خرید و فروش اینترنتی سهام و آنلاین

آموزش سرمایه گذاری در بورس

 • خرید و فروش اینترنتی سهام و آنلاین

  تاکنون روش های مراجعه حضوری و ارائه سفارش به صورت تلفنی جهت خرید و فروش اوراق بهادار در بورس را معرفی کردیم. در این درس می خواهیم روش های خرید و فروش اینترنتی سهام و آنلاین را توضیح دهیم. روش اینترنتی از نظر عملکرد شبیه روش تلفنی است. همان طور که در روش تلفنی سرمایه گذار از طریق تماس تلفنی با سامانه مرکز تماس کارگزاری سفارش خرید یا فروش خود را به کارگزار ارائه می دهد و کارگزار پس از دریافت سفارش مربوطه، آن را وارد سامانه معاملات بورس می کند، در روش خرید و فروش اینترنتی سهام نیز مشتری پس از دریافت رمز عبور از شرکت کارگزاری به سایت اینترنتی کارگزار مراجعه می کند و با تکمیل فرم های درخواست خرید یا فروش، به صورت اینترنتی سفارش خود را در سامانه معاملات بورس وارد می کند. ما نمی خواهیم روش خرید و فروش اوراق بهادار به صورت اینترنتی را به صورت کامل برایتان توضیح دهیم دلیلش هم این است که با توجه به راه اندازی سامانه معاملات آنلاین در بورس، امروزه دیگر از روش خرید و فروش اینترنتی سهام استفاده چندانی نمی شود. همان طور که به خوبی مشخص است در هر سه روشی که تا به حال برایتان توضیح دادیم یعنی روش مراجعه حضوری به کارگزار، ارائه سفارش به صورت تلفنی  و یا خرید و فروش اینترنتی سهام ، یک نکته مشترک وجود دارد و آن هم این است که در هر سه روش مشتری سفارش خود را به شرکت کارگزاری می دهد و این کارگزار است که درخواست مشتری را وارد سامانه معاملات بورس می کند. بنابراین مشتری مستقیما اقدام به خرید یا فروش سهام و اوراق بهادار نمی کند. اما روش چهارم یعنی معامله آنلاین و خرید و فروش آنلاین سهام و اوراق بهادار که قصد داریم در ادامه راجع به آن صحبت کنیم این اقدام را فراهم می کند تا خود سرمایه گذار مستقیما درخواست های خرید و فروش  سهام را بدون واسطه کارگزار وارد سامانه معاملات بورس کند. اما روش معاملات آنلاین یا خرید و فروش آنلاین سهام چیست و چه مزایایی دارد؟

  روش معاملات آنلاین یا خرید و فروش آنلاین سهام

  همانطور که گفتیم مهمترین تفاوت روش خرید و فروش روش خرید و فروش آنلاین با سایر روش ها این است که به سرمایه گذار اجازه می دهد تا مستقیما و بدون واسطه کارگزار اقدام به خرید و فروش سهام کند. جذابیت معاملات آنلاین برای سرمایه گذاران به حدی زیاد است که با وجود گذشت تنها حدود 2 سال از راه اندازی این سامانه در بورس ایران، تعداد زیادی از سهامداران به این روش برای خرید و فروش سهام خود روی آورده اند.

  براساس آمار ها تنها در نیمه نخست سال 1391 بیش از 35درصد سهامداران بورس از روش آنلاین برای خرید و فروش سهام در بورس استفاده کرده اند. که این آمار به سرعت در حال افزایش است. اما چرا روش معامله آنلاین تا این اندازه برای سرمایه گذاران جذابیت دارد؟

  سرعت عمل در خرید و فروش

  یکی از نکات مهم سرمایه گذاری در بورس، سرعت عمل در تصمیم گیری براساس اطلاعات است. یعنی به محض دریافت اطلاعات معتبر در خصوص یک سهم، سرمایه گذار باید در کمترین زمان نسبت به خرید یا فروش آن سهم تصمیم گیری کند. چه بسا چند دقیقه و حتی چند ثانیه تاخیر در خرید یا فروش سهام باعث بشه تا سرمایه گذار مجبور شود تا سهم مورد نظر خود را با قیمت بالاتری خریداری کند. و یا سهمی را که در اختیار دارد با قیمت کمتری بفروشد. طبیعتا در روش های سنتی که درخواست خرید یا فروش از طریق کارگزار انجام می شود زمان بیشتری طول می کشد تا کارگزار درخواست را وارد سامانه معاملات کند درحالی که در روش خرید و فروش آنلاین سهام سرمایه گذار می تواند تنها با در اختیار داشتن یک رایانه متصل به اینترنت در کسری از ثانیه نسبت به خرید  یا فروش سهم مورد نظر خودش اقدام کند.

  حذف محدودیت زمانی و مکانی در سرمایه گذاری

  با استفاده از سامانه معاملات آنلاین سهام سرمایه گذار  می تواند تنها با در اختیار داشتن یک رایانه متصل به اینترنت حتی از منزل یا محل کار خودش مستقیما اقدام به خرید و فروش سهام کند بنابراین مشکلات موجود در روش مراجعه حضوری اعم از محدودیت دسترسی به کارگزارن بورس، ترافیک، آلودگی هوا ، صرف وقت و زمان بسیار زیاد و دیگر موارد در این روش وجود ندارد و سرمایه گذار حتی از دورترین نقاط کشور و حتی کشورهای دیگر هم می تواند در بورس سرمایه گذاری کند.

  کاهش اختلافات احتمالی بین مشتری و کارگزاری

  در برخی موارد مشاهده می شود که بین مشتری و کارگزار اختلاف بوجود می آید. به عنوان مثال مشتری می گوید که کارگزار درخواست وی را به موقع وارد سامانه معاملات نکرده است و به خاطر این تاخیر متحمل زیان شده است. درحالی  که کارگزار چنین ادعایی را قبول ندارد. درست است که این موارد بسیار اندک است اما با استفاده از روش معاملات آنلاین سهام این مشکل ها به حداقل رسیده است.

  استقلال کامل در تصمیم گیری سرمایه گذار

  در روش های سنتی چون سفارش های مشتریان توسط معامله گران شاغل در شرکت کارگزاری وارد سامانه معاملات می شود این احتمال وجود دارد که در مواردی هرچند بسیار محدود برخی خطاهای انسانی در کیفیت ثبت درخواست مشتریان در سامانه معاملات رخ دهد. و یا معامله گران در تصمیم سرمایه گذار برای خرید یا فروش سهم اثرگذار باشند. در حالی که در روش معاملات برخط این تنها خود سرمایه گذار است که درباره خرید یا فروش سهام تصمیم گیری می کند. بنابراین استقلال فرد تصمیم گیرنده به طور کامل رعایت می شود.

  علاوه بر همه آنچه که به عنوان مزایا برای روش خرید و فروش آنلاین سهام ذکر کردیم، این روش یک مزیت بسیار مهم نیز برای بازار سرمایه دارد و آن هم این است که به عنوان تسهیل فرآیند سرمایه گذاری در بورس به رشد و توسعه مداوم بازار سرمایه و فراگیر شدن این بازار در بین قشرهای مختلف جامعه بسیار کمک می کند. در درس بعدی نحوه استفاده از روش معامله آنلاین سهام و دسترسی به این سامانه را برایتان توضیح می دهیم.

   

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *