شاخص دلار چیست؟ چگونه با فهم دقیق آن در فارکس سود کنیم؟

شاخص دلار چیست؟

شاخص دلار آمریکا (USDX) چیست؟
شاخص دلار آمریکا (USDX) اندازه‌گیری ارزش دلار آمریکا نسبت به ارزش سبدی از ارزهای اکثر مهم‌ترین شرکای تجاری ایالات متحده است. این شاخص مشابه سایر شاخص های تجاری است که از نرخ های مبادله ای همان ارزهای اصلی نیز استفاده می کنند.

نکات کلیدی

  1. شاخص دلار آمریکا برای اندازه گیری ارزش دلار در برابر سبدی متشکل از شش ارز جهانی – یورو، فرانک سوئیس، ین ژاپن، دلار کانادا، پوند انگلیس و کرون سوئد استفاده می شود.
  2. این شاخص اندکی پس از انحلال توافقنامه برتون وودز در سال 1973 با پایه 100 ایجاد شد و مقادیر از آن زمان نسبت به این پایه است.
  3. ارزش این شاخص نشان دهنده ارزش دلار در بازارهای جهانی است.

گاهی مشاهده می شود که ابهامات و درک نادرستی از شاخص ارزها در بین معامله گران و تحلیلگران تازه کار بازار فارکس وجود دارد. در این نوشتار سعی شده است به زبانی ساده به این سوال پاسخ داده شود که شاخص دلار چیست . ابتدا لازم است توضیحی از چگونگی ارزش گذاری و ماهیت تغییرات ارزها ارائه شود.

علت تغییرات قیمت هر ارز یا کالایی را عرضه و تقاضای آن واحد پولی یا کالا تعیین می کند. برای مثال در مواقعی سرمایه گذاری ها به سمت طلا سوق پیدا می کند و هعین عامل باعث افزایش قیمت طلا می شود. یا زمان هایی که بحران اقتصادی یا مشکلات سیاسی و امنیتی گسترده در یک کشور رخ می دهد تقاضا برای سرمایه گذاری در آن کشور کاهش و واحد پولی یا ارز آن کشور هم کاهش می یابد.

آشنایی با شاخص دلار آمریکا (USDX)

این شاخص در حال حاضر با فاکتورگیری در نرخ تبدیل شش ارز اصلی جهان محاسبه می شود که شامل یورو (EUR)، ین ژاپن (JPY)، دلار کانادا (CAD)، پوند انگلیس (GBP)، کرون سوئد (SEK) و فرانک سوئیس (CHF) است. یورو، تا حد زیادی، بزرگترین جزء شاخص است که تقریباً 58 درصد (رسما 57.6 درصد) از سبد را تشکیل می دهد. وزن بقیه ارزهای موجود در شاخص عبارتند از: ین:(13.6%)، پوند:(11.9%)، کانادا:(9.1%)، کرون:(4.2%) و فرانک سوییس:(3.6%).

آشنایی با شاخص دلار آمریکا (USDX)

این شاخص در سال 1973 با پایه 100 شروع شد و مقادیر از آن زمان نسبت به این پایه است. مدت کوتاهی پس از انحلال توافقنامه برتون وودز تأسیس شد. به عنوان بخشی از این توافق، کشورهای شرکت کننده موجودی خود را به دلار آمریکا (که به عنوان ارز ذخیره استفاده می شد) تسویه کردند، در حالی که دلار آمریکا به طور کامل به طلا با نرخ 35 دلار در هر اونس قابل تبدیل بود.

ارزش گذاری بیش از حد دلار منجر به نگرانی در مورد نرخ ارز و ارتباط آن با نحوه قیمت گذاری طلا شد. رئیس جمهور ریچارد نیکسون تصمیم گرفت به طور موقت استاندارد طلا را به حالت تعلیق درآورد، در این مرحله سایر کشورها می توانستند هر توافق مبادله ای را غیر از قیمت طلا انتخاب کنند. در سال 1973، بسیاری از دولت های خارجی تصمیم گرفتند که نرخ ارز خود را شناور کنند و به این توافق پایان دادند. این قضایا قبل از اوج گیری بازار ارز خارجی یا فارکس بوده است.

تاریخچه شاخص دلار آمریکا (USDX)

شاخص دلار آمریکا در طول تاریخ خود به شدت افزایش و کاهش یافته است و به اوج خود در فوریه 1985 با ارزش 164.72 و پایین ترین نقطه خود در بحران مالی مارس 2008 با ارزش 70.698 رسیده است. از 25 مارس 2020، این شاخص دارای ارزش 100.35 بود، به این معنی که دلار آمریکا از سال 1985 نسبت به سبد ارزها کاهش یافته است، اما تقریباً برابر با ارزش اولیه آن در سال 1973 است. این شاخص به شدت تحت تأثیر عوامل کلان اقتصادی از جمله تورم/ کاهش تورم در دلار و ارزهای خارجی موجود در سبد قابل مقایسه، و همچنین رکود و رشد اقتصادی در آن کشورها.

تاریخچه شاخص دلار آمریکا (USDX)

محتویات سبد ارزها از زمان شروع این شاخص تنها یک بار تغییر کرده است، زمانی که یورو جایگزین بسیاری از ارزهای اروپایی که قبلاً در این شاخص در سال 1999 وجود داشت، مانند واحد پول قبلی آلمان، دویچ مارک، شد. در سال‌های آینده، احتمالاً ارزها جایگزین خواهند شد زیرا این شاخص در تلاش است تا شرکای تجاری اصلی ایالات متحده را نمایندگی کند. این احتمال هم وجود دارد که در آینده ارزهایی مانند یوان چین (CNY) و پزو مکزیک (MXN) جایگزین ارزهای دیگر در شاخص شوند زیرا چین و مکزیک هم جدیدا جزو شرکای تجاری اصلی با ایالات متحده هستند. چراکه هم اکنون نیز نرخ مبادلات بالایی همین دو ارز در بازار فارکس دارند و بروکر های مختلف از جمله بهترین بروکر های فارکس مثل ویندزور نیز این آمار را تایید میکنند!

تفسیر و تجارت شاخص دلار آمریکا (USDX)

معبار در شاخص دلار امریکا عدد 100 است ، وقتی ارزش شاخص مقدار 120 را نشان می دهد که دلار آمریکا در دوره زمانی مورد بحث 20 درصد در برابر سبد ارزها افزایش ارزش یافته است. به عبارت ساده، اگر USDX بالا رود، این بدان معناست که دلار آمریکا در مقایسه با سایر ارزها در حال افزایش قدرت یا ارزش است. به همین ترتیب، اگر شاخص در حال حاضر 80 باشد و از مقدار اولیه خود 20 درصد کاهش یابد، به این معنی است که ارزش یا قدرت مورد بحث 20 درصد کاهش یافته است. نتایج ارزشیابی و استهلاک عاملی از دوره زمانی مورد بحث است.

تفسیر و تجارت شاخص دلار آمریکا (USDX)

شاخص دلار ایالات متحده به معامله گران اجازه می دهد تا ارزش دلار را در مقایسه با سبدی از ارزهای انتخابی در یک معامله نظارت کنند. همچنین به آنها اجازه می دهد تا شرط های خود را در برابر هر گونه خطری که در رابطه با دلار است محافظت کنند. این امکان وجود دارد که استراتژی های آتی یا گزینه های اختیاری را در USDX ترکیب کنید. این محصولات مالی در حال حاضر در هیئت تجارت نیویورک معامله می شوند. سرمایه گذاران می توانند از این شاخص برای محافظت از حرکات عمومی ارز یا سفته بازی استفاده کنند. این شاخص همچنین به‌طور غیرمستقیم به‌عنوان بخشی از صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF)، گزینه‌ها یا صندوق‌های متقابل در دسترس است.

برای مشاهده کامل نرخ شاخص دلار و سایر ارز ها میتوانید به این لینک مراجعه کنید!

 به صورت خلاصه dollar index چیست ؟

شاخص دلار معیاری برای بیان میزان تغییرات قیمتی دلار آمریکا در قیاس با سبدی از مهمترین ارزهای بین المللی است که مهمترین شرکای تجاری آمریکا هستند. این سبد میانگینی وزنی از شش ارز مهم است که متعلق به 24 کشور دنیا هستند. ( 19 کشور اروپایی با واحد ارزی یورو بعلاوه پنج کشور دیگر. )

این سبد ارزی با درصدهای وزنی آن به قرار زیر است:

یورو Euro با وزن 57.6 درصد، ین ژاپن Japanese Yen با وزن 13.6 درصد، پوند انگلیس British Pound Sterling با وزن 11.9 درصد، دلار کانادا Canadian Dollar با وزن 9.1 درصد، کرون سوئد Swedish Krona با وزن 4.2 درصد و فرانک سوئیس Swiss Franc با وزن 3.6 درصد.

ارزهای موجود در این سبد یکبار در ابتدای سال 1999 میلادی و هنگامی که ارزهای چندین کشور اروپایی در قالب واحد پولی یورو جمع شدند مورد بازنگری قرارگرفت. همچنین امروزه اعتقاد بر این است که با توجه به اینکه کشورهایی مانند چین، کره جنوبی، مکزیک و برزیل جزو شرکای تجاری مهم آمریکا محسوب می شوند ولی ارز آن ها دخالتی در شاخص دلار آمریکا ندارد، زمان بازنگری مجدد در سبد ارزی شاخص دلار آمریکا فرا رسیده است.

شروع محاسبه شاخص دلار آمریکا که به اختصاص به شکل USDX یا DXY نیز بیان می شود از ماه مارس سال 1973 می باشد و در ابتدای محاسبه این میزان به صورت 100 است.

گاهی بعضی دوستان تازه کار از مفهوم سبد ارزی شاخص دلار آمریکا برداشت اشتباهی همانند سبد دارایی دارند و به اشتباه تصور می کنند که افزایش ارزش این سبد موجب افزایش ارزش دلاری می شود ولی این موضوع کاملا برعکس است!

پیش از این و در مقدمه عنوان کردیم که ارزش هر ارز در مقابل ارز دیگر بیان می شود. به عبارت دیگر افزایش ارزش یورو موجب کاهش ارزش دلار می شود و بالعکس. بنابراین توجه داشته باشید که افزایش ارزهای موجود در این سبد ارزی موجب کاهش شاخص دلار آمریکا می شود.

برای مثال وقتی شاخص دلار عدد 120 است، نشان از رشد 20 درصدی ارزش دلار در برابر ارزهای موجود در این سبد نسبت به سال شروع شاخص دلار ( ماه مارس 1973 میلادی ) است. به عبارت دیگر کاهش متوسط ارزهای این سبد به میزان 20درصد در مقایسه با دلار.

امیدواریم که توضیحات کافی داده باشیم و سوال شما در مورد این که به طور کلی شاخص دلار آمریکا چیست برطرف شده باشد. در مقاله بعدی در مورد اهمیت تحلیل شاخص دلار آمریکا توضیحاتی را ارئه خواهیم داد.

توجه داشته باشید که می توانید با عضو شدن در کانال تلگرام تریدر نووا ما به محض انتشار مقالات آموزشی مطلع شوید و همچنین در ابتدای هرروز تحلیل های پرایس اکشنی زوج ارزهای مختلف و همچنین طلا را به رایگان دریافت کنید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

1 کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.