داشته بیش نگری، سوگیری بسیار تاثیرگذار در تریدرها

داشته بیش نگری سوگیری بسیار تاثیرگذار در تریدرها

 • افراد در معرض سوگیری “داشته بیش نگری” زمانی که از حقوق مالکیت یک دارایی برخوردار هستند، ارزش بیشتری را برای آن در مقایسه با زمانیکه آن دارایی مالملک آنها نیست، قائل می شوند. سوگیری “داشته بیش نگری” با تئوری های اقتصاد کلاسیک ناسازگارگرایی دارد. در این تئوری ها تاکید می شود تمایل یک فرد برای پرداخت بابت یک کالا باید با تمایل وی برای پذیرش سلب مالکیت آن کالا – زمانی که سلب مالکیت به شکل جبران خسارت اندازه گیری می شود – برابر و یکسان باشد.

  با این وجود روانشناسان متوجه این موضوع شده اند که حداقل قیمت های پیشنهادی فروش افراد، بیشتر از حداکثر قیمت های خریدی است که آن ها حاضرند بابت همان کالا بپردازند. در واقع مالکیت یک دارایی، آن را از نوعی ارزش افزوده ذهنی برخوردار می کند. سوگیری “داشته بیش نگری” می تواند در طول یک دوره زمانی بلند مدت که دارایی تحت مالکیت فرد است به وجود آید و یا بلافاصله به محض اکتساب و تحصیل یک دارایی بروز کند.

  توصیف تکنیکی سوگیری داشته بیش نگری

  سوگیری داشته بیش نگری را به صورت یک فرآیند ذهنی تعریف می کنند که در آن وزن متفاوتی به ارزش یک شی داده می شود. این ارزش تابع آن است که آیا شی مورد نظر مایملک فرد است، و می خواهد آن را از دست بدهد یا اینکه شی را در اختیار نداشته، و می خواهد آن را بدست آورد.

  اگر فرد شیئی را از دست بدهد که بخشی از داشته اوست، میزان این ضرر بیشتر از میزان سود معادلی تلقی می شود که از اضافه شدن شی به دارایی های او حاصل می شود. پرفسور ریچارد تالر از دانشگاه شیکاگو سوگیری داشته بیش نگری را اینگونه توصیف می کند:

  اگر هزینه های از جیب رفته به عنوان زیان و هزینه های فرصت به عنوان سودهایی تلقی شود که از آن ها چشم پوشی شده است، به مورد اول (هزینه های از جیب رفته) وزن بیشتری داده خواهد شد. افزون بر این، درجه معینی از سکون و بی حرکتی در فرآیند انتخاب مشتری مطرح می شود چرا که به کالایی که در زمره مایملک فرد است در مقایسه با همان کالا وقتی که مایملک او نیست (در صورت ثابت بودن شرایط) ارزش بسیار بیشتری داده خواهد شد. این فرآیند ادامه می یابد زیرا خارج شدن کالا از مایملک فرد موجب بروز زیان می شود، در حالیکه اضافه کردن همان کالا منفعت در پی دارد. من از این پس دادن وزن و اهمیت کمتر از حد به هزینه فرصت را “اثر داشته بیش نگری” می نامم.

  مفاهیم مرتبط با تریدرها

  چند توضیح کاربردی در مورد چرایی مستعد بودن سرمایه گذاران به بروز سوگیری “داشته بیش نگری” وجود دارد. درک ریشه های این سوگیری می تواند به شکل گیری احساسی که در برابر اشتباهات ناشی از آن، فرد را محافظت می نماید، کمک می کند. نخست اینکه سرمایه گذاران ممکن است اوراق بهاداری را که در حال حاضر در تملک خود دارند، نگهداری کنند، فقط به این دلیل که از تحمل هزینه های انجام معامله در رابطه با فروش این اوراق اجتناب ورزند. این مورد به ویژه در مورد اوراق قرضه صدق می کند.

  چنین استدلالی می توان زیان بار باشد، زیرا ناتوانی در اقدام به فروش برخی دارایی ها گاهی می تواند به گونه ای دیگر زیان های قابل اجتناب را موجب شود، زیرا سرمایه گذاران را وادار می کند از خرید دارایی های جایگزین بالقوه صرف نظر نمایند. دوم اینکه سرمایه گذاران اوراق بهادار را به خاطر آشنایی و الفت نگهداری می کنند. اگر سرمایه گذاران به مدد تجربه از ویژگی های اوراق بهاداری که در حال حاضر در تملک آن هاست – به عنوان مثال رفتار یک برگه قرضه دولتی خاص – آگاه باشند، از اینکه به سمت ابزارهایی کشیده شوند که نسبتا ناشناخته به نظر می آیند، اکراه دارند. در حقیقت، آشنایی دارای ارزش است. این ارزش قیمت اوراق بهاداری که در تملک سرمایه گذار است، اضافه شده و موجب می شود که WTA بزرگتر از WTP باشد.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  2 Comments

  • سلام وعرض وادب واحترام – مطالب ارائه شده با لاخص در خصوص بازار فارکس سایت را از سایت های مشابه غنی تر کرده است – تشکر صمیمانه

   • سلام سعید عزیز
    مخاطبان با فهم و کمالاتی چون شما انگیزه ما رو برای ارائه محتوای هر چه بهتر افزایش میده. ممنون از لطفتون. هر پیشنهاد یا انتقادی دارید خوشحال میشیم بشنویم.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *