روشهای خرید و فروش سهام در بورس

آموزش سرمایه گذاری در بورس

 • روشهای خرید و فروش سهام در بورس

  پس از دریافت کد سهامداری فرد می تواند به 4 روش نسبت به خرید و فروش سهام در بورس اقدام کند.

  1- خرید و فروش سهام در بورس از طریق مراجعه حضوری به کارگزار

  2-خرید و فروش سهام در بورس از طریق ارائه سفارش به صورت تلفنی

  3- خرید و فروش سهام از طریق ارائه سفارش به صورت اینترنتی

  4- خرید و فروش سهام به روش آنلاین یا برخط

  در این درس روش اول یعنی خرید و فروش سهام از طریق مراجعه حضوری به کارگزاری را برای شما تشریح می کنیم. در این روش کافی است که سرمایه گذار به صورت حضوری به شرکت کارگزاری مراجعه نماید  و فرم در خواست خرید و یا فروش اوراق بهادار را تکمیل کند. این فرم شامل اطلاعاتی مثل مشخصات کامل فرد، نشانی و تلفن تماس، کد سهامداری و همچنین مشخصات کامل سهام و یا سایر اوراق بهاداری است که فرد قصد خرید یا فروش آن ها را دارد. نمونه ی فرم درخواست خرید یا فروش اوراق بهادار و نحوه ی تکمیل این فرم را در ادامه مشاهده خواهید کرد.

  فرم خرید و فروش سهام در بورس و اوراق بهادار

  در تکمیل فرم خرید نکات مختلفی وجود دارد که به تشریح آن ها می پردازیم. شماره ی سفارش، نام و کدکارگزار توسط کارگزاری تکمیل می شود و شما باید تاریخ را در بالا قد کنید. سپس مشخصات خودتان را تکمیل کنید. توجه داشته باشید که منظور از کد خریداریا فروشنده همان کد سهامداری است که در درس قبل در مورد آن توضیح دادیم. مشاهده می کنید که در هر فرم می توانیم سه نوع سهام را خریداری کنیم. اگر سفارش بیشتری داشته باشید باید برگه های بیشتری را تکمیل کنید.

  در ابتدا نوع اوراق را مشخص می کنید که معمولا یا سهام است یا اواراق مشارکت. منظور از نام شرکت ناشر همان شرکتی است که شما قصد دارید سهام آن را بخرید یا بفروشید. سپس تعداد اوراق درخواستی و مبلغ موردتقاضا را مشخص می کنید. مثلا می نویسید مایلیم 1000 سهم شرکت الف را به قیمت هر سهم 200 تومان خریداری کنم. در قسمت انتهای این ردیف هم تاریخ اعتبار درج شده است. البته این به این معنی است که کارگزاری تا چه تاریخی مجاز به پیگیری تقاضای شماست. در این قسمت حتما باید تاریخ پایان اعتبار را بنویسید. سپس باید مبلغ مورد نظر برای سرمایه گذاری به همراه کارمزد مربوط به خرید را به کارگزاری بپردازید و واضح است که این پرداخت از دو طریق واریز به حساب کارگزاری و یا تحویل چک امکان پذیر است. ضمنا شما تعهد می کنید که اگر کسری مبلغ وجود داشته باشد آن را بپردازید. در هر صورت توجه داشته باشید که پول نقدی در این بین رد و بدل نمی شود.

  ملاحظات و شرایط ویژه در حکم پشت نویسی چک است. همانطوری که اگر در نوشتن اعداد در چک مشکلی پیش بیاید در پشت چک اصلاحیه آن را مرقوم می کنید، ممکن است در نوشتن فرم هم مشکلی بوجود بیاید که از این قسمت برای تصحیح آن استفاده می کنید. این موضوع را مدنظر داشته باشید که چون بورس یک بازار پویاست و زمان در آن بسیار حائز اهمیت است، نوشتن ساعت  و دقیقه ی سفارش در بخش امضا بسیار مهم است. اگر خریدار شخصیت حقوقی داشته باشد باید در کنار امضا از مهر هم استفاده کند.

  حالا به فرم فروش نگاهی می اندازیم.ملاحظه می کنید که فرم فروش شباهت زیادی به فرم خرید دارد. تنها چند تفاوت بین فرم خرید و فروش سهام وجود دارد که توضیح می دهیم. مسلم است که در هنگام فروش موضوع حداقل قیمت برای فروشنده مطرح است یعنی قیمتی که فروشنده اوراق بهادار حاضر نیست کمتر از آن اوراق بهادار خود را بفروشد. البته درباره ی نحوه ی تعیین قیمت خرید یا فروش در فرم درخواست، در درس بعد به طور مفصل توضیح می دهیم.

  موضوع بعدی نحوه ی دریافت مبلغ حاصل از فروش اوراق بهادار است. در اینجا چند حالت وجود دارد. یا مبلغ ناشی از فروش اوراق بهادار به حسابی که خودتان معین می کنید توسط کارگزار واریز می شود و یا کارگزار در وجه شما چک صادر می کند. همچنین در صورت تمایل می توانید مبلغ را نزد کارگزار باقی بگذارید تا در سفارش های بعدی خرید مورد استفاده قرار بگیرد. در درس بعد بیشتر در مورد تکمیل فرم سفارش خرید و فروش سهام در بورس و یا اوراق بهادار صحبت خواهیم کرد.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *