فارکس یا سهام؟ مقایسه کامل بازار مالی فارکس و سهام

فارکس یا سهام

شاید برای خیلی‌ها این سوال پیش آمده باشد که مزایای فارکس نسبت به سهام چیست و یا از خود میپرسند در سهام سرمایه گذاری کنند یا در فارکس؟ برای مقایسه فارکس و سهام باید به جوانب مختلفی توجه کرد، خب برای پاسخ به این سوالات در این مقاله همراه ما باشید:

در یک کلام مزایای فارکس نسبت به سهام چیست؟

اگر بخواهیم سریع و گذرا به این سوال پاسخ دهیم باید به ترتیب موارد زیر را نام ببریم:

نقدینگی، حجم معاملات
موضع گیری
راحت تر دنبال کردن
هزینه معامله پایین تر
اهرم بالا
نفوذ دلالان
و بیشتر..

کدام یک از بازارها برای تجارت بهتر است؟ فارکس یا سهام؟ یک تاجر باتجربه به شرط داشتن خریدار و فروشنده کافی در آن بازار خاص، برای تولید روندهای معنادار در هر روز یا هفته یا ماه، به احتمال زیاد بدون توجه به بازار درآمد کسب خواهد کرد. در واقع، همیشه بهتر است که به بازار یا معدود بازارهایی که آنها را خوب میشناسید، آزمایش کرده اید و مهمتر از همه اینکه برای معامله با آن راحت تر هستید، تمرکز کنید.

مشخصات خاصی از بازار فارکس وجود دارد که باعث برتری آن میشود به گونه ای که تجارت با فارکس در مقایسه با سایر بازارها راحت تر یا ایمن تر است. از جمله این موارد، نقدینگی، نسبت معین عرضه و تقاضا، سهولت دسترسی، در دسترس بودن اطلاعات، انعطاف پذیری، محدودیت زمانی و حساسیت به حوادث خارج است.

امروزه بسیاری از افراد ترجیح میدهند که در فارکس معامله و ترید کنند، زیرا مزایای بسیاری در این گزینه تجارت وجود دارد. موارد زیر برخی از مزایای اصلی تجارت فارکس و دلیل محبوبیت آن است.

 

فارکس یا سهامنقدینگی و حجم معاملات

نکته بعدی در مقایسه فارکس و سهام بحث نقدینگی است. بازار فارکس نقدینه‌ترین ترین بازار در جهان است. طبق گفته بانک تسویه حساب های بین المللی، نتایج اولیه جهانی از نظرسنجی ارز خارجی نشان میدهد که معاملات بازار جهانی فارکس در آوریل 2013 به طور متوسط ​​5.3 تریلیون دلار در روز است. این رقم با حجم ترکیبی کل بازارهای سهام اختلاف زیادی دارد. علاوه بر این، نقدینگی نیز در بازار فارکس در طول روز معاملات بالا باقی میماند. بنابراین، هرچه بازار بزرگ یا مرکز مالی، به پایان روز معاملات خود نزدیک میشود، معاملات در بازار بزرگ بعدی، آغاز میشود. مثالی از این کیفیت همپوشانی بازار فارکس این است که وقتی 3 ساعت به بسته شدن بازار لندن باقی مانده است، نیویورک تازه معاملات خود را آغاز میکند. بعداً در مورد جلسات معاملاتی بحث خواهیم کرد.

موضع گیری در فارکس از سهام آسان‌تر است!

وقتی نوبت به فروش سهام کوتاه میرسد، تعداد کمی از افراد این کار را انجام میدهند، زیرا هسته تجارت سهام، سرمایه گذاری کردن در طولانی مدت است. بعضی اوقات دلالان به دلیل موقعیت های کوتاه، مورد انتقاد قرار میگیرند. در مورد ارزها، کوتاه کردن یک ارز خاص بسیار آسان تر است. دلیل آن این است که فروش کوتاه ارز از نظر روانشناسی قابل قبول تر است. بعلاوه، همانطور که قبلاً اشاره کردیم، ارزها به صورت جفت معامله میشوند. این بدان معناست که وقتی موقعیت کوتاهی را در یک واحد پولی در دست میگیرید ، به طور خودکار در جفت معامله شده ی دیگر ارز، موقعیت طولانی را در دست میگیرید.

راحت‌تر دنبال کردن

مزیت بزرگ دیگر بازار فارکس در مقایسه با سهام این است که چندین جفت اصلی برای تجارت و پیگیری اخبار وجود دارد. شما مانند ده ها هزار سهام، که هرکدام متعلق به بخشهای خاص خود و پاسخگوی اخبار آن بخش یا اخباری که مختص سهام یا شرکت پشتیبان سهام هستند، با اطلاعات بمباران نمیشوید. فقط کارهای بسیار زیاد تحقیقاتی مرتبط با سهام وجود دارد، در حالی که دنبال کردن همه این اخبار و متغیرهای مختلف برای یک شخص تقریباً غیرممکن است.

در فارکس بر خلاف سهام، اخبار زیر در مسیر بسیار مستقیم تری قرار میگیرند. اگر یک جفت ارز معامله میکنید، باید مهمترین اخبار / رویدادهای اقتصادی و سیاسی دو کشور نماینده این جفت ارز را بررسی کنید.

نکته دیگری که قابل ذکر است این است که اخبار مربوط به یک سهام خاص میتواند در بسیاری از موارد قبل یا بعد از باز شدن بازار منتشر شود. سپس، معامله گر باید صبر کند تا بازار باز شود تا موقعیتی را بدست آورد که برای واکنش معمولاً خیلی دیر است.

مقایسه فارکس و سهام

هزینه معامله پایین تر در فارکس نسبت به سهام

یکی دیگر از مزایا در مقابسه فارکس با سهام، ذکر این واقعیت این است که تجارت در بازار فارکس نسبت به تجارت در بورس اوراق بهادار با هزینه معامله کمتری همراه است. این بدان معناست که اگر در بازار فارکس معامله میکنید، از تعدادی از هزینه های پنهان که معمولاً با بازار سهام مرتبط هستند اجتناب خواهید کرد. یکی از کارمزدهایی که از آن اجتناب خواهید کرد شامل کارمزدی است که در هنگام معامله در بورس اوراق بهادار به شرکت ها پرداخت میشود. از طرف دیگر، کارگزاران فارکس، کارمزد خود را از طریق معاملاتی که شما در نتیجه پیشنهاد درخواست اسپرد انجام میدهید، دریافت میکنند.

اهرم بالا

شما قادر به معامله ارز به صورت اهرمی – تا 900 برابر سرمایه گذاری خود با برخی از کارگزاران هستید. این امر در درجه اول به سطح بالاتری از نقدینگی در بازارهای ارز نسبت داده میشود. حساب های مینی فارکس مجاز به معامله فقط با 0.5٪ مارجین هستند، یا به عبارت دیگر، فقط 50 دلار به شما امکان میدهد موقعیت ارزی 10000 واحد را کنترل کنید. معامله گران فیوچر که به مارجین مورد نیاز معادل ارزش 5٪ -8٪ قرارداد عادت کرده اند، بلافاصله تشخیص خواهند داد که بازار فارکس اهرم فشار بیشتری نسبت به بازار سهام فراهم میکند. معامله گران سهام معمولاً باید حداقل 50٪ حاشیه را تضمین کنند.

نفوذ از سوی دلالان

در تحلیل معاملات سهام، تحلیلگران صنعت و بازار گاهی اوقات دقیقاً حرکات دلالان را دنبال میکنند. این دلالان ممکن است با مقدار قابل توجهی سرمایه کار کنند، که برای ایجاد یک حرکت دو طرفه در بازارهای کوچکتر و کم نقدینه تر کافی است. با این حال، گسترده بودن بازار فارکس و نقدینگی جفت ارز مهم، آن را کمتر در معرض فشار ناشی از پیروان تحلیلگران منفرد قرار میدهد. بنابراین، بازار فارکس مقاومت بیشتری در برابر دستکاری دارد.

وقتی طرفین یک معامله از دانش برابری برخوردار باشند، احتمالاً هر دو از نتیجه، رضایت بیشتری خواهند داشت. با واکنش سریع بازار فارکس به هر رویدادی که رخ میدهد، شرکت کنندگان آن شانس بیشتری برای دستیابی به دانش برابر نسبت به بازارهای دیگر دارند. مزیت این ویژگی در این واقعیت نهفته است که هر تحلیل نادرست، فقط یک اثر کوتاه مدت بر بازار خواهد داشت، نه بلند مدت. زیرا هرگونه نقص، خودش را در کوتاه مدت، در اقدام بازار مشخص میکند.

مقایسه فارکس و سهام

به طور خلاصه

بازار فارکس به دلیل داشتن محیط بسیار نقدینه، اجرای سریع و دقیق شما را برای شما فراهم میکند، در حالی که شما قادر هستید با اسپرد کم، 24 ساعت در روز معامله کنید. این به شما امکان این را میدهد که از مقادیر بسیار امن و انعطاف پذیر، اهرم ها و اندازه های زیاد استفاده کنید. سهام ، با این وجود ، از پنجره و جهت معاملات بسیار محدودتری برخوردار است و احتمال تاخیر در اجرا ، لغزش و دستکاری قیمت بسیار بیشتر است. همچنین، معاملات میتوانند حساب شما را دچار سقوط کنند، زیرا از نظر کارمزد، بسیار گران هستند و به دلیل ثابت بودن مقدار شروع کننده، اهرم و اندازه های زیاد، میتوانند خطرات بیشتری داشته باشند.

برای مطالعه بیشتر کلیک کنید.

آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *