سوگیری زیان گریزی و اثرات آن بر سرمایه گذار

سوگیری زیان گریزی و اثرات آن بر سرمایه گذار

 • سوگیری زیان گریزی به عنوان بخشی از تئوری چشم انداز توسط کانمن و تورسکی در سال 1979 و در پاسخ به یافته های تئوری مزبور مبنی بر اینکه تمایل افراد به پرهیز از زیان، بیشتر از کشش آنها به سمت کسب سود است، توسعه یافت. برخی از مطالعات در مورد زیان گریزی یک قاعده سرانگشتی رایج را به وجود آورنده اند که: از نظر روانی، امکان وقوع زیان به عنوان یک محرک، بطور متوسط دو برابر امکان کسب سودی به همان میزان در تصمیم افراد موثر است، به بیانی دیگر یک شخص زیان گریز، ممکن است به ازای هر دلاری که سرمایه گذاری کرده و در معرض ریسک قرار می دهد، حداقل سود دو دلاری طلب کند. در این سناریو ریسک هایی که نتیجه دو برابری ندارند، قابل قبول نیستند.

  زیان گریزی مانع  می شود که فرد خود را از دست سرمایه گذاری های غیر سودآور، حتی زمانی که خود نیز انتظار تغییر و بهبود اساسی در این سرمایه گذاری ها ندارد، خلاص کند. برخی از صاحب نظران صنعت سرمایه گذاری برای این انحراف شایع و گسترده، تشخیص “همان که هست بماند” را وضع کرده اند که به موجب آن یک فرد آن قدر صبر کرده و منتظر می ماند تا اینکه یک سرمایه گذاری زیان دیده، نتیجه معکوس داده و رونق بگیرد.

  توصیف تکنیکی سوگیری زیان گریزی

  تعریف تکنیکی زیان گریزی از تئوری چشم انداز گرفته می شود، جایی که کانمن و تورسکی به طور صریح اولویت ها و ترجیحات نسبی مسلم و محسوس را ذکر نمی کنند. (مثلا، من ترجیح می دهم که از زیان دور باشم تا اینکه سود کسب کنم). آنها زیان گریزی را در قالب تابع ارزش s شکل که نماینده مطلوبیت است، توصیف می کنند. این تابع، کل مرحله ارزیابی در تئوری چشم انداز را مدل سازی می کنند.

  مطابق نظر این دو محقق، افراد همه سود و زیان های بالقوه را در مقایسه با یک نقطه مرجع شاخص ارزیابی می کنند. تابع ارزش که از این نقطه عبور می کند نامتقارن است. تصویر حاکی از آن است که تاثیر زیان بیشتر از تاثیر سود است، البته با در نظر گرفتن نوسان یکسان در قدر مطلق این دو.

  نتیجه اینکه رفتار ریسک طلبی در دامنه زیان ها (فضای زیر محور xها) و رفتار ریسک گریزی در دامنه سودها (فضای بالای محور xها) حاکم است. مفهومی که در اینجا اهمیت دارد، اثر تمایلاتی است که توسط استتمن و شفرین معرفی شده است. مفهوم اثر تمایلاتی، گرایش افراد به حفظ طولانی مدت سرمایه گذاری های زیان ده (رفتار ریسک طلبی) و فروش زودهنگام سریع سرمایه گذاری های سودده (رفتار ریسک گریزی) را توصیف می کند.

  پیشنهادات جهت درک بهتر زیان گریزی

  همان که هست بماند! یک هشدار: حفظ سهام زیان ده به مدت طولانی، سلامت سرمایه گذاری شما را به خطر می اندازد. یکی از علائم و نشانه های همان که هست بماند، این است که تصمیم گیری سرمایه گذار در مورد برخی از موقعیت های سرمایه گذاری، وابسته به قیمتی است که در ابتدا بابت خرید آن سهم پرداخت شده است. یکی از درمان های اثر بخش این بیماری، توصیه به جلوگیری از زیان است. به عنوان مثال ممکن است با فروش یک سهم موافقت کنید، بلافاصله بعد از اینکه متحمل 10 درصد زیان شوید. با این وجود بهترین حالت آن است که هنگام توصیه به جلوگیری از زیان، سطوح طبیعی و مورد انتظار نوسان پذیری سرمایه گذاری را مدنظر قرار دهیم. شما نباید مجبور شوید یک سهم را به این خاطر که فقط قیمت آن بطور طبیعی بالا و پایین می رود به فروش برسانید.

  فروش سهم، برداشتن پول و خارج شدن از موقعیت. زیان گریزی می تواند موجب شود سرمایه گذاران، سهام سودده خود را زود هنگام به فروش برسانند چرا که می ترسند در غیر این صورت، سود آن ها از بین برود. این رفتار پتانسیل کسب سود را در پرتفوی محدود کرده و می تواند به انجام بیش از حد معاملات منتهی شود. فروش سهامی که قیمت آن افزایش یافته است نیز همانند فروش به منظور اجتناب از زیان، زمانی بهترین نتیجه را می دهد که بر اساس جزئیات ارزش گذاری و مبانی بنیادی طراحی شده باشد. هدف این است که تداوم جریان سود را فراهم کنیم. همچنین به یاد داشته باشید که در یک سرمایه گذاری مشمول مالیات، شما باید از پرداخت مالیات روی افزایش قیمت تا آنجا که ممکن است اجتناب کنید.

  تحمل ریسک اضافی. زیان گریزی می تواند سرمایه گذاران را وادارد که حتی سهام شرکت هایی که با مشکلات جدی دست به گریبان هستند (سهام زیان ده) را نفروشند. در چنین مواردی آگاهی دادن به مشتریان در مورد شاخص های ریسک یک سرمایه گذاری همچون انحراف استاندارد، رتبه بندی اعتباری، رتبه بندی خرید/فروش/نگهداری و نظایر آن می تواند سودمند باشد.

  پرتفوهای نامتوازن. زیان گریزی می تواند سرمایه گذاران را به حفظ و نگهداری پرتفوهای نامناسب ترغیب کند. آموزش و آگاهی دادن در مورد مزایای تخصیص دارایی و تنوع بخشی یک ضرورت است.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *