مدیریت استراتژیک مالی چیست؟ تاثیر این سبک مدیریت بر پیشرفت مالی

مدیریت استراتژیک مالی چیست؟

 • مدیریت استراتژیک مالی چیست؟
  در ادامه مباحث آموزش بورس و بازار های مالی جهانی مثل آموزش بازار فارکس مواردی هستند که دانستن آنها برای شناسایی بهترین شرکت ها برای سرمایه گذاری و یا همراه شدن با استراژی های کلان این شرکت ها در سرمایه گذاری شما میتوانید بسیار مفید و سود آور باشد . یکی از همین موارد بحث مدیریت استراتژیک مالی است در ادامه همراه ما باشید تا این موضوع را کاملا برررسی کنیم.

  مدیریت استراتژیک مالی به این معنی است که نه تنها امور مالی یک شرکت مدیریت شود ، بلکه آنها را به قصد موفقیت – یعنی دستیابی به تارگت ها و اهداف شرکت و افزایش ارزش سهامداران در طول زمان ، مدیریت کند. با این حال ، قبل از اینکه یک شرکت بتواند خود را به صورت استراتژیک مدیریت کند ، ابتدا باید اهداف خود را به طور دقیق مشخص کند ، منابع موجود و بالقوه خود را مشخص و یک برنامه خاص برای استفاده از منابع مالی و سایر منابع سرمایه ای خود در جهت دستیابی به اهداف خود تدوین کند.

  مدیریت مالی استراتژیک در مورد ایجاد سود برای تجارت و اطمینان از بازگشت سرمایه قابل قبول (ROI) است. مدیریت مالی از طریق برنامه های مالی تجاری ، ایجاد کنترل های مالی و تصمیم گیری مالی انجام می شود. نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که مدیریت “استراتژیک” بر موفقیت بلند مدت متمرکز است و مدیریت “تاکتیکی” مربوط به موقعیت یابی کوتاه مدت است!

  آشنایی با مدیریت مالی استراتژیک

  واژه عملیاتی در این بحث عبارت استراتژیک می باشد! شما در موضوع استراتژی فارکس هم میتوانید مباحث مهمی در این زمیینه را مطالعه کنید!
  مدیریت مالی خود شامل درک و کنترل صحیح ، تخصیص و بدست آوردن دارایی ها و بدهی های یک شرکت از جمله نظارت بر اقلام تأمین مالی عملیاتی مانند هزینه ها ، درآمدها ، حسابهای دریافتنی و پرداختی ، جریان نقدینگی و سودآوری است.

  مدیریت مالی استراتژیک شامل همه موارد فوق به علاوه ارزیابی ، برنامه ریزی و تنظیم مستمر برای متمرکز نگه داشتن شرکت و در جهت رسیدن به اهداف بلند مدت است. هنگامی که شرکتی به صورت استراتژیک مدیریت شود، به صورت موقت با مسائل کوتاه مدت به نحوی برخورد می کند که چشم انداز بلندمدت آن را از بین نبرد. مدیریت مالی استراتژیک شامل ارزیابی و مدیریت ساختار سرمایه یک شرکت ، ترکیبی از بدهی و دارایی های خالص به کار گرفته شده برای اطمینان از قابلیت پرداخت بلند مدت شرکت است.

  آشنایی با مدیریت مالی استراتژیک

  Strategic در مقابل مدیریت تاکتیکی

  اصطلاح “استراتژیک” به شیوه های مدیریت مالی اشاره دارد که بر موفقیت بلند مدت متمرکز هستند ، در مقابل تصمیمات مدیریتی “تاکتیکی” ، که به موقعیت یابی کوتاه مدت مربوط می شود. اگر شرکتی به جای تاکتیکی استراتژیک باشد ، تصمیمات مالی را بر اساس آنچه تصور می کند در نهایت به نتیجه می رسد – یعنی در آینده – می گیرد. این بدان معناست که برای تحقق این نتایج ، گاهی اوقات یک شرکت باید ضررهای فعلی را تحمل کند.

  آیا مدیریت استراتژیک موثر است؟

  بنابراین بخشی از مدیریت مالی استراتژیک موثر ممکن است شامل قربانی کردن یا تعدیل مجدد اهداف کوتاه مدت برای دستیابی به اهداف بلندمدت شرکت باشد. به عنوان مثال ، اگر شرکتی در سال گذشته متحمل خسارت خالص شده باشد ، ممکن است تصمیم بگیرد که دارایی های خود را از طریق بستن امکانات یا کاهش کارکنان کاهش دهد و در نتیجه هزینه های عملیاتی خود را کاهش دهد؛ انجام چنین اقداماتی ممکن است منجر به تغییر ساختار هزینه ها یا سایر اقلام یکبار مصرف شود که در کوتاه مدت بر وضعیت مالی شرکت تأثیر منفی می گذارد ، اما موقعیت شرکت را در دراز مدت بهتر می کند.

  این مبادلات کوتاه مدت و بلند مدت اغلب باید با در نظر گرفتن ذینفعان مختلف انجام شود. به عنوان مثال ، سهامداران شرکت های دولتی ممکن است در مورد تصمیماتی که بر قیمت سهام شرکت تأثیر منفی می گذارد ، در کوتاه مدت مدیریت کنند ، حتی اگر سلامت بلندمدت شرکت با تصمیمات یکسان محکم تر شود.

  نکات مهم

  1. هدف اصلی مدیریت مالی استراتژیک ایجاد سود برای تجارت است.
  2. یک برنامه استراتژیک مالی بر سود بلند مدت متمرکز است.
  3. برنامه ریزی استراتژیک مالی بر اساس شرکت ، صنعت و بخش متفاوت است.

  عناصر اصلی یک پلن استراتژیک

  آنچه عناصر اصلی یک پلن استراتژیک را در طول عملیات سازمانی خود می سازند، شامل طراحی عناصری است که منابع مالی شرکت را به حداکثر می رساند و از آنها به نحو احسن استفاده می کند. در اینجا یک شرکت باید خلاق باشد ، زیرا هیچ رویکردی برای مدیریت استراتژیک وجود ندارد و هر شرکت عناصری طراحی می شود که نیازها و اهداف خاص خود را منعکس می کند. با این حال ، برخی از عناصر رایج مدیریت مالی استراتژیک می توانند موارد زیر را شامل شوند:

  • برنامه ریزی
   اهداف را دقیقا مشخص کنید.
   منابع موجود و بالقوه را شناسایی و کمی کنید.
   یک برنامه مالی خاص برای تجارت بنویسید.
  • بودجه بندی
   به شرکت کمک کنید تا با کارایی مالی و کاهش ضایعات کار کند.
   شناسایی مناطقی که بیشترین هزینه های عملیاتی را متحمل می شوند یا از هزینه های پیش بینی شده فراتر می روند.
   از نقدینگی کافی برای تأمین هزینه های عملیاتی بدون استفاده از منابع خارجی اطمینان حاصل کنید.
   مناطقی را کشف کنید که در آن شرکت می تواند درآمد خود را برای دستیابی موثرتر به اهداف سرمایه گذاری کند.
  • مدیریت و ارزیابی ریسک
   شناسایی ، تحلیل و کاهش عدم قطعیت در تصمیمات سرمایه گذاری.
   ارزیابی احتمال مواجهه مالی ؛ هزینه های سرمایه ای (CapEx) و سیاست های محل کار را بررسی کنید.
   از معیارهای ریسک مانند درجه محاسبات اهرم عملیاتی ، انحراف معیار و استراتژی های ارزش در معرض خطر (VaR) استفاده کنید.
  • ایجاد رویه های سود آور مالی
   جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها.
   تصمیمات مالی یکنواخت بگیرید.
   پیگیری و تحلیل واریانس – یعنی تفاوتها ببین بودجه بندی شده و نتایج واقعی
   مشکلات را شناسایی کرده و اقدامات اصلاحی مناسب را انجام دهید.
   نمونه هایی از استراتژی های مبتنی بر صنعت
   همانطور که استراتژی های مدیریت مالی در شرکت های مختلف متفاوت است ، آنها نیز می توانند بر اساس صنعت و بخش متفاوت باشند.

  شرکت هایی که در صنایع با رشد سریع فعالیت می کنند-مانند فناوری اطلاعات یا خدمات فنی-می خواهند استراتژی هایی را انتخاب کنند که اهداف آنها را برای رشد ذکر کرده و حرکت در جهت مثبت را مشخص کند. به عنوان مثال ، اهداف آنها ممکن است شامل راه اندازی یک محصول جدید یا افزایش درآمد ناخالص ظرف 12 ماه آینده باشد.

  از سوی دیگر ، شرکت های در صنایع با رشد کند-مانند تولید شکر یا تولید زغال سنگ-می توانند اهدافی را انتخاب کنند که بر حفاظت از دارایی های آنها و مدیریت هزینه ها تمرکز کند ، مانند کاهش درصد هزینه های اداری.

  برای مطالعه بیشتر میتوانید به این مقاله مراجعه کنید!

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *