راهنمای صفر تا صد استخراج بیت کوین | آموزش کامل Bitcoin Mining

راهنمای صفر تا صد استخراج بیت کوین | آموزش کامل Bitcoin Mining

استخراج بیت کوین چیست و چگونه انجام می‌شود؟ بیت کوین، محبوب ترین ارز دیجیتال جهان است که توسط شبکه بلاک چین طراحی شده و بزرگ‌ترین بازار را در میان ارزهای دیجیتال موجود دارد. امروزه، صرافی‌ها، شرکت ها و فروشگاههای بسیاری از معاملات و تبادل این رمزارز پشتیبانی می‌کنند. با این حال، لازم است بدانید که معامله بیت کوین، لزوماً نیازی به شخص ثالث ندارد و می‌تواند به صورت فرد به فرد نیز انجام شود.

به جز معامله، یکی دیگر از روش‌های به دست آوردن بیت کوین، استخراج آن است. در ادامه این مقاله، توضیح می‌دهیم که استخراج بیت کوین به چه معناست، چه هزینه‌ای دارد و مزایای آن چیست. اگر با این مطلب آشنایی دارید توصیه می کنیم در مورد بهترین دستگاه ماینر بیت کوین نیز مطالعه کنید.

استخراج بیت کوین یعنی چه؟

استخراج یا ماینینگ (Mining) بیت کوین BTC، فرآیند به گردش در آوردن توکن‌های جدید توسط حل مسائل پیشرفته ریاضی است. این فرآیند، توسط سیستم‌ها و کامپیوتر‌های بسیار حرفه‌ای و با توان محاسباتی بالا انجام شده و پارامتر مهمی در نگهداری و توسعه دفتر کل بلاک‌چین نیز محسوب می‌شود. البته پیش از شروع توصیه میکنیم حتما در خصوص اینکه ورود به فضای کریپتوکارنسی به صورت کلی به صرفه است یا نه مطلب سرمایه گذاری در بیت کوین را مطالعه کنید!

مسائلی که در روند استخراج بیت کوین حل می‌شوند، بسیار پیچیده هستند. از این رو، امکان محاسبه دستی آن‌ها توسط انسان‌ها وجود ندارد. بنابراین سخت‌افزارهای محاسباتی استخراج‌کننده، زمان زیادی را صرف محاسبه این مسائل کرده و در ازای حل آن‌ها، بیت کوین‌های جدیدی تولید می‌کنند. باید توجه داشت که استخراج تنها یکی از روش های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال بدون ترید کردن است.

با ماینینگ بیت کوین، یک بلوک تراکنش جدید به بلاک چین اضافه می‌شود. بنابراین بخشی از کار ماینرها این است که از درست و غیر تکراری بودن تراکنش‌ها اطمینان حاصل کنند. به فرآیند انجام تراکنش‌های تکراری، معضل «دوبار خرج کردن» یا Double-Spending می‌گویند. ماینرها با اعتبارسنجی اطلاعات تراکنش‌ها و جلوگیری از Double Spend در معاملات، نقش مهمی در قابل اطمینان بودن شبکه پرداخت بیت کوین ایفا می‌کنند.

استخراج بیت کوین یعنی چه؟

آشنایی با نحوه کار فرآیند استخراج بیت کوین

به منظور موفقیت در اضافه کردن یک بلوک جدید به شبکه بلاک چین، ماینرهای بیت کوین برای حل مسائل پیچیده ریاضی، با یکدیگر رقابت می‌کنند. این فرآیند، نیازمند استفاده از سیستم‌های بسیار گران‌قیمت و مقدار زیادی برق است.

سخت‌افزار مورد نیاز این سیستم‌ها، به عنوان مدار مجتمع با کاربرد خاص ((Asics شناخته شده و می‌تواند تا حدود 10 هزار دلار نیز هزینه داشته باشد. این سخت‌افزار، برق زیادی مصرف می‌کند. از این رو، بسیاری از گروه‌های محیط زیستی آن را مورد انتقاد قرار داده و سودآوری ماینرها را محدود کرده‌اند.

به طور کلی، اگر یک ماینر بتواند بلوک جدیدی به شبکه اضافه کند، حدود 6.25 بیت کوین به عنوان پاداش دریافت خواهد کرد. به طور معمول، این مقدار هر چهار سال یک بار یا به ازای هر 210 هزار تراکنش بلوک‌های جدید، کاهش پیدا می‌کند. ناگفته نماند که قیمت بیت کوین نیز بسیار متغیر است.

چگونه ماینینگ بیت کوین را شروع کنیم؟

پیش از شروع استخراج بیت کوین، لازم است تا برخی از مبانی اساسی این فرآیند را به شما معرفی کرده و درباره هر کدام، توضیح بدهیم:

استخر ماینینگ بیت کوین (Bitcoin Mining Pool)

استخر استخراج (Mining Pool)، پلتفرمی است که به ماینرها اجازه می‌دهد تا توان پردازشی خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. این امر، باعث تسریع پردازش‌ها و دریافت سریع و راحت‌تر پاداش استخراج یک رمزارز بیت کوین خواهد شد.

نکته‌ای که در این زمینه اهمیت دارد، این است که در صورت کمتر بودن توان پردازشی یک استخراج‌کننده نسبت به سختی یک بلوک در حال استخراج، حاصل پردازش آن بلوک کمتر یا هیچ خواهد بود! بنابراین ماینرها می‌توانند با تجمیع توان پردازشی خود، احتمال ماینینگ بلوک درست و جدید را تا حد زیادی افزایش دهند.

همچنین توجه داشته باشید که به علاوه توان پردازشی، پاداش نهایی نیز به اشتراک گذاشته می‌شود. بنابراین ماینرها با کار در استخرهای ماینینگ، پرداخت بالقوه کمتری خواهند داشت. از این رو، آشنایی با نوسانات قیمت بیت کوین و تدوین یک استراتژی درست، نقش مهمی در سوددهی افراد دارد.

چگونه ماینینگ بیت کوین را شروع کنیم؟

مزرعه استخراج بیت کوین (Bitcoin Mining Farm)

فضاهای باز یا سوله‌هایی که تعداد زیادی دستگاه ماینینگ رمزارز در آن قرار گرفته‌اند، به مزارع استخراج شهرت دارند که در اغلب موارد، در نزدیکی نیروگاه‌ها یا دیگر مکان‌هایی با انشعابات برق با توان بالا تأسیس می‌شوند. در مزارع استخراج بیت کوین، دستگاه‌های ماینر به همراه دیگر تجهیزات اختصاصی، در باکس‌های ماینینگ یا قفسه‌هایی تعبیه‌شده، قرار گرفته‌اند.

تعداد زیادی نیروی متخصص و کارگر نیز در این مکان‌ها مشغول به کار هستند. مزارع استخراج همچنین شامل اتاق‌هایی مخصوص برای نظارت (Monitoring) هستند که ضوابط کاری و شرایط را کنترل می‌کنند. این مسئله از این جهت اهمیت دارد که هر یک ثانیه قطعی مزارع یا حوادثی همچون آتش‌سوزی، به خسارت‌های مالی زیادی منجر می‌شود.

نرخ هش (Hash Rate)

هش ریت، در واقع میزان قدرتی است که یک دستگاه ماینر برای حل مسائل مربوط به استخراج، از آن استفاده می‌کند. بنابراین نرخ هش، با در نظر گرفتن تعداد حدس‌های هش یک دستگاه در ثانیه، محاسبه می‌شود. هرچه واحدهای پردازش پیشرفته‌تر باشند، هش‌ ریت بیشتری به ماینرها ارائه می‌کنند که شانس آن‌ها را در رقابت با سایرین، افزایش می‌دهد.

کیف پول (Wallet)

یکی از مهم‌ترین مراحل استخراج بیت کوین، راه‌اندازی یک والت است. والت‌ها جایی هستند که بیت کوین‌های به دست آمده، در آن ذخیره خواهند شد.کیف پول‌ها، یک حساب آنلاین و رمزگذاری‌شده هستند که به افراد اجازه می‌دهند تا بیت کوین یا سایر رمزارزهای خود را ذخیره کرده یا انتقال دهند.

هر آدرس بیت کوین، یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی متناظر دارد. کلیدهای عمومی همانند شماره حساب عمل می‌کنند. یعنی ترکیبی از ارقام و حروف بوده و برای انجام فرآیندهای انتقال، استفاده می‌شوند. در مقابل، کلیدهای خصوصی مختص به خود افراد هستند. توجه داشته باشید که از دست دادن کلید خصوصی، به معنای از دست دادن بیت کوین‌های موجود خواهد بود!

نرم‌افزار استخراج (Mining Software)

نرم‌افزارهای ماینینگ متعددی وجود دارند که بسیاری از آن‌ها رایگان است و می‌توانند روی سیستم‌عامل‌های ویندوز و مک، نصب شوند. هنگامی که نرم‌افزار به سخت‌افزار مورد نیاز متصل شود، ماینرها می‌توانند فرآیند استخراج را آغاز کنند.

تجهیزات کامپیوتری (Computer equipment)

بیشترین هزینه فرآیند استخراج بیت کوین، به سخت‌افزارهای لازم مربوط می‌شود. ماینرها برای این کار، به یک کامپیوتر قدرتمند نیاز دارند که با مصرف مقدار زیادی از برق، تراکنش‌های بیت کوین را انجام دهد.

آموزش استخراج بیت کوین به صورت گام به گام

در این قسمت، قصد داریم که آموزش استخراج بیت کوین را به چهار قدم اصلی زیر تقسیم کنیم:

قدم اول) تهیه یک سخت‌افزار مناسب برای ماینینگ بیت کوین

برای استخراج بیت کوین، به سخت‌افزارهای خاصی نیاز دارید که به عنوان ریگ (Mining Rig) شناخته می‌شوند. تهیه ریگ استخراج، اولین مرحله انجام ماینینگ است. این اصطلاح، زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که تعدادی کارت گرافیک (GPU) برای استخراج رمزارزها در کنار یکدیگر قرار گرفته و به برد اصلی متصل شده‌اند.

اگرچه ماینرها می‌توانستند در آغاز روی کار آمدن رمزارزها، از کامیپوترهای معمولی برای استخراج آن‌ها استفاده کنند، اما این امر امروزه قابل انجام نیست. به دلیل محبوبیت بسیار Bitcoin، الگوریتم آن بسیار پیچیده‌تر شده و در نتیجه، نیاز به قدرت محاسباتی سخت‌افزارها را نیز بیشتر کرده است.

تهیه ماینر مناسب برای استخراجبنابراین، اغلب ماینرها از تراشه‌هایی اختصاصی به نام ASIC استفاده می‌کنند که مسائل و الگوریتم‌ها را با استفاده از آن‌ها حل کنند. این سخت‌افزارها، توکن‌ های بیت کوین را با سرعت بالاتری استخراج می‌کنند و در نتیجه، سوددهی ماینرها از روند استخراج را افزایش می‌دهند.

اجزای اصلی ریگ استخراج بیت کوین، شامل موارد زیر است:

  • یک منبع انرژی پایدار؛
  • مادربرد؛
  • کارت گرافیک قوی با قابلیت ارائه نرخ بالای هش؛
  • خنک‌کننده؛
  • کانتینر (Mining Box)؛
  • سایلنت باکس.

آموزش انتخاب یک ریگ استخراج مناسب

باید بدانید که به جز تراشه‌های ASIC، گزینه‌های دیگری برای تهیه ریگ استخراج نیز وجود دارد. هنگام خرید یک دستگاه ماینر، لازم است تا به مصرف برق آن که با واحد وات اندازه‌گیری می‌شود توجه داشته باشید.

همچنین، نرخ هش از دیگر مهم‌ترین مسائلی است که باید در این خصوص، در نظر گرفته شود. بین دو دستگاه با نرخ هش یکسان، دستگاهی سودآورتر است که برق کمتری مصرف کند! معیار سوم، هزینه‌ای است که باید برای خرید تجهیزات بپردازید که به تجزیه و تحلیل نقاط قوت و ضعف هر یک نیاز دارد.

قدم دوم) نصب نرم‌افزار مورد نظر برای فرآیند ماینینگ

پس از تهیه سخت‌افزارهای ضروری فرآیند استخراج، لازم است تا نرم‌افزار مورد نیاز خود را برای اتصال به شبکه بلاک چین، دانلود و نصب کنید. نرم‌افزارهای ماینینگ، کار را به ماینرها تحویل داده و پس از دریافت نتایج تکمیل‌شده، اطلاعات لازم را به بلاک چین اضافه می‌کنند.

به علاوه، نرم‌افزارهای استخراج در پایش فعالیت‌ها و جمع‌آوری اطلاعاتی همچون دما، وضعیت خنک‌سازی، هش ریت، سرعت متوسط ماینینگ و مواردی از این قبیل، نقش مهمی دارند. از آنجا که هر یک از این نرم‌افزارها نقاط ضعف و خاص خود را دارند، لازم است تا ماینرها پیش از انتخاب گزینه مورد نظر خود، درباره هر یک از آن‌ها تحقیق کنند. ناگفته نماند که برخی از استخرهای استخراج نیز با نرم‌افزار مخصوص خود ارائه می‌شوند.

قدم سوم) پیوستن به یک استخر آنلاین ماینینگ

همانطور که پیش از این گفتیم، علی‌رغم استفاده از بهترین نسخه تجهیزات ASIC، در اغلب اوقات یک دستگاه نمی‌تواند با مزارع وسیع ماینینگ رقابت کند. از این رو، انجام این فرآیند به صورت تک‌نفره، سود زیادی برای ماینرها به همراه نخواهد داشت.

برای حل این مشکل، لازم است تا به استخرهای استخراج بیت کوین بپیوندند تا توان محاسباتی خود را با ماینرهای دیگر تلفیق کنند. این امر، باعث می‌شود تا شانس افراد برای تأیید بلوک‌های جدید افزایش بیابد.

قدم چهارم) شروع استخراج

پس از انتخاب یک استخر استخراج مناسب، ماینرها می‌توانند فرآیند استخراج را آغاز کنند. کافی است تا پلاگین ماینر خود را به کامپیوتر و سپس به یک خروجی برق متصل کنند. سپس، اطلاعات کیف پول و ماینینگ پول خود را در نرم‌افزار نصب‌شده وارد کرده و استخراج بیت کوین را آغاز کنند.

آیا ماینینگ بیت کوین سودآور است؟

آیا ماینینگ بیت کوین سودآور است؟

جالب است بدانید که بر اساس گزارش خدمات تحقیقاتی کنگره (CRS Reports) در سال 2019، برق مورد نیاز برای عملکرد یک سخت‌افزار ASIC، می‌تواند برای حدود نیم‌میلیون دستگاه پلی‌استیشن 3 کافی باشد!

با این اوصاف، متأسفانه باید بگوییم که این سؤال، جواب قاطعی ندارد. حتی اگر ماینرهای بیت‌کوین در استخراج این رمزارز محبوب، اضافه کردن و تراکنش بلوک‌های جدید بسیار موفق باشند، مشخص نیست که تلاش‌های آن‌ها در مقابل هزینه‌های بالای خرید تجهیزات و برق، سوده باشد! با این حال، یک راه برای به اشتراک گذاشتن و کاهش برخی از هزینه‌های بالای ماینینگ، پیوستن به استخر استخراج بیت کوین است. در همین موضوع برای مطالعه بیشتر میتوانید به سایت کوین‌ تلگراف مراجعه کنید.

ریسک‌های استخراج بیت کوین

به طور کلی، مهم‌ترین ریسک‌های ماینینگ بیت کوین را می‌توان در 2 مورد زیر خلاصه کرد:

الف) نوسانات قیمت

از زمان معرفی بیت کوین در سال 2009،  قیمت این رمزارز به طور گسترده‌ای متغیر بوده است. این نوسانات، باعث می‌شود تا ماینرها در بسیاری از مواقع، سود کمتری از سرمایه اولیه خود به دست آورده و در فرآیند استخراج Bitcoin، متضرر شوند.

ب) مسائل قانونی

رمزارزهایی همانند بیت کوین، خارج از حیطه کنترل دولت‌ها کار می‌کنند. از این رو، تعداد کمی از آن‌ها استخراج بیت کوین را پذیرفته‌اند و در مقابل، دولت‌های بسیاری همچون چین، آن را غیر قانونی می‌دانند. بنابراین، همیشه خطر از بین رفتن کریپوکارنسی‌ها توسط دولت‌ها وجود دارد.

در پایان

در حالی که ماینینگ بیت کوین، فرآیند جذابی به نظر می‌رسد، واقعیت این است که رسیدن به سود در این پروسه، بسیار پیچیده و پرهزینه است. به علاوه، نوسانات شدید قیمت این رمز ارز، این امر را بیش از پیش سخت کرده و باعث عدم اطمینان سرمایه‌گذاران و ماینرها می‌شود.

با توجه به این موارد، توصیه می‌کنیم که پیش از شروع این سرمایه‌گذاری بزرگ، تحقیقات لازم را انجام دهید. در این خصوص، می‌توانید از مقالات و دوره‌های آموزشی ما در وبسایت تریدرنووا استفاده کنید. جهت مطالعه در BankRate بیشتر کلیک کنید!

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.