عرضه و تقاضا چیست؟

معنای عرضه و تقاضا

 • در یادگیری های اصولی و اولیه پیش از آموزش فارکس نیاز است تا با مفاهیم مقدماتی اقتصادی آَنایی کاملی پیدا کنیم ما در این مطلب موارد زیر را پوشش میدهیم:

  1. عرضه چیست و چه چیزی آن را تعریف میکند؟
  2. تقاضا چیست و چه چیزی آن را تعریف میکند؟
  3. سه حالت اصلی بازارها

  عرضه و تقاضا چیست؟

  بازار فارکس، سهام، کالا یا هر بازار تجارت آزاد دیگر در جهان توسط عرضه و تقاضا هدایت میشود. درک اصول عرضه و تقاضا در بازار از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا این نیرو اصلی است که قیمت یک ابزار را به سمت بالا یا پایین میبرد.

  علاوه بر این، به دست آوردن درک خوب از مفهوم عرضه و تقاضا، همه تفاوت ها را ایجاد میکند در حالی که شما باید از میان باران اخباری که هر روز منتشر میشود، بگردید و آن اخبار / رویدادهایی را که فکر می کنید بیشتر از همه وابسته است، انتخاب کنید.

  عرضه و تقاضا در فارکس

  عرضه چیست؟

  نمایانگر میزان کالاهای خاص در هر زمان، در بازار است. در صورتی که یک عرضه ی یک ارز خاص افزایش پیدا کند، این امر باعث میشود که ارز از ارزش کمتری برخوردار شود. عکس این قضیه نیز صادق است، در صورت کاهش عرضه ارز خاص، این امر معمولاً باعث افزایش ارزش پول میشود، زیرا نادر نادر یا ناپیدا است.

  مردم تمایل دارند ارزش دارایی های خود را که از عرضه ی کمی برخوردار هستد، مانند الماس، ارزیابی کنند. اما، اگر سنگها را در نظر بگیرند، نتیجه گیری کاملاً واضح است. ارزش سنگها بسیار کم است، فقط به این دلیل که مردم میتوانند آنها را در همه جای اطراف خود پیدا کنند. بنابراین، میتوان گفت که عرضه سنگ در مقیاس جهانی بسیار زیاد است. همانطور که شخص به راحتی در خیابان قدم میزند، می تواند از میان طیف وسیعی از سنگ ها انتخاب کند.

  اما اگر پرونده الماس را مورد بررسی قرار دهیم، آنها معمولاً دارای ارزش بسیار زیادی هستند، زیرا نادر هستند، در گردش معمولاً یافت نمیشوند. این یک مثال ساده است، اما هنوز از منطق بازار دور نیست.

  تقاضا چیست؟

  تقاضا نشان دهنده میزان تقاضای دارایی خاصی توسط شرکت کنندگان در بازار در هر زمان است. به عنوان مثال، وقتی نوبت به معاملات ارز میرسد، تقاضا معمولاً دقیقا برعکس سناریویی که در بالا ذکر کردیم، بر روی ارزش اجناس مورد نظر اثر میگذارد. در صورت افزایش تقاضا برای یک ارز خاص، این امر باعث میشود ارز ارزش اضافی پیدا کند. عکس آن نیز معتبر است، در صورت کاهش تقاضا برای یک ارز خاص، این امر معمولاً باعث میشود ارز بخشی از ارزش خود را از دست بدهد.

  شرایط S & D

  چندین فرض کلیدی برای اطمینان از این مفهوم مورد نیاز است: اول، تمایز محصول وجود ندارد – فقط یک نوع محصول و تنها با یک قیمت به هر مصرف کننده ای فروخته میشود. دوم، در این سناریوی بسته، آیتم علاقه یه نیاز پایه است، اما یک ضرورت واجب انسانی مانند غذا یا آب نیست. آخرین فرضی که ما ارائه میدهیم این است که این کالا، هیچ جانشینی ندارد و مصرف کنندگان پیش بینی میکنند که قیمت ها در آینده احتمالاً ثابت بمانند.

  سه حالت همیشگی در بازار

  بازار همیشه در یکی از این سه حالت است.
  اول حالتی که، تقاضا بیش تر از عرضه است، که این بدان معنی است که خریداران برای خرید در بازار رقابت دارند و این امر باعث افزایش قیمت ها میشود.

  حالا دوم، این است که بازار میتواند در وضعیتی باشد که عرضه بیش از تقاضا باشد، این بدان معناست که برای فروش، بین شرکت کنندگان رقابت وجود دارد و در نتیجه باعث افت قیمت ها میشود.

  و سوم اینکه ، بازار میتواند در حالت تعادل باشد، جایی که هیچ رقابتی بین شرکت کنندگان برای خرید یا فروش وجود ندارد، زیرا فقط یک قیمت در بازار موجود است، که هر کس را قادر به خرید یا فروش به همان اندازه که تمایل دارد، میکند. این سناریو شرایط بهینه اقتصادی را ارائه میدهد، جایی که هم مصرف کنندگان و هم تولیدکنندگان کالاها و خدمات راضی هستند.

  با این حال، هرچه بازار از تعادل خود دور میشود، رقابت افزایش می یابد، بنابراین قیمت ها دوباره به تعادل پیش میروند. به عبارت دیگر، رقابت ها با بازگرداندن بازارها به تعادل، از بین میروند. حتی اگر تعادل جایی باشد که اکثر کندل ها آنجا هستند، سرمایه گذاران لزوماً مایل به تجارت در آن منطقه نیستند.

  ما نمونه ای از قیمت های نفت را ارائه خواهیم کرد تا نشان دهیم چگونه عرضه و تقاضا با هم کار میکنند و بر اقتصاد جهانی تأثیر میگذارند. در صورت افزایش تقاضا برای نفت خام یا کاهش عرضه نفت خام، قیمت های فیوچر نفت معمولاً افزایش می یابند. با افزایش قیمت نفت خام، قیمت بنزین تقریباً بلافاصله واکنش نشان میدهد و آن نیز افزایش می یابد. با افزایش قیمت بنزین، مصرف کنندگان مجبور میشوند مقادیر بیشتری پول خرج کنند تا مثلاً از نقطه a به نقطه b رانده شوند. و با صرف هزینه های بیشتر در محصولات نفتی، سرانجام پول کمتری نسبت به قبل از افزایش قیمت نفت دارند. ذکر این نکته مفید است که این عوامل که بر بودجه یک فرد تأثیر میگذارد ، بر بودجه مشهورترین شرکت ها و دولت های با نفوذ در سراسر جهان نیز تأثیر میگذارد.

  اجازه دهید ژاپن را به عنوان کشوری در نظر بگیریم که از قیمت بالای نفت رنج میبرد، زیرا تقریباً تمام نفت خود را وارد میکند. این بدان معناست که ژاپن به هر بشکه نفتی که وارد میکند برای توسعه صنعت خود نیاز دارد، باید آن را با برخی قیمت ها خریداری کند. علاوه بر این، اقتصاد ژاپن به توانایی کشورها در صادرات کالاهایی که تولید میکند به شرکای تجاری خود مانند ایالات متحده و چین متکی است. هر خودرو، تلفن هوشمند و رایانه ای که در ژاپن تولید میشود، با افزایش قیمت نفت، هزینه بیشتری برای تحویل به مصرف کنندگان متحمل میشود. در این حالت ، کشور یک ضربه ی مضاعف را تجربه میکند. ابتدا باید 100 درصد نفت خود را با قیمت تورم وارد کند و سپس برای تحویل 100 درصد کالای تولیدی خود باید قیمت های تورم را بپردازد.

  طبق قانون عرضه و تقاضا، بدیهی است که افزایش نهایی قیمت نفت از چه راهی بر ارزش پول ژاپن تأثیر میگذارد. نفت همیشه قیمت دارد و با دلار ما فروخته میشود، بنابراین با افزایش قیمت این کالا، خریداران در ژاپن برای پرداخت هزینه نفت نیاز به تبدیل مقدار بیشتری از ین ژاپن به دلار ما دارند. در این حالت عرضه ارز ژاپن در بازار افزایش می یابد و این باعث میشود ارزش ین ژاپن کاهش یابد.

  در نتیجه همه اینها، به نظر میرسد کالاهای ژاپنی هزینه بیشتری دارند و افراد کمتری قادر به تهیه آنها هستند. تقاضا برای ین ژاپن کاهش می یابد، زیرا هرچه تعداد کالاهای مردم کمتر خریداری شود، ین ژاپن مورد نیاز، کمتر است. ترکیب افزایش عرضه و کاهش تقاضا منجر به کاهش ارزش پول ژاپن خواهد شد.

  این مثال از تأثیر نفت بر ین، منعکس کننده این مسئله است که عرضه و تقاضا میتواند بر بازارهای ارز تأثیر بگذارد.

  برای مطالعه بیشتر میتوانید به وبسایت تریدینگ پدیا مراجعه کنید.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *