سوگیری زیان گریزی یا Loss Aversion چیست؟ و اثرات منفی آن بر سرمایه گذار

سوگیری زیان گریزی چیست

 • زیان گریزی چیست؟ در بازار های سرمایه مانند فارکس یا بورس به بیزاری از دست دادن در اقتصاد رفتاری به پدیده ای اشاره دارد که در آن ضرر واقعی یا بالقوه توسط افراد از نظر روانی یا عاطفی شدیدتر از سود معادل آن تصویر و احساس می شود. به عنوان مثال، درد از دست دادن 100 دلار اغلب بسیار بیشتر از لذتی است که در یافتن . س.د کردن همان مبلغ 100 دلار به دست می آید.
  اثرات روانشناختی تجربه یک ضرر یا حتی مواجهه با احتمال ضرر ممکن است حتی رفتار ریسک‌پذیری را القاء کند که می‌تواند ضررهای واقعی را حتی بیشتر یا شدیدتر کند.

  سوگیری زیان گریزی به عنوان بخشی از تئوری چشم انداز توسط کانمن و تورسکی در سال 1979 و در پاسخ به یافته های تئوری مزبور مبنی بر اینکه تمایل افراد به پرهیز از زیان، بیشتر از کشش آنها به سمت کسب سود است، توسعه یافت. برخی از مطالعات در مورد زیان گریزی یک قاعده سرانگشتی رایج را به وجود آورنده اند که: از نظر روانی، امکان وقوع زیان به عنوان یک محرک، بطور متوسط دو برابر امکان کسب سودی به همان میزان در تصمیم افراد موثر است، به بیانی دیگر یک شخص زیان گریز، ممکن است به ازای هر دلاری که سرمایه گذاری کرده و در معرض ریسک قرار می دهد، حداقل سود دو دلاری طلب کند. در این سناریو ریسک هایی که نتیجه دو برابری ندارند، قابل قبول نیستند.

  نکات کلیدی Loss Aversion

  1. زیان بیزاری یا زیان گریزی مشاهده ای است که انسان ها به طور نامتقارن زیان هایشان را شدیدتر از سودهای معادل تجربه می کنند.
  2. این ترس شدید از ضرر می تواند باعث شود که سرمایه گذاران رفتار غیرمنطقی داشته باشند و تصمیمات بدی بگیرند، مانند نگه داشتن سهام برای مدت طولانی یا خیلی کم.
  3. سرمایه گذاران می توانند با اتخاذ یک استراتژی تخصیص دارایی استراتژیک، تفکر منطقی و اجازه ندادن به احساسات تسلط با روانشانسی معاملات بر آنها از تله های روانی اجتناب کنند.

  آشنایی با مفهوم زیان گریزی

  هیچ کس دوست ندارد پولی را از دست بدهد، به خصوص زمانی که ممکن است منجر به از دست دادن پول های زیاد شود. ترس از متوجه شدن ضرر می‌تواند سرمایه‌گذار را فلج کند و او را وادار کند که سرمایه‌گذاری زیان‌ده را مدت‌ها پس از فروخته شدن آن نگه دارد یا سهام برنده و پر سود را خیلی زود بفروشد! یک سوگیری شناختی که به عنوان اثر تمایل هم شناخته می‌شود. تازه کارها اغلب اشتباه می کنند و امیدوارند که سهام به عقب برگردد، برخلاف تمام شواهدی که خلاف آن را نشان می دهد، چرا چون ضرر منجر به واکنش های هیجانی شدیدتر از سود می شود.

  اقتصاددانان رفتاری ادعا می‌کنند که انسان‌ها برای از دست دادن بیزاری، یکی از بسیاری از سوگیری‌های شناختی که توسط آن شناسایی شده، طراحی شده‌اند. برخی از مطالعات روان‌شناختی نشان می‌دهند که درد ناشی از باخت از نظر روانی دو برابر قوی‌تر از لذتی است که هنگام برنده شدن تجربه می‌کنیم. با این حال، چندین مطالعه نیز تأثیر عملی یا حتی وجود ضرر گریزی را زیر سؤال می برد. با این وجود، ممکن است ترس شدید باعث شود سرمایه گذاران رفتار غیرمنطقی داشته باشند و تصمیمات سرمایه گذاری ضعیفی بگیرند.

  آشنایی با مفهوم زیان گریزی

  روانشناسی ضرر حتی ممکن است علت پدیده نوسان نامتقارن باشد که در بازارهای سهام به نمایش گذاشته می شود، جایی که نوسانات بازار سهام در بازارهای رو به کاهش بیشتر از بازارهای رو به رشد است. بر اساس تئوری چشم‌انداز، مردم به شدت ترجیح می‌دهند از ضرر و زیان دوری کنند تا به دست آوردن سود.

  این بیزاری از دست دادن آنقدر قوی است که می تواند منجر به سوگیری منفی در پی زیان گریزی شود. در چنین مواردی، سرمایه‌گذاران وزن بیشتری بر اخبار بد می‌گذارند تا اخبار خوب، و باعث می‌شوند که بازارهای صعودی را از دست بدهند – از ترس اینکه مسیرشان را تغییر دهند – و در هنگام فروش بازارها وحشت کنند.

  به حداقل رساندن زیان گریزی و اثرات منفی آن

  یکی از راه های اجتناب از تله های روانی، پیروی از استراتژی فارکس یا بورس تخصیص دارایی استراتژیک است. به جای تلاش برای زمان‌بندی کامل احساسات بازار و پیروی از ضرب المثل قدیمی که اجازه می‌دهد برندگان خود را اجرا کنند، به سرمایه‌گذاران توصیه می‌شود که به طور دوره‌ای، طبق یک روش مبتنی بر قوانین، پرتفوی‌ها را مجدداً متعادل کنند.

  سرمایه گذاری فرمول شکل دیگری از سرمایه گذاری استراتژیک است. برای مثال، برنامه‌های نسبت ثابت، بخش‌های تهاجمی و محافظه‌کارانه یک پورتفوی را در یک نسبت ثابت نگه می‌دارند. برای حفظ وزن هدف – معمولاً سهام و اوراق قرضه – پرتفوی به طور دوره‌ای با فروش دارایی‌های با عملکرد بهتر و خرید دارایی‌هایی با عملکرد ضعیف، متعادل می‌شود. این در تضاد با سرمایه‌گذاری حرکتی است که جنبه چرخه‌ای دارد.

  برای تخصیص دارایی و مدیریت وجوه، اصول آزمایش شده و آزمایش شده زیادی وجود دارد، مانند یادگیری ساخت پرتفوی های متنوع و استفاده از استراتژی های خرید و نگهداری. یکی دیگر از روش‌های سیستماتیک سرمایه‌گذاری، استفاده از استراتژی‌های بتای هوشمند، مانند پرتفوی‌های با وزن برابر، برای جلوگیری از ناکارآمدی بازار است که به دلیل اتکا به سرمایه‌گذاری بازار، وارد سرمایه‌گذاری شاخص می‌شود. از سرمایه گذاری عاملی نیز می توان برای کاهش چنین عوامل ریسک بازار استفاده کرد.

  زیان گریزی مانع  می شود که فرد خود را از دست سرمایه گذاری های غیر سودآور، حتی زمانی که خود نیز انتظار تغییر و بهبود اساسی در این سرمایه گذاری ها ندارد، خلاص کند. برخی از صاحب نظران صنعت سرمایه گذاری برای این انحراف شایع و گسترده، تشخیص “همان که هست بماند” را وضع کرده اند که به موجب آن یک فرد آن قدر صبر کرده و منتظر می ماند تا اینکه یک سرمایه گذاری زیان دیده، نتیجه معکوس داده و رونق بگیرد.
  در همین زمینه توصیه میکنیم مطلب آموزش پوشش ریسک هج فاند را مطالعه کنید!

  توصیف تکنیکی سوگیری ضرر گریزی

  تعریف تکنیکی زیان گریزی از تئوری چشم انداز گرفته می شود، جایی که کانمن و تورسکی به طور صریح اولویت ها و ترجیحات نسبی مسلم و محسوس را ذکر نمی کنند. (مثلا، من ترجیح می دهم که از زیان دور باشم تا اینکه سود کسب کنم). آنها زیان گریزی را در قالب تابع ارزش s شکل که نماینده مطلوبیت است، توصیف می کنند. این تابع، کل مرحله ارزیابی در تئوری چشم انداز را مدل سازی می کنند.

  توصیف تکنیکی سوگیری ضرر گریزی

  مطابق نظر این دو محقق، افراد همه سود و زیان های بالقوه را در مقایسه با یک نقطه مرجع شاخص ارزیابی می کنند. تابع ارزش که از این نقطه عبور می کند نامتقارن است. تصویر حاکی از آن است که تاثیر زیان بیشتر از تاثیر سود است، البته با در نظر گرفتن نوسان یکسان در قدر مطلق این دو.

  نتیجه اینکه رفتار ریسک طلبی در دامنه زیان ها (فضای زیر محور xها) و رفتار ریسک گریزی در دامنه سودها (فضای بالای محور xها) حاکم است. مفهومی که در اینجا اهمیت دارد، اثر تمایلاتی است که توسط استتمن و شفرین معرفی شده است. مفهوم اثر تمایلاتی، گرایش افراد به حفظ طولانی مدت سرمایه گذاری های زیان ده (رفتار ریسک طلبی) و فروش زودهنگام سریع سرمایه گذاری های سودده (رفتار ریسک گریزی) را توصیف می کند.

  پیشنهادات جهت درک بهتر زیان گریزی

  1. همان که هست بماند: یک هشدار: حفظ سهام زیان ده به مدت طولانی، سلامت سرمایه گذاری شما را به خطر می اندازد. یکی از علائم و نشانه های همان که هست بماند، این است که تصمیم گیری سرمایه گذار در مورد برخی از موقعیت های سرمایه گذاری، وابسته به قیمتی است که در ابتدا بابت خرید آن سهم پرداخت شده است. یکی از درمان های اثر بخش این بیماری، توصیه به جلوگیری از زیان است. به عنوان مثال ممکن است با فروش یک سهم موافقت کنید، بلافاصله بعد از اینکه متحمل 10 درصد زیان شوید. با این وجود بهترین حالت آن است که هنگام توصیه به جلوگیری از زیان، سطوح طبیعی و مورد انتظار نوسان پذیری سرمایه گذاری را مدنظر قرار دهیم. شما نباید مجبور شوید یک سهم را به این خاطر که فقط قیمت آن بطور طبیعی بالا و پایین می رود به فروش برسانید.
  2. فروش سهم، برداشتن پول و خارج شدن از موقعیت: زیان گریزی می تواند موجب شود سرمایه گذاران، سهام سودده خود را زود هنگام به فروش برسانند چرا که می ترسند در غیر این صورت، سود آن ها از بین برود. این رفتار پتانسیل کسب سود را در پرتفوی محدود کرده و می تواند به انجام بیش از حد معاملات منتهی شود. فروش سهامی که قیمت آن افزایش یافته است نیز همانند فروش به منظور اجتناب از زیان، زمانی بهترین نتیجه را می دهد که بر اساس جزئیات ارزش گذاری و مبانی بنیادی طراحی شده باشد. هدف این است که تداوم جریان سود را فراهم کنیم. همچنین به یاد داشته باشید که در یک سرمایه گذاری مشمول مالیات، شما باید از پرداخت مالیات روی افزایش قیمت تا آنجا که ممکن است اجتناب کنید.
  3. تحمل ریسک اضافی: زیان گریزی می تواند سرمایه گذاران را وادارد که حتی سهام شرکت هایی که با مشکلات جدی دست به گریبان هستند (سهام زیان ده) را نفروشند. در چنین مواردی آگاهی دادن به مشتریان در مورد شاخص های ریسک یک سرمایه گذاری همچون انحراف استاندارد، رتبه بندی اعتباری، رتبه بندی خرید/فروش/نگهداری و نظایر آن می تواند سودمند باشد.
  4. پرتفوهای نامتوازن: زیان گریزی می تواند سرمایه گذاران را به حفظ و نگهداری پرتفوهای نامناسب ترغیب کند. آموزش و آگاهی دادن در مورد مزایای تخصیص دارایی و تنوع بخشی یک ضرورت است.

  در نهایت توصیه میکنیم برای مطالعه بیشتر در این زمینه به این لینک که اطلاعات زیادی نیز در همین مسئله به زبان انگلیسی ارائه داده شده است مطالعه کنید!

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  بدون کامنت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *