سقوط بی سابقه در بورس روسیه

سقوط بی سابقه در بورس روسیه

 • یک ضرب المثل قدیمی می گوید : “روسیه هیچگاه به اندازه ای که به نظر می رسد قدرتمند نیست و همچنین هیچگاه به اندازه ای که فکر میکنید ضعیف هم نیست. ” این نقل قول، در اصل هشداری برای سیاستمداران خارجی بوده اما به همان اندازه در مورد سرمایه گذاران نیز صادق است.

  شاخص کل بورس روسیه که همیشه تحت تاثیر شدید ومستقیم نوسانات قیمتی بزرگترین صادرات این کشور یعنی نفت خام بوده است، با بازشدن بورس در روز سه شنبه با 15% کاهش روبه رو شد که در ادامه با رشدی اندک به میزان کاهش 11.9 درصدی رسید. این حرکت یک عکس العمل غیرارادی واجتناب ناپذیر و همچنین قابل پیشبینی در بازار بورس روسیه بود زیرا اکثر سرمایه گذاران بزرگ در این بازار، مشغول سرمایه گذاری روی سهام های نفت و گاز هستند و بنابراین اصلا چیزی عجیبی نبود که 3 تا از سهام هایی که بیشترین افت را در بازار داشتند همگی از شرکت های نفتی باشند. سهام های MCX ، LKOHyq و OTC همگی از 13.5 الی 16 درصد دچار افت قیمت شدند. پایین آمدن قیمت نفت خام به معنای کاهش مقدار نقدینگی درجریان است، البته از آنجایی که دولت روسیه با کاهش قیمت نفت خام مالیات ها را نیز کاهش میدهد، کاهش قیمت نفت خام آنچنان که انتظار می رود و مردم فکر می کنند بر بازار کلی تاثیرگذار نیست. علاوه بر آن کمبود مالکیت خصوصی و گسترش داشتن مالکیت دولتی در بازار روسیه در همچین مواقعی باعث می شود تا دولت سعی کند بعنوان پشتیبان این سهام ها عمل کند و این عامل از ریسک کاهش سرمایه ی سرمایه گذاران بوسیله ی سقوط ناگهانی سهام می کاهد.  ( برای مثال شرکت Lukoil که سهام LKOHyq متعلق به آن است هرچند که در مالکیت اشخاص حقیقی و خصوصی است اما سابقه ی همکاری صادقانه ی بسیار زیادی با دولت روسیه دارد ).

  نگرانی اما بیشتر متوجه سهام GAZP متعلق به شرکت Gazprom است. این شرکت از بزرگترین صادرکنندگان گاز جهان به اروپا بود و همچنین به خاطر سود بیشتر در سال اخیر به بزرگترین صادرکننده ی گاز به چین نیز تبدیل شده بود. اما اروپایی ها به دلیل تجربه ی دومین زمستان گرم تاریخ در اروپا، واردات گاز خود را کاهش دادند و از طرفی چین نیز که بعلت شیوع گسترده ی ویروس کرونا دچار بحران اقتصادی شده بود واردات گاز خود از این شرکت را حداقل برای دو ماهه ی اول سال جاری قطع کرد که این امر ممکن است با ادامه ی شیوع این ویروس ادامه پیدا کند. حال شرکت Gazprom که مهم ترین فصل کاری خود یعنی زمستان را از دست رفته می بیند به شدت نگران سقوط ارزش سهام شرکت خود است اما این پایان ماجرا نیست زیرا هرچند که این شرکت نحوه ی قیمت گذاری گازی که از طریق خط لوله ی جدیدالتاسیس خود به شمال شرقی چین صادر میکند را فاش نکرده است اما به نظر می رسد با توجه به بندهای موجود در قرارداد بین این شرکت و کشور چین، درصورت قطع واردات گاز توسط چین بازهم این کشور مجبور است تا قسمتی یا همه ی قیمت قرار داد را به این غول روسی پرداخت کند. این پرداخت باعث میشود تا کمی از قدرت فروکاسته ی گازپروم جبران شود و حداقل بتواند قسمتی از هزینه هایی که برای تاسیس خط لوله ی گاز به چین انجام داده است را جبران کند. سهام گازپروم در روز سه شنبه به کمترین میزان خود در 10 ماهه ی گذشته رسید اما به نظر می رسد این بحران سهم زیادی در سقوط سهام این شرکت نداشته است زیرا سقوط سهام گازپروم از ماه اکتبر شروع شده بود.

  چیزی که همچنان باعث نگرانی سرمایه گذران می شود، چشم اندازروند نزولی بورس در ادامه است. تفکری که بوسیله ی سقوط شدید قیمت روبل در ذهن سرمایه گذاران ایجاد شده است. روبل، ارز رسمی روسیه به کمترین قیمت خود از ماه مارس 2016 رسیده است و در روز سه شنبه سقوط بی سابقه ای را نسبت به دلار تجربه کرد  و قریب به 27 درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داد. و سه تا از بزرگترین فروشگاه های زنجیره ای روسی یعنی MGNTq ، LNTAq و PJPq همگی با سقوطی 8.4% الی 11.5 درصدی در ارزش سهام خود روبه رو شدند.

  آخرین باری که روبل به این شدت سقوط کرد بر می گردد به اواخرسال 2015 ، زمانی که عربستان سعودی با افزایش تولید و صادرات نفت خام خود به نوعی جنگ نفتی را رقم زد. چنین دوره هایی از ضعف نمیتوانند زیاد طولانی شوند و فقط تا زمانی ادامه خواهند داشت که تولید کنندگان اصلی و بزرگ نفت بتوانند دوباره قیمت نفت خام را تحت کنترل خود در بیاورند. اما تا آن زمان این کشورها مجبورند با اثرات جانبی این وضع که یکی از آن ها بحران کمبود اعتبار و نقدینگی است دست و پنجه نرم کنند. درهفته های آتی این موضوع مشخص میشود که اصلاحات سیستم های بانکی توسط بانک مرکزی چه مقدار به قدرت اقتصاد کمک کرده است.

  سهام های روسی ممکن است به اندازه ای که به نظر می رسد ضعیف نباشند

  مانند همیشه بازار روسیه همچنان پرتلاطم است و اصلا کسل کننده نیست. در این میان که روند نزولی اغلب بورس های جهان و همچنین روسیه را فراگرفته اما همچنان سهام های مناسبی برای سرمایه گذاری پیدا میشوند. به طور مثال سهام NKELyq متعلق به شرکت Norilsk Nickel، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان فلزات گروه پلاتینیوم، به صعودش به قیمت های بالا در پالادیوم ادامه میدهد و قیمت های قابل قبولی برای نیکل و پلاتین نیز عرضه میکند. سهام شرکت های استخراج کننده ی طلا و نقره مانند Polyus و Polymental میتوانند به قیمت های بالاتر درآینده امیدوار باشند و همچنین تولیدکنندگان فولاد مانند Novolipetsk و Severstal میتوانند با توجه به کم شدن عرضه ی فولاد توسط رقیبان چینی شان با توجه به بحران شیوع کرونا، به افزایش قیمت سهامشان درآینده، هرچند به صورت کوتاه مدت امیدوار باشند.

  منبع سایت investing.com

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *