عوامل موثر بر یورودلار

عوامل موثر بر یورودلار

 • عوامل موثر بر یورودلار

  یکی از پرطرفدارترین زوج ارزهای بازار فارکس یورودلار EURUSD می باشد. از این جهت تصمیم گرفتیم مهمترین عوامل موثر بر یورودلار را در این مقاله مورد بررسی قراردهیم.

  ناحیه یورو

  دوازده کشور یورو را به عنوان ارز رایج خود پذیرفته اند: آلمان، فرانسه، ایتالیا، هلند، اسپانیا، بلژیک، اتریش، فنلاند، پرتقال، ایرلند، لوکزامبورگ و یونان

  بانک مرکزی اروپا

  این بانک سیاست های مالی اروپا را کنترل می کند که مرکز تصمیم گیری آن یک انجمن می باشد که از بخش اجرایی و روسای بانک های مرکزی ملی تشکیل شده است.

  هدف های سیاسی بانک مرکزی اروپا

  اولین دیدگاه بانک مرکزی اروپا ثبات قیمت هاست. اینجا دو رکن اساسی برای سیاست مالی وجود دارد. اول دیدگاهی برای پیشرفت ارزش و دیگری خطر برای اثبات قیمت. ثبات قیمت به عنوان افزایش تناسب شاخص قیمت مصرف کننده (HCIP) زیر از 2% تعریف می شود.

  وقتی که شاخص HCIP دارای مقدار مناسب باشد، مقیاس ها و همچنین پیش بینی ها یک خطر میان دوره ای را برای ثبات قیمت تعیین می کنند. دومین رکن رشد مالی می باشد که تحت عنوان M3 شناخته می شود. بانک مرکزی اروپا یک منبع به ارزش 4.5 سالیانه برای رشد M3 در اختیار دارد.

  بانک مرکزی اروپا برخی از پنجشنبه ها یک جلسه ملاقات جهت تعیین نرخ بهره دارد که در جلسه اول ماه در این جلسه بررسی کامل برروی مسایل سیاسی و اقتصادی انجام می شود.

  نرخ های بهره

  نرخ سرمایه اضافی بانک مرکزی اروپا کلیدی کوتاه مدت برای نرخ بهره است که برای اداره اقتصاد به راحتی می توان از آن استفاده کرد. تفاوت بین نرخ سرمایه گذاری مجدد و سرمایه فدرال آمریکا مقیاس بسیار خوبی برای بررسی نرخ یورودلار آمریکا است.

  ذخیره ارزی سه ماهه اروپا

  ذخیره ارزی حساب هایی هستند که در بانک های خارج از کشور پول رایج کشور در آن ذخیره می شود. به عنوان مثال حساب های این ژاپن که در خارج از ژاپن ذخیره می شوند به نام یورو- این خوانده می شوند. همچنین حساب های یورو خارج از ناحیه یورو در بانک ها به نام یورو – یورو خوانده می شوند. به همین دلیل نرخ بهره سه ماهه ذخیره ارزی اروپا تحت تاثیر بانکهای خارج از ناحیه یورو است که ذخایر ارزی در آن نگهداری می شود. این امر به ما کمک می کند که نرخ های ارز را تخمین بزنیم. برای مثال تفاوت نرخ بهره بین یورو- دلار آمریکا تحت تاثیر ذخیره یورو است و اگر این نرخ بالاتر از نرخ بهره ذخیره دلار باشد، ارزش یورو- دلار امریکا به سمت بالا تمایل پیدا می کند. در برخی از موارد به علت تاثیر عوامل دیگر ممکن است که عملا نتوان این رابطه را بین این عوامل مشاهده کرد .

  اوراق مشارکت ۱۰ ساله دولتی

  عامل دیگر مهم در قیمت مابین یورو – دلار آمریکا تفاوت مابین نرخ بهره در آمریکا و ناحیه یورو می باشد. معمولا اوراق مشارکت ۱۰ ساله المان در این زمانی عاملی تعیین کننده است. زیرا در صورتی که نرخ ۱۰ ساله اوراق بهادار آلمان پایین تر از آمریکا باشد، (برای مثال بالا رفتن بازده در آلمان یا پایین آمدن بازده در آمریکا) می توان انتظار افزایش قیمت یورو- دلار آمریکا را در تئوری داشته باشیم و برعکس. بنابراین در این زمینه اوراق قرضه ۱۰ ساله بین المان و امریکا و اگاهی از مقدار انها می تواند یک عامل مناسب و تعیین کننده برای پیش بین نرخ ارز باشد. همچنین بایستی توجه کرد که روند تغییر مقدار این اوراق بسیار مهمتر از آگاهی از ارزش انها به تنهایی می باشد. البته تفاوت در نرخ بهره معمولا بستگی به انتظارات بازار از رشد اتی بین دلار آمریکا و ناحیه یورو می باشد و این عامل یکی از عامل های اساسی و تاثیرگذار بر روی نرخ ارز است .

  وزیران مالی

  آلمان: هنس ایشل که جانشین وزیر جناح چپ یعنی اسکار لانو نتام می باشد که در مارچ سال ۱۹۹۹ به این سمت منصوب شده است

  فرانسه: کریستین ساتر که جانشین دومینیک استراس می باشد و در ماه نوامبر سال ۱۹۹۹ به این سمت منصوب شده است .

  ایتالیا: وزیر مالی ویسکو و وزیر خزانه و بودجه آقای گوالیانو آماتو 

  اطلاعات اقتصادی

  مهمترین اطلاعات اقتصادی اروپا در رابطه با آلمان می باشد که دارای بزرگترین اقتصاد در اروپا است و از دیدگاه آماری اروپا هنوز در حال رشد است. در این زمینه اطلاعات اصلی معمولا عبارت از تولید ناخالص ملی، تورم، (شامل CPI و (HICP تولیدات صنعتی و نرخ بیکاری می باشد. برای آلمان به طور خاص می توان گفت که یک نقطه کلیدی از اطلاعات شامل تحقیقات IFO می باشد که شاخصی برای بررسی اعتماد تجاری بر روی اقتصاد ألمان می باشد. همچنین در این زمینه میزان کسری بودجه کشور که نشان دهنده میزان رشد و ثبات آن است، بایستی کمتر از ۳ درصد تولید ناخالص ملی باشد. علاوه بر این در این رابطه کشورها سعی می کنند که این کسری را به تدریج کاهش دهند و در صورتی که نتوانند این کار را انجام دهند باعث آسیب های جدی بر روی قیمت یورو خواهند شد. (همانند آنچه که ما در مورد کسری بودجه کشور ایتالیا مشاهده کردیم ).

  تاثیر متقابل نرخ های ارز

  نرخ معاوضه یورو- دلار آمریکا برخی از مواقع تحت تاثیر تغییرات در نرخ های ارز (غیر از نرخ دلار) می باشد. از این نرخ ها می توان به عنوان نمونه ارزش یورو- این را نام برد. برای روشن کردن بهتر این موضوع می توان گفت که قیمت یورو- دلار می تواند تحت تاثیر اخبار مثبت در زمینه کاهش نرخ یورو- این قرار گیرد. حتی در صورتیکه برای مثال ارزش دلار آمریکا- ین کاهش یابد، ممکن است که ضعیف شدن یورو باعث کاهش ارزش یورو- دلار آمریکا گردد .

  قراردادهای فیوچر سه ماهه

  این قراردادها نشان دهنده انتظارات بازار درباره سرمایه گذاری های سه ماهه آتی می باشد. تفاوت وجه نقد حاصل از قراردادهای سه ماهه آتی و میزان سرمایه گذاری در این قراردادها یک متغیر اساسی در تعیین این انتظارات بازار درباره نرخ یورو- دلار آمریکا می باشد .

  شاخص های دیگر

  بین نرخ یورو- دلار آمریکا و ارزش دلار آمریکا- فرانک سوییس یک رابطه همبستگی منفی قوی وجود دارد که نشان دهنده رابطه معکوس بین ارزش این دو ارز است. این موضوع به این خاطر است که اقتصاد سوئیس به میزان زیادی مستقل از اقتصاد اروپا است و در بیشتر موارد افزایش (کاهش) ارزش یورو- دلار آمریکا معمولا همراه با یک کاهش (افزایش) در ارزش یورو- فرانک سوئیس است و بالعکس. این رابطه را معمولا نمی توان به تنهایی به وسیله اطلاعات در مورد وقایع خاص در دو کشور توضیح داد .

  عامل های سیاسی

  همانند تمام نرخ هایی ارز، قیمت یورو- دلار آمریکا تحت تاثیر ثبات سیاسی و اتحاد بین دولت های فرانسه، آلمان و ایتالیا می باشد. عدم ثبات سیاسی بالا در روسیه برای مثال می تواند نشانه خطر برای قیمت یورو- دلار آمریکا باشد. دلیل این موضوع را می توان به سرمایه گذاری های زیاد آلمان در روسیه نسبت داد .

  شاخص های اقتصادی

  مجموعه وسیعی از عامل های اقتصادی می تواند بر روی نرخ های ارز در بازار تاثیر گذارد. البته بایستی در مورد این عامل ها بیان کرد که بعضی از این عوامل بر روی کل بازار تاثیر می گذارد در حالی که بعضی دیگر فقط بر روی نرخ ارز یک کشور خاص تاثیرگذار خواهد بود .

  فروش اتومبیل

  تعداد اتومبیل های فروخته شده در یک دوره ۱۰ روزه خاص یکی از عامل های اقتصادی تاثیرگذار بر روی نرخ ارز است . زمان بندی این شاخص (یعنی تحویل سه روز پس از دوره ده روزه) این شاخص را یکی از مهم ترین اطلاعات اقتصادی امریکا قرار داده است. مقدار این عامل و زمان بندی تحویل ان، فروش اتومبیل را به عنوان یک شاخص اصلی نشان دهنده خرده فروشی آمریکا و هزینه های مصرفی خاص افراد قرار داده است .

  ماندہ پرداخت ھا

  خلاصه معاملات اقتصادی انجام شده بین یک دولت و بقیه کشورهای جهان شامل کالا، خدمات، دارایی های مالی و صنعت توریسم یکی از شاخص های اقتصادی در این زمینه می باشد. مانده این پرداخت ها به دو قسمت کلی تقسیم می شود: حساب های جاری و حساب های سرمایه ای .

  مانده معاملات (معاملات کالا)

  تفاوت بین میزان صادرات و واردات کالا در یک کشور یکی از عوامل اقتصادی تاثیرگذار بر روی اقتصاد است. در این زمینه مانده مثبت زمانی حاصل می شود که میزان صادرات کشور بیشتر از واردات آن باشد. همچنین مانده منفی زمانی اتفاق می افتد که میزان واردات کشور بیشتر از صادرات باشد. افزایش صادرات در این زمینه به تولید ناخالص ملی اضافه می شود، در صورتیکه واردات کشور از تولید ناخالص ملی کسر می گردد. مانده تجاری کالا در آمریکا در اواسط دهه ۷۰ تا کنون همواره منفی بوده است. افزایش این کسری می توان نشان دهنده افزایش مصرف مردم در این کشور می باشد که یکی از عوامل نشان دهنده قدرت اقتصادی کشور است .

  کتاب خاکستری تحقیقات فدرال

  یکی از عوامل نشان دهنده شرایط اقتصادی جاری کشور، تحقیقات منتشر شده در کتاب خاکستری آمریکا می باشد که هر ساله هشت بار توسط بانک مرکزی فدرال منتشر می شود و شامل اطلاعات اقتصادی جاری و شرایط اقتصادی در کشور است و مطالبی درباره قراردادها کلیدی اقتصادی و تجاری، انتظارات بازار و دیگر عوامل در أن وجود دارد. این کتاب روشن کننده اطلاعات مهم اقتصادی کشور است و این تحقیق معمولا در یک دوره چهار هفته ای انجام می شود و دو هفته قبل از اجلاس FOMC که این اجلاس نیز هر ساله هشت بار برگزار می شود، منتشر می گردد. برعکس تحقیقات یا گزارش های عقب مانده رایچ در دنیا کتاب قهوه ای آمریکا یک شاخص مفید برای تصمیم گیری درباره سیاست های مالی اتخاذ شده توسط FOMC است .

  موجودی ها و فروش های اقتصادی

  دارایی ها و فروش های اقتصادی از داده های گزارش شده شکل گرفته که شامل سفارشات پایاپای، سفارشات می اید. دلیل این موضوع این است که از طریق ان می توان مجموع خروجی تولید شده را از تولید ناخالص تمییز داد. به عنوان نتیجه می توان گفت که موجودی های اقتصادی مدارک مهمی جهت پیش بینی مسیر آینده اقتصادی است. قبل از کامپیوتری شدن شرکت ها برای آرایش موجودی های خرد و به کار بردن کمتر مواد سنجش قرار دهند .

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *