دیفای (DeFi) یا سيستم امور مالی غیرمتمرکز چیست؟ 0 تا 100

دیفای (DeFi) چيست

 • ديفاي DeFi چیست؟ ديفاي مخفف عبارت Decentralized Finance يا سيستم مالي غير متمركز است. اولين نكته اي كه ميخواهيم در اين مقاله به آن بپردازيم اين است كه آينده جهان يقينا به چنين سيستم بزرگ، شفاف و غبرمتمركزي وابسته و گره خورده است. همانطور كه در مقاله NFT چيست اشاره كرديم كه آينده هويت ها يا مالكيت هاي ديحيتال در حهان به اين حوزه و فناوري بلاكچين آميخته خواهد شد در خصوص سيستم هاي مالي و پروژه ديفاي نيز اين موضوع صادق است.

  ديفاي DeFi چيست؟

  DeFi یک اصطلاح برای محصولات و خدمات مالی است که برای هر کسی که می تواند از اتریوم و اينترنت استفاده کند در دسترس است. نكته دقيقا همينحاست كه شما هركس از هر كجاي جهان باشيد ميتوانيد به پروژه هاي مبتني بر بلاكچين دسترسي داشته باشيد چون فلسفه آن حذف واسطه ها و ايحاد ارتباط بك سره و يكتا به يكتا است!

  با DeFi، بازارها همیشه باز هستند و هیچ مقام يا نهاد متمرکزی وجود ندارد که بتواند پرداخت ها را مسدود کند یا از دسترسی شما به هر چیزی جلوگیری کند. خدماتی که قبلاً بوروكراتيك يا خيلي کند بودند و در معرض خطر خطای انسانی بودند، اکنون به صورت سريع، خودکار و ایمن هستند، زیرا با کد برنامه نويسي شده اي کنترل می شوند که هر کسی می تواند آن را بررسی و مطالعه کند.

  DeFi سيستم امور مالي غير متمركز

  در دنياي هيحان انگيز آينده و با وجود ديفاي، یک اقتصاد کریپتو پررونق وجود دارد، جایی که می‌توانید وام بدهید، وام بگیرید، بلند/کوتاه کنید، سود کسب کنید و موارد دیگر. آرژانتینی‌های باهوش رمزارز از DeFi برای فرار از تورم فلج‌کننده استفاده کرده‌اند. شرکت ها شروع به پخش دستمزد کارکنان خود در زمان واقعی کرده اند. برخی از مردم حتی میلیون ها دلار وام را بدون نیاز به هیچ گونه شناسنامه شخصی گرفته و پرداخت کرده اند.
  سيستم امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi، سیستمی است که به وسیله آن محصولات يا خدمات مالی در شبکه بلاک چین غیرمتمرکز عمومی در دسترس قرار می گیرند. این باعث می‌شود که آنها به‌جای استفاده از واسطه‌هایی مانند بانک‌ها یا کارگزاری‌ها، برای هر کسی باز باشند.

  برخلاف حساب بانکی یا کارگزاری، برای استفاده از DeFi، شناسه ملي صادر شده توسط دولت، شماره بيمه یا مدرک شناسايي احراز نشانی لازم نیست. به طور خاص، DeFi به سیستمی اطلاق می‌شود که توسط آن نرم‌افزار نوشته شده بر روی زنجیره‌های بلوکی این امکان را برای خریداران، فروشندگان، وام دهندگان و وام‌گیرندگان فراهم می‌آورد تا با یک واسطه کاملاً مبتنی بر نرم‌افزار به جای شرکت یا مؤسسه‌ای که معامله را تسهیل می‌کند، تعامل داشته باشند.

  نكات كليدي ديفاي

  فناوری ها و پروتکل های متعددی برای دستیابی به هدف بزرگ تمرکز زدايي و Decentralized شدن استفاده می شود. برای مثال، یک سیستم غیرمتمرکز می‌تواند از ترکیبی از فناوری‌های متن باز، بلاک چین و نرم‌افزار اختصاصی تشکیل شود. قراردادهای هوشمند که شرایط توافق بین خریداران و فروشندگان یا وام دهندگان و وام گیرندگان را خودکار می کند، این ساختار بستر خدمات مالی اين چنيني را ممکن می کند. به بيان ديگر صرف نظر از فناوری یا پلتفرم مورد استفاده، سیستم‌های DeFi برای حذف واسطه‌ها بین طرفین معامله طراحی شده‌اند.

  اگرچه حجم توکن های معاملاتی و پول قفل شده در قراردادهای هوشمند در اکوسیستم آن به طور پیوسته در حال رشد بوده است، اما DeFi یک صنعت ابتدایی است که زیرساخت آن هنوز در حال توسعه است. مقررات و نظارت بر DeFi خيلي حداقلي هستند یا وجود ندارند. بنابراين اين زمينه خيلي جاي توسعه دارد و آرام آرام جاي خود را در جهان باز خواهد كرد.

  نكات كليدي ديفاي

  1. هدف سيستم مالی غیرمتمرکز یا DeFi، استفاده از فناوری هاي بلاكچين و متن باز برای حذف واسطه‌ها بین طرفین در یک تراکنش مالی است.
  2. اجزای DeFi عبارتند از استیبل کوین ها و يك ساختار منسجم نرم افزاری که امکان توسعه برنامه ها را فراهم می کند.
  3. زیرساخت ها و موارد مختلف استفاده برای DeFi هنوز در حال توسعه است.

  به زبان ساده ديفاي به چه دردي ميخورد؟

  ديفاي مسائل و مشكلات بسيار زيادي را در آينده حل خواهد كرد و مسير امور مالي را در جهان بهبود خواهد بخشيد يعني تمامي موارد اين حوزه سربعتر، امن تر و شفاف تر خواهد شد. نيازي به نگراني نيست شما مطمئن هستيد كه همه چيز مطابق قرارداد هاي هوشمند امن و سالم به نتيجه خواهد رسيد.

  براي مثال امروزه شما براي گرفتن يك وام ساده بايد يك مسير بروكراتيك پيچيده را طي كنيد تا از نهاد مالي يا بانك طرف حساب خود بتوانيد با سود بالا وجهي را دريافت كنيد. از طرفي هم بايد وثيقه بيشتري كه لازم است را همراه ضامن هاي متعدد به علاوه گواهي خوش حسابي مثل نداشتن چك برگشتي بپردازيد تا طرف حساب شما مطمئن شود شما بر بازپرداخت وام قادر هستيد.

  ديفاي به چه دردي ميخورد

  اما با وجود سيستم مالي ديفاي يا امور غير متمركز مالي شما خيالتان راحت است به چند وجه:

  1. نخست اينكه شما به محض پرداخت وثيقه كه يك ارز ديجيتال است، وام را دريافت ميكنيد. اين اتفاق كاملا امن و مطمئن رخ ميدهد.
  2. هيچ ضامن يا تعهد خارجي نياز نداريد.
  3. تاييد يا عدم تاييد هيچ فرد يا نهادي بر گرفتن وام شما اثر نخواهد گذاشت و شما آزادي كامل داريد.
  4. اين كار در بستر شفافي رخ ميدهد و عملا امكان هك و نفوذ در آن غير ممكن است.

  اين مورد نيز يكي موارد مهمي است كه در زمينه امور مالي غير متمركز به آن پرداختيم. موارد مهم ديگري نيز وجود دارند كه جلوي بسياري از تقلب ها يا اعمال نفوذ هاي نهاد هاي مالي و غيره را ميگيرد. براي مثال تصور كنيد در آينده با يكپارچه شدن اين بستر ها شما سند ديجيتالي ملك خود را به عنوان وصيقه ميگذاريد و وامي را بدون نياز به پرداخت هيچ ماليات يا هزينه هاي اضافي دريافت ميكنيد از طرفي هم خيلي سريع و بدون تقلب اين اتفاق خواهد افتاد! خيلي جذاب است، مگر نه؟

  سيستم امور مالي غير متمركز بر چه چيزي استوار است؟

  استفاده از فناوری در خدمات مالی چیز جدیدی نیست. امروزه اکثر معاملات در بانک ها یا سایر شرکت های خدمات مالی مثل بورس يا بيمه با کمک فناوری انجام می شود. با این حال، نقش فناوری محدود به تسهیل کننده چنین معاملاتی است. شرکت‌ها هنوز باید با طي فرايند بوروكراتيك پیمایش قانونی حوزه‌های قضایی، بازارهای مالی رقابتی، و استانداردهای مختلف مبارزه کنند تا معامله را ممکن کنند. DeFi با مجموعه ای از پروتکل های نرم افزاری رایج و بلاک چین های عمومی برای ایجاد آنها، فناوری را در صدر و مرکز معاملات در صنعت خدمات مالی قرار می دهد.

  DeFi معمولاً در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال قرار می گیرد. اما دامنه آن بسیار گسترده تر است. برای درک فرآیندهای فکری که منجر به توسعه مالی غیرمتمرکز شد، درک وضعیت فعلی اکوسیستم مالی مهم است.

  چالش هاي زير ساخت هاي مالي مدرن و حركت به سوي ديفاي

  زیرساخت‌های مالی مدرن بر اساس مدل «hub and spoke» ساخته شده‌اند. مراکز کلیدی فعالیت اقتصادی، مانند نیویورک و لندن، به‌عنوان قطب‌های عملیاتی صنعت خدمات مالی عمل می‌کنند و بر فعالیت‌های اقتصادی در spokeها تأثیر می‌گذارند. spoke ها مراکز منطقه‌ای مالی مانند بمبئی یا میلان هستند که ممکن است به اندازه هاب‌ها در سطح جهانی اهمیت نداشته باشند، اما همچنان اثر قدرتمندي بر شبكه اقتصادي مي گذارند.

  رونق یا ركود اقتصادی از hub ها به spoke ها و به سمت بقیه اقتصاد جهانی لبريز می شود. این مدل وابستگی متقابل در عملکرد شرکت های خدمات مالی جهانی تکرار می شود. آنها دارای دفتر مرکزی در مراکز و شعب محلی، مشارکت یا سرمایه گذاری در سراسر جهان هستند. گستردگی عملیات آنها به این معنی است که خود سازمان در هر یک از حوزه های قضایی خود تابع قوانین و مقرراتی است. دسترسی آنها چنین مؤسساتی را از نظر سیستمی برای حفظ تعادل اقتصاد جهانی و برای حفظ یا ایجاد زیرساخت خدمات مالی جدید ضروری ساخته است.

  سيستم امور مالي غير متمركز

  اگرچه این مدل در قرن گذشته به خوبی کار کرد، اما بحران مالی و متعاقباً رکود بزرگ، نقص این معماری را آشکار کرد. مشکلات ترازنامه برای چند مؤسسه مالی بزرگ، یک اثر دومینویی از سقوط اقتصادها و شروع رکود جهانی ایجاد کرد.

  امور مالی غیرمتمرکز از فناوری برای از بین بردن مدل‌های متمرکز استفاده می‌کند و ارائه خدمات مالی را در هر مکانی برای هر کسی بدون در نظر گرفتن قومیت، سن یا هویت فرهنگی ممکن می‌سازد. سرویس‌ها و برنامه‌های DeFi عمدتاً بر روی بلاک‌چین‌های عمومی ساخته می‌شوند، و یا پیشنهادات موجود بر اساس استانداردهای فناوری رایج را تکرار می‌کنند یا خدمات نوآورانه‌ای را ارائه می‌دهند که به صورت سفارشی برای اکوسیستم DeFi طراحی شده‌اند. در عین حال، برنامه‌های DeFi به کاربران کنترل بیشتری بر روی پول خود از طریق کیف پول‌های شخصی و خدمات معاملاتی ارائه می‌دهند که به صراحت به جای موسسات واسطه، به کاربران فردی پاسخ می‌دهند.

  ⭐مزيت اصلي سيستم مالي غير متمركز ديفاي⭐

  برخلاف سيستم اقتصادي متمركز كه با ايجاد بحران در مركز به سكل دومينويي تمام اقتصاد جهان با بحران مواجه مي شود اما در سيستم مالي ديفاي بحران سرايت پذيري سابق را ندارد و اين بزرگترين مزيت اين ساختار است.💲[منبع]

  اجزای اصلي اين سيستم برچه اساسي است؟

  در سطح گسترده‌ای، اجزای DeFi مانند اکوسیستم‌های مالی موجود هستند، به این معنی که به ارزهای پایدار و طیف گسترده‌ای از زير ساخت ها نیاز دارند. اجزای DeFi همان استیبل کوین ها و خدماتی مانند صرافی های ارز ديجيتال و خدمات وام دهی هستند. قراردادهای هوشمند چارچوبی را برای عملکرد برنامه‌های DeFi فراهم می‌کنند، زیرا شرایط و فعالیت‌های لازم برای عملکرد این خدمات را امن و رمزگذاري می‌کنند.

  به عنوان مثال، يك قرارداد هوشمند دارای کد خاصی است که شرایط و ضوابط دقیق وام را بین افراد تعیین می کند. اگر شرایط یا قواعد خاص مد نظر طرفين رعایت نشود، شبكه اين اجازه را ميدهد و وثیقه می تواند نقد شود. همه اینها از طریق کد خاص برنامه نويسي شد و متن باز انجام می شود نه به صورت دستی توسط یک بانک یا موسسه دیگر كه ما را محدود ميكند.

  اجزای اصلي سيستم DEFI

  تمام اجزای یک سیستم مالی غیرمتمرکز به یک پشتوانه نرم افزاری تعلق دارند. اجزای هر لایه برای انجام یک عملکرد خاص در ساختمان یک سیستم DeFi قرار دارند. ترکیب پذیری یک ویژگی تعیین کننده اين مجموعه است زیرا اجزای متعلق به هر لایه را می توان با هم ترکیب کرد تا یک برنامه DeFi را ایجاد کند. درست مانند لگو با تركيب هاي جديد ساختار هاي مفيد جديدي ميتوان ايجاد كرد.

  در زیر چهار لایه که پشتوانه DeFi را تشکیل می‌دهند مشخص شده‌اند:

  • لایه تسویه: لایه تسویه به عنوان لایه 0 نیز شناخته می شود زیرا لایه پایه ای است که سایر تراکنش های DeFi بر روی آن ساخته می شوند. لايه توسويه در ديفاي شامل یک بلاک چین عمومی و ارز دیجیتال یا ارز دیجیتال بومی آن است. تراکنش‌هایی که در برنامه‌های DeFi انجام می‌شوند با استفاده از این ارز تسویه می‌شوند، که ممکن است در بازارهای عمومی هم معامله شوند.
   یکی از نمونه‌های لایه تسویه، اتریوم (ETH) است که در صرافی‌های ارز دیجیتال معامله می‌شود. لایه تسویه همچنین می‌تواند دارای نسخه‌های توکن‌شده دارایی‌ها، مانند تتر از دلار آمریکا، یا توکن‌هایی باشد که نمایش دیجیتالی دارایی‌های دنیای واقعی هستند. به عنوان مثال، یک نشانه ملکی به شكل ان اف تي، ممکن است نشان دهنده مالکیت یک قطعه زمین باشد.
  • لایه پروتکل: پروتکل های نرم افزار استانداردها و قوانینی هستند که برای کنترل وظایف یا فعالیت های خاص اين حوزه نوشته شده اند. همچون موسسات در دنیای واقعی، مجموعه‌ای از اصول و قوانینی است که همه شرکت‌کنندگان در فعاليت معین موافقت کرده‌اند که به عنوان پیش‌نیاز برای كار در اين شبكه از آن پیروی کنند.
   پروتکل های DeFi قابلیت همکاری دارند، به این معنی که می توانند توسط چندین نهاد به طور همزمان برای ساخت یک سرویس یا یک برنامه استفاده شوند. لایه پروتکل نقدینگی را برای اکوسیستم DeFi فراهم می کند. یکی از نمونه‌های پروتکل ديفاي، Synthetix است که یک پروتکل تجارت مشتقات در اتریوم است؛ Synthetix برای ایجاد نسخه های مصنوعی از دارایی های دنیای واقعی استفاده می شود.
  • لایه برنامه: همانطور که از نام آن مشخص است، لایه برنامه جایی است که برنامه های کاربردی مصرف کننده در آن قرار دارند. این برنامه ها پروتکل های اساسی را به خدمات ساده متمرکز بر مصرف کننده تبديل می کنند. اکثر برنامه های کاربردی رایج در اکوسیستم ارزهای دیجیتال، مانند صرافی های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال و خدمات وام دهی، در این لایه قرار دارند.
  • لایه تجمیع: لایه تجمیع متشکل از تجمیع کننده هایی است که اپلیکیشن های مختلفی را از لایه قبلی به یکدیگر متصل می کنند تا خدماتی را به سرمایه گذاران ارائه دهند. به عنوان مثال، آنها ممکن است انتقال یکپارچه پول بین ابزارهای مالی مختلف را برای به حداکثر رساندن بازده امکان پذیر کنند.
   در یک تنظیم فیزیکی، چنین اقدامات تجاری مستلزم کاغذبازی و هماهنگی قابل توجهی است. اما یک چارچوب مبتنی بر فناوری باید ریل های سرمایه گذاری را هموار کند و به معامله گران اجازه دهد تا به سرعت بین خدمات مختلف جابجا شوند. وام و قرض نمونه ای از خدماتی است که در لایه تجمیع وجود دارد. خدمات بانکی و کیف پول های رمزنگاری نمونه های دیگر هستند.

  4 پروژه/توکن (Projects/Tokens) برتر DeFi

  اين موارد كه توضيحات تكميلي هر كدام در آينده در مطالب مختص هر يك از آن ها توضيح داده خواهد شد توسط CoinMarketCap برای سال 2022 به عنوان پروژه هاي برتر به ثبت رسيده اند. اين موارد به دلايل مختلفي كه شامل امنيت بالا سرعت و ايده نهايي آن هاست ظرفيت بالايي براي ايجاد سود مناسب براي شما را خواهند دشت.

  1. Colony Lab: بهترین پروژه De-Fi در بلاک چین Avalanche
  2. Aave: پلتفرم مالی غیرمتمرکز نمایش پروتکل نقدینگی
  3. Fantom: دارایی های دیجیتال، dApps، و قراردادهای هوشمند
  4. PancakeSwap: محبوب ترین پلتفرم غیرمتمرکز

  PancakeSwap در ديفاي

  خطرات و معايب ديفاي؛ حسابي مراقب باشيد!

  وضعیت فعلی DeFi چندان استوار غير قابل نفوذ به نظر نمي رسد. بايد گفت امور مالی غیرمتمرکز هنوز در مراحل اولیه تکامل خود است. ارزش کل دارايي هاي قفل شده در قراردادهای DeFi بیش از 41 میلیارد دلار است، تا مارس 2021 ارزش کلبا ضرب تعداد توکن ها در پروتکل و ارزش آنها در دلار محاسبه می شود. اگرچه رقم کل برای DeFi ممکن است قابل توجه به نظر برسد، اما باید به خاطر داشت که این رقم صوري است زیرا بسیاری از توکن های DeFi فاقد نقدینگی و حجم کافی برای تجارت در بازارهای ارزديجيتال هستند.

  از طرفي اکوسیستم DeFi هنوز مملو از مشکلات زیرساختی و هک است. کلاهبرداری در زیرساخت هاي DeFi  به علت عدم آگاهي سرمايه گذاران به سرعت در حال بيشتر شدن است. “rug pulls” روشي که در آن هکرها پروتکلی از وجوه را تخلیه می کنند و سرمایه گذاران قادر به معامله نیستند، بسيار رايج شده است. اگرچه پروتکل های تثبیت شده ای وجود دارد که می تواند این خطر را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. اما همچنان بايد مراقب باشيد!

  ماهیت متن باز و نسبتاً توزیع شده اکوسیستم مالی غیرمتمرکز نیز ممکن است مشکلاتی را برای مقررات مالی موجود ایجاد کند. قوانین فعلی بر اساس ایده صلاحیت های مالی مجزا تدوین شده اند که هر کدام مجموعه ای از قوانین و قواعد خاص خود را دارند. گستره تراکنش بدون مرز DeFi سوالات مهمی را برای این نوع مقررات مطرح می کند. به عنوان مثال، چه کسی در جرم مالی که در فراسوی مرزها، پروتکل ها و برنامه های DeFi رخ می دهد، مقصر است؟

  سيستم امور مالي غير متمركز

  قراردادهای هوشمند یکی دیگر از موضوعات مورد نگرانی برای تنظیم DeFi است. جدا از موفقیت بیت کوین، DeFi واضح ترین مثال از تز “code is law” است که در آن مقررات لازم الاجرا مجموعه ای از قوانین را نشان می دهد که از طریق کد برنامه نويسي شده و تغییرناپذیر اجرا می شوند. الگوریتم قرارداد هوشمند با ساختارها و شرایط استفاده لازم برای انجام معاملات بین دو طرف کدگذاری شده است. با این حال، سیستم های نرم افزاری ممکن است به دلیل طیف گسترده ای از عوامل دچار اختلال شوند.

  به عنوان مثال، اگر یک ورودی نادرست باعث از کار افتادن سیستم شود، چه؟ یا اگر یک کامپایلر (که وظیفه کامپایل و اجرای کد را بر عهده دارد) اشتباه کند. چه کسی مسئول این تغییرات است؟ این سوال و بسیاری از سؤالات دیگر باید قبل از اینکه DeFi به یک سیستم اصلی مورد استفاده توده ها تبدیل شود، بررسی شود.

  در نهايت اميدواريم از اين اطلاعات استفادع كامل را برده باشيد و بتوانيد از فناوري ديفاي در زندگي خود استفاده كنيد و با سرمايه گذاري در اين پروژه ها سرمايه خوبي در دنياي ارز هاي ديجيتال به دست آوريد. همچنين براي كسب اطلاعات بيشتر ميتوانيد به صفحه آموزش ارز ديجيتال مراجعه كنيد و در صورتي كه هرگونه سوال يا پيشنهادي داشتيد از صفحه ارتباط با ما در ميان بگذاريد.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  بدون کامنت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *