریدینگ پدیاست موارد زیر را پوشش می‌دهد:

  تراز پرداخت‌ها چیست؟
  حساب جاری
  حساب سرمایه
  تراز تجاری و اهمیت آن

  تراز پرداخت‌ها

  تراز پرداخت بیانیه‌ای است که کلیه معاملات پولی بین یک کشور و سایر نقاط جهان را منعکس می‌کند. این شامل کلیه پرداخت‌ها برای صادرات و واردات کالا در کشور، سرمایه مالی، نقل و انتقالات مالی و خدمات است. تمام این معاملات در دو حساب طبقه بندی می‌شوند – حساب جاری و حساب سرمایه.

  با درج تمام مولفه های BOP، حساب باید صفر باشد، بدون اینکه کسری یا مازادی برجای بگذارد

  با درج تمام مولفه های BOP، حساب باید صفر باشد، بدون اینکه کسری یا مازادی برجای بگذارد. اگر به عنوان مثال کشوری واردات بیشتری نسبت به صادرات آن دارد، کمبود آن باید از راه دیگری جبران شود، مانند استفاده از ذخایر بانک مرکزی، جمع آوری بدهی و غیره.

  تراز پرداخت‌ها تحت تأثیر سیاست‌های اقتصادی دولت‌ها قرار دارد و نتایج آن‌ها را منعکس می‌کند. بعضی از کشورها سیاست‌هایی را در نظر می‌گیرند که هدف آن‌ها جذب سرمایه خارجی در یک بخش خاص است، در حالی که برخی دیگر به طور مصنوعی ارز محلی خود را کاهش می‌دهند تا بتوانند در بازارهای بین المللی برتری پیدا کنند و بتوانند صادرات خود را افزایش دهند و ذخایر ارزی خود را ایجاد کنند.

  حساب جاری

  حساب جاریحساب جاری را می‌توان به طور کلی به عنوان تفاوت بین پس‌انداز یک کشور و سرمایه گذاری‌های آن توصیف کرد. این، مجموع تراز تجارت، انتقال خالص جاری (انتقال نقدی) و درآمد خالص‌ از خارج از کشور است (درآمد حاصل از سرمایه گذاری‌های انجام شده در خارج از کشور به علاوه پول ارسال شده توسط افراد خارج از کشور به خانواده‌های خود در داخل کشور، همچنین به عنوان حواله هم شناخته می‌شود، منهای پرداختی‌هایی که برای سرمایه گذاران خارجی انجام می‌شود).

  توجه داشته باشید که سرمایه گذاری‌ها در حساب سرمایه تراز پرداخت‌ها وجود دارد اما درآمد حاصل از سرمایه گذاری‌ها در حساب جاری ثبت می‌شود.

  مازاد حساب جاری، دارایی‌های خالص خارج کشور را به میزان مربوطه افزایش می‌دهد، در حالی که در صورت کسری آن، عکس این است. گفته می‌شود کشوری با مازاد حساب جاری خالص، وام دهنده بقیه کشورهای جهان است، در حالی که اگر عکس آن باشد، در موقعیت وام گیرنده خالص قرار می‌گیرد.

  یک وام دهنده خالص، کمتر از میزان تولید خود مصرف می‌کند، به این معنی که پس انداز می‌کند و این پس اندازها در خارج از کشور سرمایه گذاری می‌شوند، بنابراین دارایی‌های خارجی ایجاد می‌شود.

  یک وام گیرنده خالص، بیش از تولید خود جذب می‌کند. این فقط به معنای آن است که سایر کشورها پس انداز خود را به او وام می‌دهند، بنابراین بدهی‌های خارجی ایجاد می‌کنند یا کشور از ذخایر ارزی خود استفاده می‌کند.

  تغییرات در حساب جاری ایالات متحده چهار بار در سال گزارش می‌شود.

  تغییرات در حساب جاری ایالات متحده چهار بار در سال گزارش می‌شود. شاخص، در ماه آخر هر فصل منتشر می‌شود و داده‌های سه ماهه قبلی را منعکس می‌کند، به عنوان مثال مانده حساب جاری سه ماهه دوم در سپتامبر منتشر می‌شود. این یک سنجش است که باعث نوسان متوسط ​​می‌شود اما می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر دلار آمریکا بگذارد، به خصوص اگر بیش از حد انتظار باشد. ارقام بهتر از حد انتظار را باید برای آمریکا صعودی قلمداد کرد، در حالی که مقدار بدتر از حد پیش‌بینی شده، نزولی است.

  به طور کلی، کسری حساب جاری برای نرخ ارز پول محلی، منفی در نظر گرفته می‌شود، در حالی که مازاد به طور معمول یک چیز خوب است. برخی از ویژگی‌ها وجود دارد که وقتی در مورد تراز تجاری بحث خواهیم کرد، درباره‌ی آن‌ها صحبت می‌کنیم. زیرا اکثر حساب‌ جاری را تشکیل می‌دهد‌.

  حساب سرمایه

  حساب سرمایه

  حساب سرمایه دومین مولفه‌ی اصلی تراز پرداخت است و تغییر در مالکیت دارایی یک کشور را منعکس می‌کند. این نتیجه خالص سرمایه‌گذاری‌های بین المللی خصوصی و دولتی است که به یک کشور و خارج از آن می‌رود.

  مازاد در حساب سرمایه به معنای سرازیر شدن پول بیشتر به کشور است، این امر به معنای افزایش مالکیت خارجی دارایی‌های داخلی است، در حالی که کسری به معنای جاری شدن پول از کشور است، این نشان می‌دهد که کشور مالکیت خود را در دارایی‌های خارجی افزایش می‌دهد.

  حساب سرمایه اساساً تفاوت بین تغییر در مالکیت خارجی دارایی های داخلی منهای تغییر در مالکیت داخلی دارایی‌های خارجی است. اگر آنها را بشکنیم، چهار عنصر وجود دارد:
  – سرمایه گذاری‌های مستقیم خارجی
  – دارایی به صورت سهم و اوراق بهادار
  – سایر سرمایه گذاری‌ها
  – حساب ذخیره

  تراز تجاری

  تراز تجاریتراز تجاری یا تراز بازرگانی، تفاوت بین ارزش پولی صادرات و واردات یک کشور برای یک دوره زمانی است که با واحد پول محلی محاسبه می‌شود. همچنین این تفاوت، با تفاوت بین تولید اقتصادی و تقاضای داخلی، یکسان است. یعنی تولید داخلی کشور به چه مقدار است و چه مقدار مصرف می‌کند. وقتی صادرات بیش از واردات باشد یا تعادل مثبتی وجود داشته باشد، ما مازاد تجاری داریم، در حالی که موقعیت مخالف آن کسری تجارت نامیده می‌شود.

  عوامل مختلفی وجود دارد که بر تراز تجاری کشور تأثیر می‌گذارد.

  – حرکات نرخ ارز
  – هزینه مواد اولیه و سایر ورودی‌ها
  – قیمت کالاهای تولید داخل
  – تفاوت بین هزینه تولید داخلی و هزینه در کشور وارد کننده
  – مالیات و محدودیت‌های تجارت
  – تفاوت در استانداردهای ایمنی، بهداشت و محیط زیست

  نکته

  نکتهتراز تجاری یکی از غیر قابل فهم‌ترین شاخص‌هاست، زیرا تفسیر آن به آسانی برخی دیگر از فعالان اصلی بازار نیست. از آنجا که یک مازاد تجاری نشان می‌دهد این کشور بیش از کالاهای وارداتی، کالاهای خود را صادر می‌کند، این بدان معنی است که تقاضا برای خرید ارز داخلی توسط خریداران خارجی افزایش خواهد یافت، که برای انجام پرداخت‌ها و خرید آن کالاها نیاز به مقدار مشخصی از آن دارند.

  به عنوان مثال، اگر اقتصاد ایالات متحده مازاد تجاری داشته باشد، این به معنای افزایش تقاضا برای دلار آمریکا است زیرا تعداد خارجیانی که دلار آمریکا را برای خرید کالاهای ما خریداری می‌کنند، بیشتر از آمریکایی‌هایی است که برای خرید کالاها، دلار خرج می‌کنند.

  از نظر منطقی، کسری تجارت به این معنی است که تعداد بیشتری از افرادی که ارز محلی،( در مورد ما دلار آمریکا) را برای خرید کالاهای خارجی می‌فروشند، بیشتر از افرادی هستند که ارز را می‌خرند تا بتوانند کالاهای داخلی را خریداری کنند(در مورد ما کالاهای آمریکا).

  مثالی از تأثیر تغییر در تراز تجاری ایالات متحده بر دلار آمریکا در تصویر زیر آورده شده است. این، انتشار ارقام تجارت ایالات متحده را در 4 سپتامبر ثبت کرده است.

  وزارت بازرگانی در ساعت 12:30 GMT گزارش داد که کسری تجارت ایالات متحده در ماه ژوئیه به 39.147 میلیارد دلار افزایش یافت و انتظارات را برای افزایش کمتر به 38.600 میلیارد دلار،کاهش داد.وزارت بازرگانی در ساعت 12:30 GMT گزارش داد که کسری تجارت ایالات متحده در ماه ژوئیه به 39.147 میلیارد دلار افزایش یافت و انتظارات را برای افزایش کمتر به 38.600 میلیارد دلار،کاهش داد. علاوه بر این ، ارقام ماه‌های گذشته به 34.243 میلیارد دلار رسید که در ابتدا 32.224 میلیارد دلار تخمین زده شده بود.

  به خاطر داشته باشید که کسری تجاری همیشه چیز بدی نیست و به چرخه تجارت اقتصاد بستگی دارد.به خاطر داشته باشید که کسری تجاری همیشه چیز بدی نیست و به چرخه تجارت اقتصاد بستگی دارد. در زمان رکود، کشورها به طور کلی تلاش می‌کنند صادرات خود را افزایش دهند زیرا این امر اشتغال را تحریک می‌کند، که تأثیر مثبتی بر احساسات مصرف کننده دارد. این از طرف دیگر باعث افزایش هزینه‌های مصرف کننده و افزایش فعالیت اقتصادی کلی می‌شود.

  در زمان توسعه اقتصادی قوی، کشورها معمولاً دوست دارند بیشتر وارد کنند زیرا این امر رقابت قیمتی را ایجاد می‌کند، که اثر تورمی دارد. واردات شدید همچنین دسترسی به کالاهای فراتر از توانایی اقتصادی برای تأمین کالا را بدون افزایش قیمت امکان پذیر می‌کند. این بدان معناست که اگرچه در مواقع کندی اقتصادی باید از کسری تجاری اجتناب شود، اما ممکن است در زمان توسعه شدید کمک کننده باشد.

  همچنین بخاطر داشته باشید که در مواقع گسترش اقتصادی، تراز تجاری کشورهای دارای رشد صادرات، به طور کلی کشورهای در حال توسعه، به طور معمول بهبود می‌یابد، در حالی که اقتصادهای دارای تقاضای داخلی پیشرفته مانند ایالات متحده، بدتر می‌شوند.

  تغییرات، دارای بالاترین اهمیت است

  تغییرات، دارای بالاترین اهمیت استهمچنین لازم به ذکر است که نه تنها گزارشی که مازاد یا کسری تجارت را نشان می‌دهد، اهمیت دارد، بلکه تغییر نسبت به دوره قبل نیز دارای اهمیت است. به عنوان مثال، اگر گزارش شده باشد که اقتصاد ایالات متحده از پنج ماه گذشته مازاد تجاری داشته است، آنچه در ماه ششم بیشترین اهمیت را خواهد داشت تغییر در مقدار مازاد است، به جای این واقعیت که تراز تجاری در بالاترین مقدار قرار دارد.

  اگر صادرات آمریکایی‌ها به طور پیوسته در پنج ماه گذشته از واردات پیشی گرفته باشد و به نظر میرسد این روند در ششمین دوره نیز ادامه داشته باشد، این خودش اهمیت بیشتری نسبت به این موضوع که دارای مازاد هستیم، دارد. بنابراین پشتیبانی قوی از دلار آمریکا فراهم می‌کند.

  از طرف دیگر، اگر پس از پنج سود متوالی ماهانه در ماه ششم کاهش مازاد داشته باشیم، این موضوع حداقل تا حدی احساس مثبت را از باقی ماندن تراز تجاری در مازاد جبران می‌کند.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *