دلار آمریکا، گزارش قیمت، تحلیل و نمودارها

دلار آمریکا، گزارش قیمت، تحلیل و نمودارها

  • نقدینگی دلار اضطراری آمریکا از حد پایه برای دلار کمتر شده است.
  • انتظار می رود در جلسه ی هفته ی آینده FOMC نرخ بهره کاهش پیدا کند.

  بازیابی قیمت دلار ادامه دارد

  دلار آمریکا بار دیگر ثابت کرد که در زمان تلاطم بازار و افت جهانی قیمت ها می تواند به عنوان یک دارایی امن و مطمئن حساب شود و نوساناتی به مراتب کمتر از بقیه ی سهام های بازار را تجربه کند. درحالی که اکثریت قریب به اتفاق بازارهای مالی جهان در شوک و نگرانی از افزایش شیوع ویروس کرونا قرار گرفته اند و دچار افت قابل ملاحظه ای شدند، دلار آمریکا کل هفته را بالاتر از همه به سر می برد. بانک مرکزی فدرال آمریکا از تزریق نقدینگی کوتاه مدت به مبلغ 1.5 تریلیون دلار در روز پنج شنبه خبر داد. اما حتی این موج تزریق پول جدید نیز نتوانسته که از از کاهش قدرت بازپرداخت جلوگیری کند تا دولت آمریکا بتواند ریسک سرمایه گذاری را برای خریداران کم کند. البته این اقدام فدرال رزرو در پی سقوط شاخص های جهانی در کل بازار و خرسی شدن آن در طول هفته ی گذشته توانسته در بازارهای سهام حداقل در سرمایه گذاری های کوتاه مدت دارای تاثیراتی مثبت هرچند به مقدار خیلی کم باشد اما این تاثیر بسیار کمتر از میزانی بود که سرمایه گذاران انتظارش را داشتند.

  نمودار سبد روزانه ی قیمت دلار آمریکا ( سپتامبر2019 الی 13 مارس 2020 )

  به  نقل از دیلی فارکس، در اوایل ماه جاری بانک مرکزی فدرال رزرو نرخ پایه ی اضطراری 50 را اعلام کرد تا نرخ موثر را به بازه ی 1% الی 1.25% برساند. این اقدام بانک مرکزی اولین کاهش اضطراری نرخ پایه از زمان بحران مالی جهانی در سال 2008 تا کنون است.

  در هفته ی آینده، بازارها تاثیر بیشتری روی یکدیگر می گذارند و پیش بینی می شود تا جلسه ی FOMC که در روز چهارشنبه برگزار می شود، بازار با نرخ پایه ی 91 شروع شود و همچنین پتانسیل این را نیز دارد که به نرخ پایه ی 100 برسد که این می تواند با کاهش نرخ موثر تا مقدار 0% الی 0.25% همراه باشد.

  هم اکنون دلار آمریکا بین تبدیل شدن به یک بهشت امن برای سرمایه گذاری در بازار و یا از دست دادن مزیت های خود نسبت به بقیه ی سهام ها قرار دارد. در حالی که بقیه ی بانک های مرکزی میزان نرخ را کاهش داده اند، اما اگر 75bps یا 100bps در هفته ی آینده شکسته شود هیچ یک از آنها نمی توانند به انتظارات بانک مرکزی فدرال نزدیک شوند.

  در بازارهایی که به این اندازه بی ثبات به نظر می رسند، نقدینگی مثل یک پادشاه عمل کرده و تا زمانی که سرعت انتشار ویروس کرونا کاهش پیدا کند و بازار از شوک این اتفاق خارج شود می تواند بازار دلار آمریکا را کنترل کند و کمک کند تا این ارز پتانسیل این را پیدا کند تا به قیمت های بالاتری صعود کند. اکنون باید تا روز چهارشنبه صبر کرد و دید که جلسه ی FOMC چه تاثیری بر روی بازار دلار امریکا و به طور کلی بازارهای جهانی خواهد گذاشت.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *