سبد گردانی چیست؟ چگونه سبد گردانی کنیم؟

سبد گردانی چیست؟ چگونه سبد گردانی کنیم؟

سبد گردانی چیست؟ چگونه سبد گردانی کنیم؟سبد گردانی چیست؟ چگونه سبد گردانی کنیم؟

در چند درس قبلی صندوق های سرمایه گذاری را به شما معرفی کردیم و گفتیم که یکی از مناسب ترین روش ها برای ورود افراد غیر متخصص به بورس، سرمایه گذاری از طریق این صندوق هاست زیرا سرمایه گذار با خرید سهام صندوق ها که اصطلاحا واحد سرمایه گذاری نام دارد در واقع سرمایه خود را در اختیار افراد متخصص و مورد اعتماد قرار می دهد. تا در سبدی متنوع از انواع اوراق بهادار سرمایه گذاری کند. بنابراین هر چه عملکرد صندوق سرمایه گذاری موفق تر باشد، ارزش واحدهای سرمایه گذاری صندوق هم افزایش بیشتری دارد و طبیعتا سرمایه گذار که مالک این واحد هاست بازدهی بیشتری کسب می کند. در برنامه امروز یکی دیگر از شیوه های مناسب برای سرمایه گذاری افراد غیر متخصص در بورس یعنی استفاده از خدمات سبدگردانی را به شما معرفی می کند. برای این که بیشتر با مفهوم سبدگردانی آشنا شوید و به پاسخ این سوال خود که سبد گردانی چیست؟ و چگونه سبد گردانی کنیم؟ برسید، با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

آشنایی با مفهوم سبد گردانی

منظور از سبد سرمایه گذاری یا اصطلاحا پورتفوی، انواع دارایی هایی است که یک شخص در آن ها سرمایه گذاری کرده است. به عنوان مثال اگر فردی در مجموعه ای از سهام شرکت های مختلف و متنوع، اوراق مشارکت، اوراق اجاره و دیگر موارد سرمایه گذاری کرده باشد، گفته می شود سبد سرمایه گذاری آن فرد یک سبد متنوع است. اما اگر فردی تنها سهام دو یا سه شرکت را خریداری کرده باشد، دارای سبد سرمایه گذاری محدود و غیر متنوع است. همچنین گفتیم که یکی از مهم ترین روش ها برای کاهش ریسک تشکیل سبد سرمایه گذاری متنوع و پایش مستمر وضعیت سهام و سایر اوراق بهادار موجود در این سبد است. یعنی سرمایه گذار باید همواره با بررسی مستمر عوامل کلیدی تاثیر گذار بر قیمت سهام و سایر انواع اوراق بهاداری که در اختیار دارد، تحلیل کند که آیا سهام شرکت الف که در سبد سهام او وجود دارد باز هم امکان رشد در آینده را دارد یا این که باید این سهم را بفروشد و به جای آن سهام شرکت دیگری را که از فرصت رشد و سودآوری مناسب تری برخوردار است خریداری کند؟

یکی از اشتباهات متداول بین سهامداران هم دقیقا همین نکته است که تصور می کند سهام یک شرکت که در مقطعی از زمان، سهام سودآوری محسوب می شد، همواره سودآور است. در حالی که تغییر در عوامل اثرگذار بر قیمت سهام می تواند یک سهم ارزنده و سوآور را به یک سهم بدون سود و هرچند زیان ده تبدیل کند. بنابراین هر اندازه تعداد سهام موجود در سبد سرمایه گذاری فرد بیشتر باشد، ضرورت دارد که سرمایه گذار زمان بیشتری را به تحلیل و بررسی وضعیت این سهام اختصاص دهد. اما سوال این جاست که برای افراد علاقه مند به سرمایه گذاری در بورس که تخصص یا فرصت کافی برای بررسی مستمر وضعیت سهام موجود در سبد سرمایه گذاری خودشان را ندارند چه راهکاری وجود دارد؟

اولین راهکار سرمایه گذاری از طریق صندوق های سرمایه گذاری است که در درس های قبلی به صورت مفصل در این باره توضیح دادیم. اما راهکار دوم که می توانیم به این گونه سرمایه گذاران ارائه دهیم، استفاده از خدمات سبد گردانی است.

تعریف سبد گردانی عبارت است از تصمیم به فروش یا خرید اوراق بهادار به نام سرمایه گذار معین توسط سبد گردان در قالب قراردادی مشخص به منظور کسب انتفاع برای سرمایه گذار. به تعبیر ساده تر، در سبدگردانی یک شخص حقوقی متخصص بورس که اصطلاحا سبدگردان نامیده می شود با سرمایه گذار قراردادی منعقد می کند و در قالب این قرارداد برای سرمایه گذار و به نام خود او سبدی از انواع اوراق بهادار تشکیل می دهد و این سبد را به صورت مستمر مدیریت می کند. سبد گردان در ازای ارائه این خدمت از سرمایه گذار کارمزد دریافت می کند. بنابراین شرکت های سبد گردانی، شرکت هایی دارای نیروی متخصص در زمینه بورس هستند و به وکالت از سرمایه گذاران اقدام به تشکیل  و مدیریت سبد سرمایه گذاری برای آنها می نمایند.

لازم به ذکر است شرکت های سبد گردانی موظف اند برای فعالیت های خودشان از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز دریافت کنند. و بنابراین عملکرد آن ها توسط این سازمان تحت نظارت قراردارد. با توجه به مفهوم سبدگردانی چند نکته مشخص می شود.پ

1- مهم ترین تفاوت سبد گردانی با صندوق های سرمایه گذاری این است که در سبد گردانی خود سرمایه گذار مستقیما مالک سهام و سایر اوراق بهادار محسوب می شود و سبد گردان صرفا به وکالت از سرمایه گذار اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار می کند. بنابراین سرمایه گذار دقیقا می داند که در سبد سرمایه گذاری خود سهام کدام شرکت و از هر سهم به چه میزان وجود دارد. در حالی که در صندوق های سرمایه گذاری فرد به صورت غیر مستقیم مالک سهام و انواع اوراق بهادار خریداری شده توسط صندوق می شود. بدین ترتیب سرمایه گذار سهام یا اصطلاحا واحدهای سرمایه گذاری صندوق را خریداری می کند و مدیر صندوق با وجوه حاصل از فروش واحد های سرمایه گذاری اقدام به خرید سهام و سایر انواع اوراق بهادار می کند.

2- همانطوری که از تعریف سبد گردانی هم مشخص است، سبد گردان یک شخص حقوقی است نه یک شخص حقیقی در حال حاضر علاوه بر برخی شرکت های کارگزاری که مجوز ارائه خدمات سبد گردانی  را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت کرده اند، چند شرکت سبد گردانی هم به صورت مستقل با اخذ مجوز از سازمان بورس تاسیس شده اند که سرمایه گذاران با مراجعه به آن ها می توانند از خدمات سبد گردانی بهره مند شوند.

توصیه مهم ما به شما این است که از سپردن سرمایه خودتان به اشخاص حقیقی یا حقوقی که بدون دریافت مجوز رسمی سازمان بورس اقدام به ارائه خدمات سبد گردانی می کنند، خودداری کنید. برای مشاهده اسامی و مشخصات شرکت های سبد گردانی دارای مجوز رسمی، می توانید به آدرس رسمی وبسایت سازمان بورس و اوراق بهادار به نشانی www.SEO.ir و بخش نهاد های مالی تحت نظارت مراجعه کنید.

آموزش سهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *