سروتونین چیست و چه تاثیری بر تریدرها دارد؟

سروتونین چیست و چه تاثیری بر تریدرها دارد؟

 • از نظر پزشکی سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است که در سیستم عصبی مرکزی و دستگاه گوارش ترکیب می شود. به بیان کاربردی، سروتونین نقش مهمی در بیوشیمی افسردگی و اضطراب ایفا می کند که تاثیرگذاری زیادی بر اشتها و تمایلات جنسی انسان دارد. کاهش سروتونین در بدن اغلب با بروز مشکلات رفتاری و احساسی مانند اضطراب، افسردگی، تکانش گری و زودرنجی در ارتباط است.

  سروتونین چه ارتباطی به تریدرها دارد؟

  انتظارات برآورد نشده مثلا آن دسته از انتظاراتی که از زیان سرمایه گذاری منتج می شود، سطح سروتونین مغز را کاهش می دهد. این حالات احساسی و هیجانی، مکانسیم های بیولوژیکی و محافظ هستند. اضطراب و افسردگی گاهی اوقات می تواند سرمایه گذاران را از کار انداخته و مانع از ریسک پذیری آن ها شود. در برخی موارد سرمایه گذاران می توانند تکانشی عمل کرده – از روی انگیزه آنی و بدون فکر قبلی – و در تلاش برای جبران کردن زیان و غلبه بر حالت افسردگی ناشی از آن، جذب استراتژی های معاملاتی غیر معمول – معمولا ترید کردن بیش از حد – شوند.

  همانطور که پیشتر نیز گفته شد، سرمایه گذاران ریسک گریز برای زیان، دو برابر سودی به همان میزان، اهمیت قائل هستند. این واقعیت به همراه مخاطرات انجام معامله بیش از حد، نشان می دهد که خرید و فروش مکرر در یک موقعیت سرمایه گذاری، ذاتا یک فعالیت زیان آور مخرب است. در حقیقت زیان گریزی ممکن است نتیجه مستقیم سطوح کاهش یافته سروتونین مغز باشد.

  توصیه برای تریدرها در مقابله با سروتونین

  درک چگونگی کارکرد سروتونین، در درک چرایی زیان گریز بودن ما عاملی پر اهمیت محسوب می شود. همان گونه که قبلا نیز در مقالات جداگانه گفته شده بود، زیان گریزی می تواند سرمایه گذاران را وادار کند، موقعیت های سرمایه گذاری زیان ده خود را تا مدت ها حفظ کنند. یک راه خوب برای پیشگیری از این رفتار تعبیه یک حد ضرر است.

  این امر کمک می کند که اثرات از دست دادن سروتونین، قابلیت خود را از دست داده و خنثی شود. گریز از زیان همچنین می تواند موجب شود که سرمایه گذاران از ترس اینکه مبادا بخت و اقبال رو کرده به آن ها از دست برود، موقعیت های سرمایه گذاری سود ده خود را خیلی زود به فروش رسانده و پول خود را برداشته و خارج شوند. در سفارش های فروش، سرمایه گذاری ها باید علاوه بر قیمت، عوامل بنیادی ارزش و سایر ملاحظات مرتبط نیز در نظر گرفته شود.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *