شاخص کل بورس تهران

شاخص کل بورس تهران

 • معرفی شاخص کل بورس تهران

  حتما شما تابه حال بارها و بارها در صدا و سیما و سایر رسانه ها شنیده اید که مثلا شاخص کل بورس تهران امروز با 50 واحد رشد به عدد 35 هزار واحد رسید. همچنین گاهی اوقات رسانه ها از کاهش شاخص بورس خبر می دهند اما تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که شاخص بورس بیانگر چیست و چرا افزایش یا کاهش آن اهمیت دارد. اساس نوسانات شاخص چه مفهومی دارد؟ در این برنامه درباره شاخص های بورس و انواع آنها صحبت می کنیم.

  شاخص بورس چیست؟

  شاخص در مفهوم کلی معیاری است که براساس آن می توانیم چیزی را تشخیص دهیم. در بورس هم شاخص ها در واقع معیار های مهمی هستند که با بررسی و تحلیل آن ها می شود وضعیت گذشته و حال بورس را از جنبه های مختلف ارزیابی و حتی روند آینده بورس را پیش بینی کرد. بنابراین با توجه به نقش بسیار مهمی که شاخص های بورس در تصمیم گیری سرمایه گذاران ایفا می کنند نوسانات شاخص ها هم برای سرمایه گذاران بسیار حائز اهمیت است. شاخص بورس انواع مختلفی دارد که هر یک وضعیت بورس را از جنبه خاصی نشان می دهد. بنابراین سرمایه گذاران در تحلیل شاخص بورس باید به کارکرد هر شاخص توجه کافی داشته باشند. در ادامه مهمترین انواع شاخص بورس را به شما معرفی می کنیم.

  شاخص کل بورس تهران چیست؟

  شاخص کل بورس تهران که به آن شاخص قیمت و بازده نقدی هم گفته می شود بیانگر سطح عمومی قیمت و سود شرکت های پذیرفته شده در بورس است. به بیان ساده تر تغییرات شاخص کل در واقع بیانگر میزان بازدهی سرمایه گذاران در بورس است. لازم است در این خصوص قدری توضیح دهیم. اگر به خاطر داشته باشید، در درس های گذشته گفتیم که بازدهی سرمایه گذاران در بورس از دو طریق به دست می آید. اول دریافت سود نقدی سالیانه و دوم تغییر قیمت سهم در طول دوره سرمایه گذاری.

  برای مثال فردی را در نظر بگیرید که سهام شرکت الف را در ابتدای سال با قیمت 150 تومان خریداری می کند. اگر قیمت سهام این فرد در پایان سال به 180 تومان افزایش پیدا کند و شرکت هم در پایان سال 15 تومان به عنوان سود نقدی به ازای هر سهم توزیع کند، این فرد مجموعا 45 تومان سود از محل افزایش قیمت سهم و دریافت سود نقدی به دست آورده است. بنابراین بازدهی این سهامدار در پایان سال برابر با 30 درصد است. چون سرمایه اش از 150 تومان به 195 تومان افزایش پیدا کرده است. تغییرات شاخص کل بورس تهران هم دقیقا بیانگر میانگین بازدهی بورس است. بنابراین اگر مثلا شاخص کل بورس تهران در ابتدای سال 20 هزار واحد باشد و در پایان سال با 10 هزار واحد افزایش به 30 هزار واحد برسد، به این معنی است که میانگین بازدهی بورس از محل افزایش قیمت سهام شرکت ها و تقسیم سود نقدی بین سرمایه گذاران در آن سال 50 درصد بوده است.

  یک نکته قابل توجه و مهم در خصوص شاخص کل می بایست مد نظر سرمایه گذاران قرار داده شود. اول اینکه افزایش شاخص کل بورس تهران لزوما به معنی سودآوری سهام تمام شرکت های فعال حاضر در بورس نیست. همانطور که کاهش شاخص کل هم لزوما به معنی ضرردهی سهام تمام شرکت ها در بورس نیست. چون همانطور که گفته شد شاخص کل بیانگر میانگین بازدهی بورس است و چه بسا در برخی موارد علارغم رشد قابل توجه شاخص کل بورس تهران، برخی سهام ها با افت قیمت مواجه شوند و سهامداران خودشان را با زیان مواجه کنند و یا در شرایطی که شاخص کل با کاهش مواجه است، برخی سهامداران که سهام ارزنده ای را در سبد سهام خودشان دارند، سود قابل قبولی بدست می آورند. بنابراین سرمایه گذاران نباید صرفا با اتکا به اخبار رشد شاخص کل بورس و بدون بررسی درباره ارزش ذاتی سهام اقدام به سرمایه گذاری در بورس کنند. و  حتی در شرایط رشد مستمر شاخص کل هم باید در انتخاب سهام کاملا دقت کرد.

  نکته دوم ارتباط بین شاخص کل بورس و سبد سهام است. حتما به خاطر دارید که یکی از اصول بسیار مهم سرمایه گذاری در بورس تشکیل سبد سرمایه متنوع است. هر اندازه سبد سهام یک سرمایه گذار متنوع تر و به ترتیب سهام شرکت های حاضر در بورس نزدیک تر باشد، بازدهی متوسط آن سرمایه گذار هم به بازدهی متوسط کل بورس که توسط شاخص کل نشان داده می شود نزدیک تر است. تا جایی که اگر فردی بتواند ترکیب سهام موجود در سبد سهام خود را منطبق بر ترکیب تمامی سهام حاضر در بورس کند، بازدهی آن فرد هم به طور کامل بر نوسانات شاخص کل بورس منطبق می شود. و مثلا با رشد 30% شاخص، سرمایه گذار هم حدودا 30% سود بدست می آورد.

  در این درس با مفهوم شاخص کل بورس آشنا شدید. لازم به ذکر است اطلاعات مربوط به شاخص های بورس به صورت لحظه ای در وبسایت اطلاع رسانی بورس و اوراق بهادار تهران به نشانی www.irbourse.com و وبسایت اطلاع رسانی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران به نشانی www.tsetmc.com قابل مشاهده است. در درس بعدی سایر شاخص های بورس را به شما معرفی می کنیم.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *