سامانه معاملات در بورس

آموزش سرمایه گذاری در بورس

 • سامانه معاملات در بورس

  در درس قبل گفتیم که اولین روش خرید و فروش اوراق بهادار در بورس مراجعه حضوری به کارگزاری و تکمیل فرم مربوطه است. همچنین درباره نحوه تکمیل فرم سفارش خرید و فروش و کارمزدهای مربوط به این فرآیند هم به طور کامل توضیح دادیم. در این درس قصد داریم در مورد نحوه کارکرد سامانه معاملات در بورس صحبت کنیم.

  اگر یادتان باشد، قبل از این که سه روش دیگر خرید و فروش در بورس یعنی روش ارائه سفارش به صورت تلفنی، اینترنتی و خرید و فروش آنلاین را توضیح دهیم قرارشد سازوکار معاملات در سامانه معاملات بورس را بریتان تشریح کنیم. خرید و فروش اوراق بهادار در سامانه معاملات بورس براساس سازوکار نام آشنای حراج انجام می شود البته یک حراج کاملا پیشرفته و مکانیزه. حراجی که اولویت اول آن قیمت مناسب و اولویت دومش زمان ارائه سفارش است.

  بگذارید با یک مثال این موضوع را توضیح دهیم. فرض کنید شما در ساعت 9 صبح به کارگزاری بورس مراجعه می کنید و فرم درخواست خرید 1000 سهم شرکت الف به قیمت هر سهم 1500 ریال یا 150 تومان را تکمیل و همراه فیش واریزی به کارگزار تحویل می دهید.طبیعتا کارگزار بلافاصله درخواست خرید شما را وارد سامانه معاملات در بورس می کند. در همان زمان یعنی ساعت 9 صبح فرد دیگری هم به یک شرکت کارگزاری در منطقه یا شهر دیگر مراجعه می کند، و با تکمیل فرم مربوطه درخواست خرید سهام شرکت الف البته با قیمت 1520 ریال یا 152 تومان را به کارگزار ارائه می دهد و کارگزار درخواست وی را وارد سامانه معاملات می کند. در چنین شرایطی سامانه معاملات درخواست خرید فرد دوم را در مقایسه با درخواست شما در اولویت قرار می دهد چرا که فرد دوم برای خرید قیمت بالاتری پیشنهاد داده و طبیعتا متقاضیان فروش سهام شرکت الف ترجیح می دهند سهام خود را قیمت بالاتری به فروش برسانند. درمورد فروش هم دقیقا به همین صورت است با این تفاوت که در فروش سهام و سایر اوراق بهادار هرچه قیمت کمتر باشد در اولویت بالاتری قرار می گیرد. چون خریداران ترجیح می دهند اوراق بهادار را با کمترین قیمت  خریداری کنند. بنابراین مشخص شد که اولین معیار در اولویت بندی درخواست های خرید و فروش توسط سامانه پیشرفته معاملات بورس، اولویت براساس قیمت است.

  اما منظور از اولویت دوم یعنی اولویت براساس زمان  چیست؟ در مثال قبلی فرض کنید شما درخواست خرید 1000 سهم شرکت الف با قیمت هر سهم 1500 ریال را در ساعت9 صبح به کارگزاری داده اید و فرد دیگری درخواست خرید 1000 سهم شرکت با همان قیمت را در ساعت 9 و 10 دقیقه صبح یعنی 10 دقیقه پس از درخواست شما ارائه می دهد. در این شرایط سامانه معاملات به صورت خودکار اولویت خرید را به شما می دهد و ابتدا برای شما سهام شرکت الف را خریداری می کند. بنابراین طبیعتا اگر تنها 1000 سهم از سهام شرکت الف برای فروش عرضه شده باشد، سامانه معاملات آن سهام را به شما تخصیص می دهد و فرد دیگر از خرید سهام باز می ماند.

  اما با توجه به تعدد و تنوع قیمت های وارد شده در سامانه معاملات دقیقا چه زمانی خرید و فروش در سامانه معاملات در بورس انجام می شود؟ زمانی که قیمت پیشنهادی خرید و قیمت پیشنهادی فروش با هم برابر شوند، سامانه معاملات به طور خودکار خرید و فروش را انجام می دهد و طبیعتا بلافاصله سفارش های انجام شده از صف خرید و فروش برداشته می شود. یک روز بعد از انجام معامله کارگزار رسید انجام معامله را که اصطلاحا به آن اعلامیه خرید می گویند، به سرمایه گذار تحویل می دهد. اعلامیه خرید  سند رسمی نیست و در آن تنها اطلاعات مانند تعداد سهام خریداری شده، مبلغ سرمایه گذاری و مبلغ کارمزد های کسر شده ذکر می شود. سرمایه گذار همچنین باید یک روز پس از خرید اوراق بهادار به شرکت  کارگزاری مراجعه و گواهی نقل و انتقال اوراق بهادار خریداری شده را از کارگزار دریافت کند. چون هنگامی که سرمایه گذار قصد فروش اوراق بهادار خود را داشته باشد باید گواهی نقل و انتقال سهام را به شرکت کارگزار ارائه دهد.

  در این درس با نحوه انجام معاملات در سامانه معاملات در بورس آشنا شدیم.  در درسهای بعدی می بینیم که چه روش های دیگری به جز روش مراجعه حضوری برای خرید و فروش اوراق بهادار در بورس وجود دارد.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *