دید صحیح معاملاتی یا فریب مارها

دید صحیح معاملاتی یا فریب مارها

 • هنری دیوید ثارو می گوید “مساله این نیست که شما به چه چیزی نگاه می کنید، بلکه مساله این است که چه چیزی به نگاه شما می آید.” در این مقاله ما قصد داریم تا برخی از دیدهای اشتباهی که نسبت به بازارهای مالی و شغل معامله گری وجود دارد را با چند دید صحیح معاملاتی بهبود ببخشیم . پس با ما همراه باشید.

  آیا شما سهام می خرید تا خیلی سریع ثروتمند شوید؟

  اگر خیلی خوش شانس باشید با سرمایه گذاری در سهام در طول یکسال پول خود را دوبرابر می کنید. چنین موفقیتی حاصل نمی شود مگر اینکه ریسک زیادی را متحمل شوید و از سرمایه گذاری عبور کرده و وارد مسیر سفته بازی شوید. اگر انتظارات صحیحی از بازده و ریسک نداشته باشید هنگام سرمایه گذاری در سهام رفتار غیر منطقی از خود نشان می دهید. پذیرفتن ریسک بسیار بالا برای سریع پولدار شدن، فروش سریع سهام خوب به دلیل زیان کوتاه مدت و دایم معامله کردن از جمله رفتارهای غیرمنطقی سرمایه گذاران است.

  ساده بگیرید

  ساده گرفتن سرمایه گذاری احمقانه نیست. بلیز پاسکال فیلسوف قرن هفدهم می گوید ” تمام بدبختی بشر از این است که نمی تواند در اتاق، تنها و به آرامی بنشیند.” این نکته دقیقا فرآیند سرمایه گذاری را توضیح می دهد. آنها همواره در حال معامله اند، یا بر نکات و اطلاعات غیر مرتبط تکیه کرده یا می کوشند تا غیر قابل پیش بینی را پیش بینی کنند.

  بنابراین احتمالا با رویدادهای ناخوشایندی در سرمایه گذاری روبرو می شوند. ساده انگاشتن با تمرکز بر شرکت هایی که مزیت رقابتی و فرصت سودآوری دارند، در نظر گرفتن یک حاشیه امن هنگام خرید و سرمایه گذاری با دید بلند مدت می تواند احتمال موفقیت سرمایه گذار را به طور چشمگیری افزایش دهد.

  پیش بینی کوتاه مدت

  ممکن است در کوتاه مدت سهام نوسانات زیادی داشته باشند و قیمت ها در کوتاه مدت همگام با عکس العمل های آقای بازار به شنیده ها و شایعات پرفراز و نشیب باشد. پیش بینی نوسانات کوتاه مدت بازار غیر ممکن نیست اما بسیار سخت و دشوار است. بازار در کوتاه مدت همانند یک ماشین رای گیری است که نشان می دهد چه شرکت هایی شناخته شده اندو چه شرکت هایی ناشناخته اند. اما در بلند مدت بازار همانند یک ترازو است و اسا و جوهره شرکت را می سنجد.

  تاثیر رسانه ها

  رسانه های زیادی وجود دارند که به دنبال جلب توجه سرمایه گذاران هستند و اغلب به ارائه دلیل و توجیه نوسانات قیمتی در بازارهای مختلف می پردازد. این به این معناست که حدس و گمان های زیادی درباره دلایل تغییرات قیمت بسیاری از کالاها، قیمت سهام، قیمت نفت، قیمت ارز، قیمت کالاهای کشاورزی، صنعتی و … وجود دارد. متاسفانه تغییرات قیمت به ندرت تغییرات واقعی در ارزش را نشان می دهند و تغییرات قیمت صرفا نوسانات ذاتی بازار آزاد را نشان می دهند.

  فریب مارها

  اگرچه وضعیت کسب و کار یک شرکت ، نکته بسیار مهم و کلیدی است اما مدیران شرکت هم نقش مهم و تاثیرگذاری دارند. اگرمارها کنترل شوند حتی شرکت های پرمزایا نیز می توانند عملکرد ضعیفی داشته باشند. هنگام ارزیابی مدیریت، به خاطر آوردن قضیه مار مفید خواهد بود. عصر یک روز زمستانی مردی در حال عبور از کنار یک مار بود. مار از او پرسید “ممکن است به من کمک کنید؟ من بسیار گرسنه ام و هوا هم بسیار سرد است. اگر به دادم نرسید می میرم.” مرد پاسخ داد “تو یک مار هستی و مطمئنم مرا نیش می زنی.

  ” مار گفت “خواهش می کنم به من کمک کنید. من بدبخت هستم و قول می دهم شما را نیش نزنم.” مرد اندکی تامل کرد و سپس تصمیم گرفت مار را به خانه اش ببرد. مرد مار را گرم کرد و به اوغذا داد. پس از صرف غذا مار مرد را نیش زد. مرد از او پرسید “چرا مرا نیش زدی؟ من زندگی تو را نجات دادم.” مار به آسانی پاسخ داد “شما هنگامی که تصمیم گرفتید به من کمک کنید می دانستید که من مار هستم.”

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *