صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (بخش اول)

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورسصندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (بخش اول)

اگر به خاطر داشته باشید در درس های گذشته صندوق های سرمایه گذاری را به عنوان نهادی برای سرمایه گذاران غیر حرفه ای معرفی کردیم. در این درس و درس بعدی می خواهیم صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس را به عنوان یک ابزار جدید که نسبت به صندوق های معمولی از مزایای بیشتری هم برخوردار است معرفی کنیم. قبل از این که به توضیح صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس بپردازیم، لازم است که برخی مفاهیم از جمله صندوق های سرمایه گذاری، فرابورس ایران و انواع بازارهای آن را تشریح کنیم.

صندوق های سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران غیر حرفه ای

همانطور که می دانید که شرط اساسی برای سرمایه گذاری موفق در بورس این است که اولا قبل از تصمیم گیری برای خرید و فروش سهام شرکت ها، همه اطلاعات و عوامل موثر بر قیمت سهام آن شرکت را به دقت مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قراردهید. و براساس این اطلاعات نسبت به خرید و فروش سهام شرکت مورد نظر تصمیم گیری کنید. و ثانیا بعد از خرید سهام مورد نظر هم بتوانید به طور مستمر این عوامل را ارزیابی کنید و در صورت بروز تغییر در هر یک از عوامل موثر در ارزش یک سهم در حال و در آینده، سبد سهام خود را بر اساس شرایط جدید بروز کنیم.

با این اوصاف برای برخی افراد که یا تخصص کافی برای تحلیل عوامل موثر بر قیمت سهام را ندارند و یا علی رقم داشتن تخصص این فرصت را ندارند که مدام در حال ارزیابی سهام خودشان در بورس و خرید و فروش در این بازار باشند، یک راهکار مناسب و مطمئن ارائه می کنیم. راهکاری که همه علاقه مندان به سرمایه گذاری در بورس بویژه افراد غیر حرفه ای و تازه وارد می توانند از این طریق وارد بورس شوند. راهکاری به نام صندوق های سرمایه گذاری.

سرمایه گذاری از طریق صندوق های سرمایه گذاری یک سرمایه گذاری غیر مستقیم محسوب می شود. به این معنی که به جای اینکه سرمایه گذار خودش مستقیما اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار در بورس کند، پول خودش را در اختیار صندوق سرمایه گذاری قرار می دهد تا متخصصان صندوق اقدام به سرمایه گذاری کنند. برای این کار کافی است سرمایه گذار به یکی از صندوق ها مراجعه کند و سهام آن صندوق که اصطلاحا واحد سرمایه گذاری نام دارد را خریداری کند. با خرید واحد سرمایه گذاری توسط سرمایه گذار، پول در اختیار صندوق قرار می گیرد. سپس مدیران و کارشناسان آن که افراد متخصص و مورد اعتماد بورس هستند با این پول اقدام به سرمایه گذاری در بورس می کنند. افرادی که واحد های سرمایه گذاری صندوق ها را خریداری می کنند هم مثل سهامداران یک شرکت، به نسبت سرمایه خودشان مالک دارایی های صندوق هستند. بنابراین هر اندازه صندوق مناسب تری داشته باشند و بازدهی بیشتری به دست آورند، ارزش واحد های سرمایه گذاری آن ها هم بیشتر می شود و سود بیشتری نصیب سرمایه گذاران می شود.

همچنین با توجه به این که اداره این صندوق ها توسط افراد متخصص صورتی می گیرد، میزان موفقیت سرمایه گذاری در این صندوق ها در مقایسه با سرمایه گذاری مستقیم به ویژه برای سرمایه گذاری مستقیم به ویژه برای افراد غیر حرفه ای بیشتر است و برای همین علت است که مسئولان بورس اغلب به مردم توصیه می کند از طریق سرمایه گذاری وارد بورس شوند.

تا به این جا صندوق های سرمایه گذاری را به عنوان یکی از نهاد های مالی مهم فعال در بازار سرمایه کشور، معرفی کردیم و متوجه شدیم که یک عملکرد آن ها به چه صورت است؟ خوب است که قدری هم درباره شرکت فرابورس ایران توضیح دهیم.

فرابورس ایران

با توجه به محدودیت های پذیرش در بورس تدبیری اندیشیده شده است تا آن دسته از شرکت هایی که موفق به احراز شرایط پذیرش فعالیت در بورس نمی شوند اما وضعیت و عملکرد قابل قبولی دارد هم بتوانند از مزایای پذیرش در بازار سرمایه از جمله تامین مالی آسان و ارزان در این بازار بهره مند شوند. این تدبیر چیزی نیست جز راه اندازی شرکت فرابورس ایران. به این ترتیب شرکت هایی که برخی الزامات و حداقل های لازم را دارند می توانند به جای بورس تهران در فرابورس ایران پذیرش شوند و سهام خودشان را در این بازار ارائه کنند.

در تنوع بازارهای فرابورس ایران می توان به بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران اشاره کرد که در این بازار انواع صکوک، انواع اوراق مشارکت شرکت های دولتی و خصوصی، گواهی سپرده بانکی، انواع اوراق مشارکت شهرداری ها معامله می شوند. یکی از ابزارهای مالی جدیدی که در فرابورس ایران برای سرمایه گذاری راحتتر اشاره شده است، صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در فرابورس ایران یا ETF می باشد.

صندوق سرمایه گذاری قابل معامله یک ابزار جدید است که از مزایای بیشتری نسبت به سایر صندوق ها برخوردار است. صندوق ETF در واقع یک نوع سرمایه گذاری است که واحدهای آن قابل معامله در بازار سرمایه است. در واقع این بار شما به طور مستقیم واحدهای صندوق را در فرابورس خرید و فروش کنید و مهم ترین مزیت آن نیز این است که معاملاتش معاف از مالیات است.

مزیت دیگر صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله این است که اگر شما به عنوان مثال از طریق کارگزاری a در یک شهر واحد صندوق را خریداری کنید می توانید از طریق صندوق b به فروش برسانید. مزیتی که صندوق های سرمایه گذاری معمولی از آن برخوردار نیستند و برای باطل کردن آن ها باید به خود کارگزاری که از آن خریداری کرده اید مراجعه نمایید.

آموزش سهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *