در بازارهای مالی همانند بزرگان بیاندیشیم

در بازارهای مالی همانند بزرگان بیاندیشیم

 • کسب سود در قالب درصد، بدون در نظر گرفتن زمان بی معنی خواهد بود. کسب 10% سود یقینا در طول 10 سال نمی تواند معقول باشد اما همین میزان سود در طول یک سال، یک ماه، یک هفته و یا حتی یک روز چطور؟ یقینا هر چه در زمان کوتاه تری بتوانیم حجم مشخصی از یک عایدی معین را تحصیل کنیم موفق تر عمل نموده ایم. اما تا چه حد می توان این زمان را کوتاه تر کرد؟

  نگرش کوتاه مدت جز خستگی، اضطراب، تشویش و تغییر دائمی موقعیت را به همراه نخواهد داشت. حتما تا به حال شنیده اید که بعضا نقل برخی محافل است که فلانی آدم کاری نیست، سر هیچ کاری باقی نمی ماند و مدام در حال عوض کردن کار است و وقتی با این فرد به طور رو در رو برخورد می کنیم این فرد را ناراضی از زمین و زمان می بینیم که احتمالا اعتقاد دارد جامعه او را درک نمی کند و به آن چیزی که خواسته اوست نتوانسته دست پیدا کند و …. وارد بحث جامعه شناسانه و یا روان شناختی این موضوع نمی شوم چون اساسا این امر خارج از بحث مستقیم ماست. اما یک چیز مسلم است و آن اینکه حصول به نتیجه، نیازمند زمان و تشخیص صحیح از توان و خواسته های منطقی است تعجیل و عدم درک صحیح از موقعیت و خواسته ها چیزی جز پشیمانی، سرخوردگی و بطالت را به همراه نخواهد داشت.

  این موضوع به عینه در خصوص بازار سرمایه، با توجه به ماهیت های ذاتی آن صادق است. در نظر گرفتن یک دوره زمانی مشخص جز اساسی ترین ایده های اولیه موفقیت در بازار سرمایه می باشد و هرچه این دوره را بزرگتر کنیم خواهیم دید که دسترسی به نتایجی که شاید در کوتاه مدت افسانه بنماید محقق خواهد گردید.

  نهایتا چه شد؟

  یکجا گفتیم کسب سود مشخص در کوتاه مدت بهتر از کسب همان سود در بلند مدت است که از طرف دیگر گفتیم که نگرش های کوتاه مدت در بازار بیشتر از آنگه عواید مالی داشته باشد لطمات روحی دارد واقعا این وسط باید چه کار کرد؟ برای روشن شدن این موضوع ادامه مبحث را با یک مثال پی خواهیم گرفت.

  به عنوان مثال می دانیم که بازار در طی 13 سال گذشته با انواع و اقسام چالش ها برخورد داشته است که از آن جمله می توان به تعداد بسیار زیادی انتخابات سیاسی از ریاست جمهوری گرفته تا شورای شهر، به روی کار آمدن جناح های مختلف سیاسی با دیدگاه های اقتصادی متضاد، دوران توجه و بی توجهی دولت به صنایع خاص، جنگ های منطقه ای، تصمیمات متعدد سازمان های بین المللی بر علیه دولت ایران، حملات 11 سپتامبر و … اما باز هم شاخص در همین دوره زمانی پر آشوب توانست به رشدی بالغ بر 2700% دست پیدا کند و بدین ترتیب 10 شرکت برتر نقد شونده در همین دوره 19000% بازده را به دست آورده اند. و این به معنای بازده ماهیانه ای معادل 122% می باشد.

  واقعا بازده ای حیرت آور می باشد، اینطور نیست؟

  ظرافت های بازار بورس زمانی که با افق های بلند مدت با هم ترکیب شود نمونه های اینچنین بسیاری را می توان خلق نماید. چرا که بازده در بازار بورس وضعیتی کاملا متفاوت با آنچه که در ذهن داریم را دارا می باشد. و در این خصوص باید گفت که کسب بازده در بازار سرمایه حالتی ترکیبی و در عین حال نمایی را داراست، اما باید توجه داشت که کسب بازده 19000 درصدی با توجه به خاصیت نمایی بازده تنها از طریق کسب بازده مستمری معادل 3.421% قابلیت حصول پیدا نموده است.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *