روش های تعیین قیمت سهام

آموزش سرمایه گذاری در بورس

روش های تعیین قیمت سهام

در درس قبل، توضیح دادیم که اولین روش خرید و فروش سهام و سایر انواع اوراق بهادار در بورس، مراجعه حضوری به کارگزار و تکمیل فرم درخواست خرید یا فروش است. در این درس قصد داریم درباره روش های تعیین قیمت سهام و خرید یا فروش اوراق بهادار در فرم درخواست خرید یا درخواست فروش صحبت کنیم. شما برای تعیین قیمت مورد نظر خودتان به منظور خرید یا فروش سهام و سایر اوراق بهاداری که در بورس مورد داد و ستد قرار می گیرد می توانید به یکی از این سه روش عمل کنید.

تعیین قیمت سهام به روش قیمت بازار

در این روش سرمایه گذار در ستون حداکثر قیمت در فرم درخواست، عبارت قیمت بازار را ثبت می کند. این به این معنی است که سرمایه گذار به کارگزار این اختیار را می دهد که به تشخیص خود سهام و یا سایر اوراق مورد نظر را در مناسب ترین قیمت روز بازار برای فرد خریداری کند. طبیعتا هنگام خرید سهام، هراندازه قیمت خرید سهام پایین تر باشد بهتر است و در نقطه ی مقابل در هنگام فروش سرمایه گذار ترجیح می دهد کارگزار سهام و یا سایر اوراق بهادار وی را به بالاترین قیمت ممکن به فروش برساند.

تعیین قیمت سهام به روش قیمت معین

در این نوع درخواست سرمایه گذار قیمت مورد نظر خود برای خرید یا فروش سهام را به طور مشخص در فرم درخواست خرید یا فروش درج می کند. به عنوان مثال فرض کنید شما قصد سهام شرکت الف را خریداری کنید و براساس تحلیل و بررسی به این نتیجه رسیدید که خرید این سهم در قیمت 150 تومان مناسب است. در این صورت در فرم در خواست خرید قیمت 150 تومان را به عنوان قیمت مورد نظر خودتان برای خرید سهام شرکت الف درج می کنید. کارگزار هم پس از دریافت فرم، قیمت 150 تومان را به عنوان قیمت پیشنهادی برای خرید آن سهم وارد سامانه معاملات بورس می کند و در صورت وجود سفارش فروش سهام شرکت الف با قیمت 150 تومان، آن سهم توسط کارگزار برای شما خریداری می شود. در فروش هم دقیقا به همین صورت عمل می شود.

تعیین قیمت سهام با روش درخواست خرید یا فروش محدود

در این نوع درخواست سرمایه گذار حداکثر و یا حداقل قیمت مورد نظر خودرا برای خرید یا فروش سهام در ستون حداکثر قیمت در فرم درخواست خرید یا فروش وارد می کند. به عنوان مثال فرض کنید شما قصد دارید سهام شرکت الف را خریداری کنید و حداکثر قیمت مورد نظر شما برای خرید این سهم 150 تومان است. اما طبیعتا ترجیح می دهید سهم را به قیمت کمتری از 150 تومان خریداری کنید. در این حالت در فرم سفارش خرید در قسمت حداکثر قیمت عدد 150 تومان را درج می کنید. به این ترتیب به کارگزار اجازه می دهید تا سهام مورد نظر شما را نهایتا با قیمت 150 تومان خریداری کند. اگرچه قطعا خرید با قیمت پایین تر برای شما مطلوب خواهد بود، در مورد فروش هم دقیقا به همین صورت عمل می شود، با این تفاوت که چیزی که در فروش مطرح می شود حداقل قیمت است نه حداکثر قیمت.

در این درس و درس قبل با اولین روش خرید و فروش سهام و اوراق بهادار در بورس که مراجعه حضوری به کارگزار و تکمیل فرم های مربوطه است آشنا شدید. اما شاید تاکنون این سوال برای شما بوجود آمده باشد که برای خرید و فروش سهام و سایر اوراق بهادار در بورس آیا باید هزینه ای هم پرداخت کنیم یا خیر.

به عبارت دیگرهزینه معاملات در بورس چقدر است؟ این موضوع را در درس بعدی توضیح خواهیم داد. چون درس بعد به موضوع کارمزد معاملات در بورس اختصاص دارد. پس توصیه می کنم درس بعدی را از دست ندهید.

آموزش سهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *