سفته بازی و موج سواری در بازارهای مالی به چه معناست؟

سفته بازی و موج سواری در بازارهای مالی به چه معناست؟

 • سفته بازی و موج سواری که متاسفانه در بازار بورس ایران به جهت عدم عمق کافی به بلوغ رسیده یکی از حالات خاصی است که پیروان این روش تنها به دنبال صف های خرید، فروش و یا به دنبال ایجاد آن می باشند. این گروه که معمولا با دیدی بسیار کوتاه مدت به بازار سرمایه نگاه می کنند و سرمایه شان را به راحتی از یک رشته سرمایه گذاری به رشته ای دیگر انتقال می دهند تنها به دنبال سودهای مقطعی بوده و در بین این گروه کمتر از تعمیق و یا ایده آل های win-win را می توان جستجو نمود.

  معمولا این روش در بازارهایی که ثبات اقتصادی و یا سیاسی کمتری دارند بیشتر به چشم می خورد، البته این بدان معنی نیست که در بازارهای دارای عمق کافی و ثبات سیاسی و اقتصادی، این گروه فعال نخواهند بود. بلکه در تمام بازارهای مالی با شدت و ضعف می توان آنان را یافت و اساسا بازار بدون این گروه بی معنی خواهد شد. اما در حد افسار گسیخته آن موجبات به وجود آمدن حباب های قیمتی شدید ( و حتی عکس آن) را فراهم خواهند نمود که باعث بالا رفتن ریسک در بازار سرمایه خواهد گردید. اما همین مجموعه نیز از دو تیپ متمایز به شرح ذیل تشکیل یافته اند.

  موج سازان چه کسانی هستند؟

  این گروه که خطرناکترین فعالان بورس می باشند، با استفاده از سرمایه های کلان و قابلیت های ترویج اطلاعات و اخبار کذب سعی در دستکاری و انحراف بازار دارند. این گروه از فعالان هیچ تمایلی به رعایت قوانین بازی نداشته و در عملکرد ایشان هیچ اثری از قوانین بازی برنده-برنده به چشم نمی خورد.

  در بازارهای مالی دنیا ( و البته به طور محدود در بازار ایران) قوانین بسیاری جهت برخورد با این گروه اتخاذ شده است. که این امر اهتمام جدی مدیران برنامه ریز را در جهت کنترل این گروه از فعالان بازار آشکار می سازد.

  موج سواران چه کسانی هستند؟

  این گروه که از نظر تعداد بیشتر از گروه اول می باشند و از لحاظ حجم سرمایه در سطحی بسیار پایین و البته غیر قابل قیاس با موج سازان منافعی (هر چند محدود) را کسب نمایند.

  این گروه در واقع موجب تقویت موج گردیده و دامنه آن را گسترش می دهند. متاسفانه در این بازی (مهلک و پرریسک) بسیار دیده می شود که بعضی از موج سواران که به خوبی موفق به تشخیص زمان مناسب خروج از یک موج را نشده اند بازندگان اصلی این بازی قلمداد گردند که متاسفانه تعداد بازندگان نیز در این کارزار کم نخواهد بود.

  محکومان به موفقیت

  حقیقتا این گروه شاید تاکنون در جایی مورد دسته بندی قرار نگرفته باشند و در دسته بندی فعالان نامی از آنان مشاهده نمی شود. اینان گروهی هستند که معمولا سوال می کنند چی بخرم؟ اما کمتر پرسند که کی و یا چند بفروشم؟

  آیا اینها دارای سرمایه ای لایتنهایی هستند؟ یقینا اینطور نیست. این گروه که تقریبا می توان آنان را جز کم تخصص ترین افراد بازار نامید و یا حداقل اینکه تمایلی به فعالیت حرفه ای در بازار ندارند، اما به بازار اعتقاد کامل داشته و با اتکا به مبالغی که عموما قابل توجه نخواهد بود و تنها به این امید که سرمایه (پس انداز) شان نه تنها ارزش خود را حفظ نماید، بلکه در آینده تبدیل به مبلغی قابل توجه نسبی نیز گردد، وارد این بازار می شوند. اینان مادامی که شرایط و یا زمان مورد انتظارشان محقق نگردد اقدام به فروش سهام نخواهند نمود. اعتقاد اساسی آنان را می توان این گونه بیان کرد که:

  در بازار رو به رشد کلیه سهام محکوم به رشدند اما این رشد می تواند با قدرت و ضعف به پیش رود.

  تقریبا می توان این ها را جزو خوشبین ترین افراد دسته بندی نمود، به نحوی که شاید زمان زیادی بگذرد اما به ندرت به دنبال قیمت به روز سهامشان باشند. این گروه اگرچه جزو کوچکترین گروه های بازار سرمایه خواهند بود اما به واقع می توان آن را در نقطه مقابل موج سواران بازار دسته بندی نمود.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *