سهام چیست ؟

آموزش سرمایه گذاری در بورس

 • سهام چیست ؟

  در درس قبل، درباره اوراق مشارکت و اوراق اجاره صحبت کردیم و گفتیم که اگر بخواهیم اوراق بهادار را بر اساس میزان ریسک آنها طبقه بندی کنیم، اوراق اجاره و اوراق مشارکت جزو کم ریسک ترین انواع اوراق بهادار به حساب می آیند. چون حداقل بازدهی معین و مشخص شده ای را نصیب سرمایه گذاران می کنند. در این درس می خواهیم درباره یکی دیگر از انواع اوراق بهادار صحبت کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که سهام چیست ؟

  جالبه بدانید بیشتر حجم معاملات در بورس به معاملات سهام اختصاص دارد تا جایی که حتی بعضی ها به بورس، بازار سهام می گویند. همچنین یک سری از سرمایه گذاران با اینکه می دانند سهام در مقایسه با اوراق مشارکت و اوراق اجاره ریسک بیشتری دارد بازهم خرید و فروش سهام را به سایر اوراق بهادار ترجیح می دهند. شاید مهم ترین دلیل این علاقه مندی رابطه بین ریسک و بازده باشد یعنی خریداران سهام با پذیرش ریسک بیشتر، انتظار دارند بازدهی بیشتری در مقایسه با اوراق مشارکت و اوراق اجاره به دست بیاورند.

  اما به نظر شما سهام چیست؟ سهام بیانگر میزان مالکیت فرد از یک دارایی است. اجازه دهید با یک مثال بسیار ساده این موضوع را توضیح دهیم. کارخانه ای را با سرمایه یک میلیارد تومان در نظر بگیرید. اگر کل کارخانه متعلق به یک نفر باشد تنها آن فرد مالک کارخانه به حساب می آید. اگر چهار نفر به مقدار مساوی مالک کارخانه شوند، در این صورت سهم هر کدام از آنها از کارخانه 1/4 می شود. حالا فرض کنید مالکیت این کارخانه یک میلیارد تومانی بین 1000 نفر به صورت مساوی تقسیم شود در این صورت میزان مالکیت هرکدام از این افراد در کارخانه یا به تعبیر دیگر سهم هر فرد از کارخانه برابر با یک میلیون تومان می شود. بنابراین سهم در تعریف بسیار ساده بیانگر میزان مالکیت فرد از یک دارایی است.

  مفهوم دیگری که بلافاصله پس از مفهوم سهام با آن مواجه می شویم شرکت سهامی است. شرکت سهامی شرکتی که سرمایه آن به سهام تقسیم می شود و هرکدام از صاحبان سهام به میزان سهمی که دارند در شرکت مسئولیت دارند و در سود و زیان حاصل از فعالیت شرکت هم سهیم هستند. کارخانه ای که در مثال قبلی خدمتتان گفتیم در واقع یک شرکت سهامی است که 1000 نفر سهامدار آن هستند. اگر به خاطر داشته باشید در بیان تاریخچه بورس هم گفتیم که اساسا شرکت های سهامی زمانی شکل گرفتند که بازرگانان به این فکر افتادند تا با سهیم دیگران در کسب و کار خودشان، علاوه برتامین مالی مورد نیاز برای کسب و کار، سود و زیان احتمالی حاصل از این کسب و کار را هم بین گروهی از افراد تقسیم کنند.

  شرکت های سهامی به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

  الف) شرکت های سهامی خاص
  ب) شرکت سهامی عام

  شرکت های سهامی خاص

  شرکت سهامی خاص، شرکتی است که تمام سرمایه آن را موسسان و بنیانگذاران شرکت تامین می کنند. و بنابراین سهام آن برای عموم عرضه نمی شود. تعداد سهامداران در شرکت سهامی خاص باید حداقل سه نفر باشد. حداقل سرمایه موردنیاز برای تاسیس شرکت سهامی خاص هم 100 هزارتومان می باشد.

  شرکت سهامی عام

  شرکت سهامی عام شرکتی است که بخشی از سرمایه مورد نیاز آن از طریق عرضه سهام به عموم مردم تامین می شود. در شرکت های سهامی عام تعداد سهامداران نباید کمتر از 5 نفر باشد. حداقل سرمایه برای تاسیس شرکت سهامی عام نیز 500 هزار تومان است. یکی از مهم ترین شروط عرضه سهام شرکت ها در بورس این است که شرکت سهامی عام باشد.

  خب تا اینجا با مفهوم سهام و شرکت های سهامی تا حدی آشنا شدید. در اینجا لازم است چند نکته را در مورد سهام و شرکت های سهامی بیان کنیم.

  • ویژگی مهمی که سهام را در مقابل اوراق بهادار با درآمد ثابت مثل اوراق اوراق مشارکت و اوراق اجاره برای سرمایه گذاران جذاب می کند، امکان کسب سود بیشتری در ازای پذیرش ریسک بالاتر است. چون اگر سرمایه گذار انتخاب مناسبی داشته باشد و سهام شرکت خوبی را انتخاب کند می تواند بازدهی بالاتری را در مقایسه با اوراق مشارکت و اوراق اجاره به دست بیاورد.
  • ریسک ویژگی ذاتی سهام است بنابراین خرید  و فروش سهام به افرادی که به هیچ عنوان توانایی یا علاقه ای به پذیرش ریسک ندارند توصیه نمی شود. این افراد بهتر است در اوراق بهادار با درآمد ثابت مثل اوراق مشارکت و اوراق اجاره سرمایه گذاری کنند.
  • دارندگان سهام صرفا در سود و زیان شرکت سهیم نیستند، بلکه به میزان سهمی که در اختیار دارند در قبال تعهدات شرکت مسئولیت دارند. بنابراین لازم است سرمایه گذار قبل از خرید سهام یک شرکت به صورت کامل وضعیت آن شرکت را بررسی کند. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید شرکت هایی که سهام آن ها در بورس خرید و فروش می شود، اغلب شرکت های بزرگ، سودآور و دارای شرایط عمومی مناسب هستند. اما به هر حال این موضوع نباید موجب شود که سرمایه گذار بدون تحلیل برای خرید یا فروش سهم تصمیم بگیرد.

  خب در این درس مهم ترین ورقه بهاداری که در بورس داد و ستد می شود یعنی سهام را به شما معرفی کردیم و متوجه شدید که سهام چیست . طبیعتا سوالات زیادی در مورد نحوه انتخاب سهام، مزایای سهام نسبت به سایر انواع اوراق بهادار، نحوه قیمت گذاری سهام و دیگر موارد برایتان پیش آمده است که در درس های بعدی در مورد آنها صحبت می کنیم.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *